Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W | Kapitola 5

Pavel Boček

Pavel Boček

9. 2. 2016 03:00 14

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje
7. Další vybavení 8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování

O výrobci Super Flower se u nás hodně diskutuje, a to i přesto, že je dostupnost jeho produktů v Evropě poměrně žalostná. S metodikou vylepšenou o měření hlučnosti se podíváme na výkonného highendového zástupce produktů této společnosti, totiž semi-pasivní a plně modulární zdroj Leadex Platinum 750 W v černém provedení.

Reklama

Sekundární strana

Za synchronní usměrnění jsou zodpovědné dvě skupiny tranzistorů (jedna tvoří napětí +12 V, druhá zem), každá skupina má svůj měděný chladič. Obě sestávají ze tří kusů Infineon IPP041N04N (80/400 A při 40 V a 25 °C, RDS(On) 4,1 mΩ) v pouzdře TO-220. Výstupní filtrace usměrněného napětí +12 V je pak poměrně těžká: nejprve máme šest NCC KZE 2700/16 přede dvěma tlumivkami a pak ještě jeden KY 1000/16 za každou z nich. Napájení DC-DC měničů má svůj separátní Pi filtr s jedním polymerem NCC PSF 470/16 navíc, k tomu na každém měniči je ještě jeden další 470/16. Jeden KY 220/16 je pak na větvi −12 V.

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

DC-DC měniče jsou ve zdroji dva na samostatných deskách, každý se dvěma páry tranzistorů Infineon IPD060N03L G (50/350 A při 30 V a 25 °C, RDS(On) 9 mΩ při 30 A a VGS 4,5 V, 6 mΩ při 10 V). Jedná se o verze v pouzdře TO-252, které mají ještě malé kousky plechu jako chladiče nad sebou, připájené přímo do obou desek. Na každé je také buck kontrolér On Semi NCP1587. Na výstupu každého modulu je ještě další polymer PSF 470/16 (ale fyzicky menší, než ten na vstupu). Větev +3,3 V dále filtrují ještě dva NCC KZE 2700/16 v Pi filtru (každý má přitom jinou výšku), větev +5 V jeden 2700 a jeden KY 1000/16. Co se týče logiky pro řízení ventilátoru, na to je ve zdroji malá deska (na snímku úplně vlevo), ta používá PNP tranzistor 2SB772 (−3/−7 A při −40 V) v pouzdře TO-126 a také jeden opamp On Semi LM324ADG. Co se týče sledování sekundární strany, zdá se, že k tomu účelu je rovněž použit mikročip AA9013 společně s dalším zesilovačem.

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

Modulární deska je přímo připájena do hlavní desky pomocí 36 silných spojů. Pod každým z jejích konektorů se zdají být dvě SMD LEDky, které svítí při připojení kabelu. Toto je ten hlavní důvod pro použití 9pinových konektorů (pro zpětné napájení diod). Toto je pěkná hračka, za to bych dal půl bodu navíc. Na desce je opravdu mnoho dalších polymerů NCC PSF 330/16 a tekutých elektrolytů KRG 330/16. Nevím úplně přesně, k čemu jsou které použity, nicméně je jasné, že naprostá většina poskytuje dodatečnou filtraci větve +12 V a jen několik z nich filtruje zbytek. Minimálně jeden filtruje −12 V a jeden také stand-by větev. Další kondenzátory jsou navíc připájeny přímo na kabeláži, poblíž jejich vzdálenějších konektorů! Jedná se sice o C(r)apXony KM 220/16 (standardní se životností 2000 hodin), nicméně zde asi neuvidí moc vysoké zvlnění, tak snad vydrží a můžeme je nechat být…

Kvalita provedení

Jako obvykle se zde zaměřím zejména na celkovou kvalitu továrního zpracování a další věci jako elektrickou bezpečnost, kvalita součástek byla již probrána v předchozích kapitolách. Oddělení primární a sekundární strany je dobré, navíc zde máme ještě množství děr pod hlavním transformátorem (což také napomáhá odvodu tepla). Termistor je dodatečně obalen bužírkou (i když je obcházen přes relé), zatímco varistor ne. Hm. Nicméně celkově je izolace poměrně ucházející. Na spodní části desky jsou tři kousky gumy, které ji podepírají, aby se neprohýbala (je poměrně dost těžká). Mezi modulární deskou a sekundární stranou je navíc uzemněná izolační fólie, poskytující odstínění pro elektromagnetickému rušení. Vodivé cesty jsou zesíleny silnými vrstvami pájky, část vedení větve +12 V je dokonce zesílena měděným plátem. Většina výkonu na sekundární straně obecně teče přes silné pásové propojky, snaha snížit ztráty na minimum je zjevná.

Semi-pasivní Super Flower Leadex Platinum 750 W
i Zdroj: PCTuning.cz

Celkově jsou karty rozdány asi tak, že horní strana zdroje je pěkná a čistá, ale spodek je mnohem horší. Kvalita pájení je celkově horší, než bych si u takového zdroje představoval, nicméně ještě to jde. Nicméně po ručních opravách mnoha spojů a přidání značných dávek pájky do mnoha ostatních už desku nikdo pořádně neočistil! Navíc jsem na ní našel čtyři kuličky pájky. Proslýchá se, že Super Flower není schopen dostát poptávce a outsourcuje do jiných továren. Osobně si nemyslím, že se outsourcing týká přímo tohoto high-endu a že toto dále vyrábí ve své vlastní fabrice, nicméně zcela zřejmě zde do jisté míry obětují kvalitu za kvantitu. Za mě to kvůli takovému pájení a kuličkám pájky bude dolů minimálně deset bodů.

Nicméně je zde ještě jedna věc, za kterou musím ubrat bod, je přímo viditelná i na snímcích: mezi žebry chladiče v PFC je zastrčené gumové O-těsnění! Naštěstí není vodivé, nicméně je asi stejně něco špatně na tom, že tu nechají ve zdroji válet pohyblivé předměty!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama