Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W | Kapitola 2

Pavel Boček

Pavel Boček

9. 2. 2016 03:00 14

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje
7. Další vybavení 8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování

O výrobci Super Flower se u nás hodně diskutuje, a to i přesto, že je dostupnost jeho produktů v Evropě poměrně žalostná. S metodikou vylepšenou o měření hlučnosti se podíváme na výkonného highendového zástupce produktů této společnosti, totiž semi-pasivní a plně modulární zdroj Leadex Platinum 750 W v černém provedení.

Reklama

Konektory, kabeláž

Kabeláž u tohoto zdroje je mírně řečeno minimálně zvláštní. Některé (ne všechny) vodiče v obou svazcích ATX 12 V jsou 16AWG, stejně jako většina vodičů v Main ATX (pouze vodiče pro malé výkony, např. -12 V, jsou 18AWG, a zpětná vazba pak 22AWG). Toto by šlo. Všechny kabely pro periferie (SATA, molex) také používají 18AWG, svařené do podoby plochých černých řemenů. Navíc molexy jsou vybaveny klipy pro snadnější odpojování. Ale oba svazky ke konektorům PCIe používají pouze vodiče 18AWG, a nejen to, ale používají pouze 6 vodičů na každý svazek! To znamená, že tři (namísto pěti) vodičů musí přenést zpět i proud z přídavných dvou pinů v konektorech 6+2pin (ty navíc mají jen kabely 22AWG). Něco mi říká, že byl dobrý důvod pro zavedení pěti zemnících pinů do standardu PCI Express (zejména k poskytnutí opravdu kvalitního uzemnění, aby pak zařízení neplavalo na vyšším potenciálu).

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

To mi opravdu připadá laciné, zejména pak v porovnání s použitím vodičů 16AWG v jiných kabelech u toho samého zdroje pak najednou toto. Co je snad ještě horší, ani jeden z konektorů není pozlacen. Pak nejen, že tu máme poměrně šuntovní kabely se šesti vodiči, kde každý může vést až 8,33 A (toto je přeci jen ten typ zdroje, na který uživatelé klidně dají jednu nebo dvě 300W karty), ale ještě navíc nejsou zlacené. Jak stále opakuji, některé šílené bitcoinové minery ve své době braly klidně 400 W na takové dva PCIe konektory, to je přes 11 A na pin, dávno za bezpečnou hodnotou. A vlastně i mimo některé specifikace - viděl jsem již mnoho různých specifikací maximálního proudu na tento typ pinů, některé tvrdily pouze 10 A a některé dokonce méně. Takovou kabeláž bych u zdroje tohoto typu a ceny opravdu nečekal, zejména poté, co jsem už viděl svůj příděl konektorů spálených na uhel.

Konkrétně máme následující:

  • Main ATX (20+4pin): 59 cm
  • 2× ATX 12 V (4+4pin): 69 cm
  • 4× PCIe (6+2pin): 2× 61 cm, 2× 73 cm
  • 10× SATA: 3× 50 cm, 3× 63 cm, 2× 76 cm, 2× 90 cm
  • 5× peripheral molex: 1× 50 cm, 1× 63 cm, 1× 74 cm, 1× 77 cm, 1× 90 cm
  • 1× Berg pro FDD: 87 cm

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

Dále můžeme vidět, že Super Flower používá u Leadexu Platinum vpravdě unikátní konektory pro modulární kabeláž (a vlastně to platí pro celou rodinu zdrojů Leadex). Kabel Main ATX má jeden speciální dvojdílný konektor, zatímco všechny ostatní zbývající kabely už používají jeden jediný 9pinový. Ten nese napětí +3,3 V, +5 V i +12 V (a samozřejmě zem). Na jedné straně je toto pěkné, protože ze strany výrobce stačí osazovat stále jeden konektor ve velkém množství, uživatel si to pak nemůže splést a zapojit něco špatně. Na druhé straně si myslím, že jich Super Flower stále nepoužívá tolik, aby dostal exotické transparentní velké konektory levněji, než klasické PCI Express nebo EPS. Stálo by to za to, kdyby alespoň používali čtyři (když už ne pět) vodičů pro země kabelů PCIe, ale to nedělají. V současném stavu by si vystačili i s 8pinovým EPS, protože používají k vedení výkonu jen 8 pinů. Navíc kvůli větším fyzickým rozměrům se konektory hůře odpojují.

Vnější provedení, chlazení

Kryt Leadexu Platinum 750 W je vyroben z 1mm SECC plechu, který je matně černě lakován (nejspíš práškem). Mřížka je vytvořena přímo prolisováním do plechu horního dílu krytu zdroje. Je sice poměrně slušně zakulacená, což by mělo zlepšit průtok vzduchu omezením turbulencí, nicméně si stejně myslím, že obyčejná drátová mřížka by byla stále lepší. Ale nejspíš i dražší.

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

Zadní stěna pro vyfukování horkého vzduchu používá tradiční šestiúhelníkový vzor. Tentokrát však perforace perfektně pokrývají celou stěnu až k okrajům. Od pohledu mi přijde, že zde je největší otevřená plocha ze všech zdrojů, jaké jsem zatím viděl. Můžeme tedy předpokládat, že se ve zdroji nebudou tvořit žádné kapsy horkého vzduchu a celkově bude proudit dobře díky menšímu odporu. Na druhé straně asi čtvrtinu ventilátoru zakrývá fólie, která tento efekt zabíjí.

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

Super Flower používá Globe Fan RL4Z B1352512HH, 135mm větrák s kuličkovým ložiskem. Dle datasheetu by měla maximální rychlost dosahovat 1800 ot./min s průtokem vzduchu o hodnotě 129,76 CFM při hluku 33,9 dBA. Tedy za předpokladu, že opět věříte tomu, že má stejné parametry, jako běžná verze s kluzným ložiskem. Toto navíc platí jen pro běžnou verzi (používanou v naprosté většině případů) s 11 lopatkami, nicméně tento ventilátor má lopatek pouze 7. Později se mi podařilo sehnat bližší specifikace, ačkoli stále pro ventilátor s fluidním ložiskem, tedy ještě mírně jiný. Tak tedy, maximální rychlost má být 1850 otáček s průtokem 100,74 CFM. Maximální statický tlak 2,11 mm vodního sloupce s hlukem 39,6 dBA. Střední bezporuchová doba je 50000 hodin při 40 °C.

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama