Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč

Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

13. 2. 2012 03:00 35

Seznam kapitol

1. Je libo bezdrátovou? 2. A4Tech G10-660FL 3. Genius Ergo 9000 4. Gigabyte GM-7800E 5. Hama Milano
6. Logitech M305 7. Nexus SM-7000B 8. Praktické testy 9. Vyhodnocení

Také se často setkáváte s problémem, že vám překáží kabel myši a omezuje vás při práci nebo ještě hůře při hře? Řešením je bezdrátová myš. Připravili jsme pro vás test šesti bezdrátů s rozumnou cenou. Nenabídnou rychlost a ergonomii těch nejlepších myšek za pár tisíc, v poměru cena / výkon ale mají co říct.

Reklama

Úplně zkraje recenze bych si dovolil položit základní otázku. Proč kupovat bezdrátovou myš? Možná se vám už stalo u drátové myši, že jste pohybovali s oknem v operačním systému a najednou se myš nemohla pohnout dále, protože jí zapadl kabel za hranu stolu. Koumáci to jistě vyřešili přilepením kabelu lepicí páskou, a tím pádem tomuto jevu zamezili. Nicméně není snad nic horšího, jako když hrajete nějakou FPS hru a díky zvýšenému tření mezi kabelem myši a stolem / podložkou nedotáhnete pohyb tak, jak byste chtěli. Recenze je tedy určena hlavně tem, kterým kabel myši vadí a omezuje je.

Ideální myš

Opakování je matka moudrosti, a tak nesmí chybět popis ideální myši. Musím předeslat předem, že u bezdrátových myší ve stejné cenové relaci (oproti drátovým) budeme muset ve většině případů slevit u obnovovací frekvence. Top bezdrátové myši mají sice odezvu 1 ms, ale jejich cena začíná až na dvou tisících a výše. V dnešním testu je cenová laťka podstatně nižší, a tak bude doba odezvy ve většině případů 8 ms.

Jako hráč od herní myši čekám něco navíc, něco, co mi pomůže být trochu lepší než ostatní. O čem se tedy bavíme? Klasické myši dosahují hodnoty DPI od 800 do 1600, pro kancelářskou práci to stačí. Hráčské myši mají rozlišení snímače větší, a tím pádem jsou i přesnější. Kdybych to měl říct laicky, pohyb kurzoru může být plynulejší. Proč záměrně píši může? Je zde ještě jedna veličina, a tou je odezva myši udávaná v ms (méně znamená lépe, ideálně 1 ms) a nebo obnovovací frekvence v Hz (tady zase naopak více znamená lépe, ideálně 1000 Hz). Myši mají povětšinou odezvu 8 ms (frekvence 125 Hz), a i kdyby měly vysoké DPI, tak by pohyb kurzoru nebyl ideálně plynulý. Resumé je jasné, důležitá je kombinace DPI a odezvy pro co nejlepší výsledek.

Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč
i Zdroj: PCTuning.cz

Razer Mamba. Sen každého hráče?

Vyznáme se tedy trošku v pojmech a víme, jaké by měl mít parametry snímač ideální herní myši. Bez dobré ergonomie by to ovšem bylo k ničemu. Je fajn mít dobré reakce a přesnost, ale když vás po chvilce hraní začne bolet ruka, tak to určitě není to pravé ořechové. Důležité je i rozmístění tlačítek a dalších ovládacích prvků. Na co mi bude 7 tlačítek, když dosáhnu jenom na 4?

Tlačítka by měla reagovat na stisk tak, ať máte dostatek jistoty. Spadá sem i hmotnost myši, což je hodně individuální faktor. V některých případech mají herní myši i sadu závaží. V neposlední řadě se bude hodit kvalitní software, kde se dá myš vyladit, případně napsat pokročilá makra. To se dá využít například při nakupování zbraní v CS či sesílání kouzel v různých RPG titulech.

Princip a vlastnosti bezdrátových myší

Bezdrátové myši pro svou funkci využívají rádiových vln povětšinou v pásmu 2,4 GHz (spadají sem i Bluetooth produkty). Myš, jakožto zařízení čistě vstupní, potřebuje pouze šířit proud dat jedním směrem. Zatímco u drátové myši se tento proud dat šíří v kabelu, tak myš bezdrátová vyžaduje vysílač a přijímač signálu. Vysílač je ukryt v útrobách myši samotné. Stručně řečeno se stará o poslání informace (kterou zakóduje) o pohybu myši v osách X/Y, stisku tlačítek apod. Přijímač došlou informaci rozkóduje a výsledkem není nic jiného než vaše kýžená akce myši. V dnešní době má většina myší velmi malý (označovaný často nano) přijímač, takže například u notebooku nebude moc vykukovat z USB portu.

Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč
i Zdroj: PCTuning.cz

Tak tohle se vám s bezdrátovou myší rozhodně nestane

Ohledně přijímače bych měl malé doporučení týkající se jeho umístění. Platí zde pravidlo: čím blíže, tím lépe. Pokud vám to podmínky dovolí, tak můžete použít prodlužovací USB kabel. Dalším z řešení je umístit přijímač do USB konektorů na předním panelu skříně, kde je o něco menší rušení než na zadní straně. V případě notebooků je vhodné umístit přijímač na pravou stranu v bezprostřední blízkosti myši. U většiny moderních bezdrátových myší je spárován vysílač a přijímač již od výroby, a tak ihned po zapojení přijímače do USB portu a vložení baterie je vše funkční. Nejčastější jsou modely s alkalickými AA nebo AAA články, které kromě výdrže ovlivňují i hmotnost myši samotné. Není problém se dostat k výdrží okolo půl roku až roku u kvalitních myší a také odpovídajících baterií. Výjimku tvoří akumulátorové (NiHM) myši, které se musejí dobíjet každých pár dní – většinou se jedná o modely s odevzou 1 ms.

Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč
i Zdroj: PCTuning.cz

Unifying nano-receiver v podání Logitechu připojí kromě myši i další zařízení

Testovací metodika

Myši budou testovány z několika hledisek. Tím prvním je ergonomie, tj. jak se myš drží a jak jsou dostupná tlačítka. Dále se podívám na odezvu a otestuji myš v legendární hře QuakeLive. Testovat budu na třech površích, a to na látkové podložce Steelpad QCK+, plastové podložce Steelseries SP a na stolu z masivu. Pokusím se také zaměřit na hlasitost tlačítek a u bezdrátových myší budu brát v potaz i jejich dosah.

Srovnání šesti bezdrátových myší do 500 Kč
i Zdroj: PCTuning.cz

Tady se ukáže sebemenší zaváhání myši...

Proč jsem si vybral právě tuto hru? Odpověď je jednoduchá. Je zde potřeba jak velmi rychlých reakcí a změny směrů (rychlé otočky, rocket jumpy), tak i precizního míření s railgunem (obdoba sniperky). Konec teorie. Pojďme se nyní podívat, jak si myši vedou v praxi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama