Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB | Kapitola 10

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

27. 3. 2014 06:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Corsair Voyager, Corsair Voyager GS 3. Corsair Voyager LS, Corsair Voyager Slider 4. Corsair Survivor, EMTEC C800 5. Kingston DataTraveler G4, Kingston DataTraveler Ultimate G3
6. Kingston HyperX, Patriot Supersonic Magnum 7. Testovací metodika a sestava 8. AS SSD Benchmark 9. FC Test, HDTune 10. Vyhodnocení a závěr

Nabídka flash disků s kapacitou 128 GB se pomalu rozšiřuje. V článku jsme srovnali deset modelů s cenou od 1700 do 3100 Kč s daní. Parametry disků se značně liší a v testu najdete jak malé, levné a pomalé modely, tak i drahé, velké a výkonné verze. Každý disk jsme individuálně zhodnotili a poradíme vhodné modely pro různé typy použití.

Reklama

Celkový výkon

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Testovanou desítku flash disků lze s výjimkou modelu Corsair Voyager LS rozdělit do několika skupin na disky pomalé (26 %), středně výkonné (58-59 %) a velmi výkonné (93-95 %). Obecně lze říct, že u pomalých modelů budete muset na zápis a čtení větších balíků dat (především s malými soubory) poměrně dlouho čekat, u středně výkonných modelů už je rychlost velmi slušná a výkonné disky jsou svými možnostmi téměř srovnatelné s SSD.

Ceny disků

Ceny disků i od nich odvozených poměrů cena/výkon berte jen jako hrubě orientační, obzvláště u flashdisků velkých kapacit skáčou jako na houpačce. I když ty v grafu mají starší datum, u průměrných cen k žádným výraznějším změnám nedošlo, rozdíly mezi dvěma různými obchody jsou často větší než posun, ke kterému za ten měsíc došlo.

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Cena za jednotku kapacity

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Ceny testovaných flash disků se pohybují od necelých dvou do více než tří tisíc korun včetně daně. Cena za jeden gigabyte kapacity proto kolísá od 13 k téměř 25 Kč. Nejlépe dopadly disky s Kingston DataTraveler G4 a Corsair Voyager Slider s cenou pod dva tisíce, nejhůře naopak disky Corsair Survivor a Patriot Supersonic Magnum s cenou přes tři tisíce.

Poměr cena/výkon

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

V kategorii poměr cena/výkon si nejlépe vedou dražší, avšak velmi výkonné disky. Vítězem testu se v tomto ohledu stal disk Corsair Voyager GS, u kterého jako jediného zaplatíte pod 30 Kč za procento výkonu. Dobře dopadly i disky Kingston DataTraveler HyperX a Patriot Supersonic Magnum. Naopak propadly naopak disky EMTEC C800, Corsair Voyager Slider a Kingston DataTraveler G4, s více než dvojnásobnou cenou za procento výkonu.

Individuální zhodnocení USB flash disků

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Corsair Voyager — Stálice ve světě USB flash disků se dočkala rozhraní USB 3.0 a vysoké kapacity 128 GB. Disk se vyrábí v gumovém odolném provedení a potěší kvalitním dílenským zpracováními poměrně malými rozměry. Výkon je lehce nadprůměrný a totéž platí i o ceně 2500 Kč. Poměr cena/výkon je proto průměrný. Pokud hledáte odolný, rozumně výkonný flash disk za přijatelnou cenu, je Corsair Voyager dobrou volbou.

Corsair Voyager GS — Tento disk mne příjemně překvapil a stal se z něj černý kůň testu. Hliníkové provedení a precizní dílenské zpracování příjemně potěší a totéž platí i o výkonu. Ten je totiž jeden z nejvyšších v testu. Cena disku se přitom pohybuje okolo rozumných 2500–2700 Kč s daní. V poměru cena/výkon tak disk dopadl nejlépe z celého testu. Jde o jasného kandidáta ke koupi pro ty, kteří chtějí co možná nejvýkonnější disk za rozumnou cenu. Jedinou nevýhodou jsou o něco vyšší rozměry.

Corsair Voyager LS — Přestože jde o malý levný disk s aktuální cenou jen mírně pod dva tisíce, je kvalita dílenského zpracování tohoto vysouvacího disku velmi dobrá a o mechanickou životnost není třeba mít obavy. Výkon disku není nijak vysoký a řadí se do spodní poloviny startovního pole. Nepotěší proto ani slabší poměr cena/výkon. Přesto se mi disk líbil, a pokud spíše než výkon oceníte nižší cenu, malé rozměry a kvalitní dílenské zpracování, stojí Voyager LS za zvážení.

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Corsair Voyager Slider — Druhý vysouvací disk od Corsairu je patří do kategorie jasně zaměřené na nízkou cenu. Ta se u disku pohybuje okolo 1900 Kč s daní. Kromě ní a malých rozměrů ale disk nic dalšího nenabízí. Výkon je jedním slovem mizerný a kvalita dílenského zpracování špatná. Pokud hledáte levný flash disk, připlaťte si raději na Corsair Voyager LS.

Corsair Survivor — Extrémně odolný flash disk vhodný do náročných podmínek typu zimních výletů do hor, prašné prostředí, vlhko a podobně. Výkon je průměrný až lehce nadprůměrný. Cena za odolnost je však vysoká a pohybuje se okolo třech tisíc. Poměr cena/výkon proto patří mezi horší. Pokud hledáte odolný flash disk a nevadí vám vyšší cena, splní Corsair Survivor úkol dobře. Pokud ale vyšší odolnost nevyžadujete, je lepší se poohlédnout jinde.

EMTEC C800 — Pro flash disk C800 od společnosti EMTEC platí podobné hodnocení jako pro Corsair Voyager Slider. Levný disk sice potěší svými velmi malými rozměry, tím ale výčet jeho silných stránek končí. Kvalita dílenského zpracování je špatná a s výkonem to není lepší. Rozhodně doporučuji zvolit raději Corsair Voyager LS, zvlášť když je v tomto případě cenový rozdíl v řádech desítek korun.

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Kingston DataTraveler G4 — Levný flash disk od Kingstonu si na nic nehraje a jeho zaměření na co nejnižší cenu na něm ihned poznáte. Není to však na škodu. Levný vysouvací mechanismus by se stejně brzy zničil a plastovou krytku USB konektoru je možné připevnit i ze zadní strany disku. Výkon je dle očekávání slabý a nepotěší ani poměr cena/výkon. Přesto se mi disk svým způsobem líbí. Při aktuální ceně kolem 1400 Kč je s přehledem nejlevnější v testu. Pokud máte skutečně hluboko do kapsy a smíříte se s velmi nízkou rychlostí disku, není to vlastně až tak špatná volba.

Kingston DataTraveler Ultimate G3 — Navzdory názvu Ultimate a poměrně vysoké ceně okolo 2600 Kč na mě disk svým dílenským zpracováním velký dojem neudělal. Výkon je lehce nadprůměrný. Při započítání vyšší ceny je však poměr cena/výkon jen průměrný. Celkově na mě Ultimate G3 působí nemastně/neslaně, za stejné peníze můžete koupit i lepší disky (nebo podobné za méně).

Kingston DataTraveler HyperX — Výkonem, kvalitou dílenského zpracování, vyšší cenou i rozměry míří tento disk na náročnější uživatele. Výkon je jeden z nejvyšších v testu, což platí i o bezmála třítisícové cenovce. Přesto je poměr cena/výkon výborný, disk se umístil na druhém místě hned za Corsair Voyager GS. Pokud z nějakého důvodu upřednostňujete Kingston před Corsairem, je DataTraveler HyperX dobrou volbou.

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

Patriot Supersonic Magnum — Vysoký výkon, cena, rozměry, špičkové dílenské zpracování a výborný poměr cena/výkon. Tak lze jednoduše shrnout vlastnosti disku Patriot Supersonic Magnum. Hned druhým dechem je však potřeba dodat, že identické vlastnosti má i disk Corsair Voyager GS, který je proti tomuto Patriotu o bezmála tisíc korun levnější.

Shrnutí

Srovnávací test deseti USB 3.0 flash disků s kapacitou 128 GB
i Zdroj: PCTuning.cz

V ceně, výkonu i konstrukci jsou mezi jednotlivými USB flash disky velké rozdíly. Při výběru velkokapacitní flash paměti je proto nejprve vhodné si ujasnit požadavky. Pokud je na prvním místě co nejlepší poměr cena/výkon, stal se vítězem testu disk Corsair Voyager GS, který nabídnul nejvyšší výkon v testu za cenu okolo 2500 Kč. Za to si z testu odnese stříbrné ocenění. Potěší také vynikajícím dílenským zpracováním. Horší je to ale s jeho rozměry. Vhodnou alternativou s podobně dobrým poměrem cena/výkon je model Kingston DataTraveler HyperX, který dostane bronzovou hvězdu.

Pakliže spíše než výkon oceníte menší rozměry a nízkou cenu, poohlédněte se třeba po disku Kingston DataTraveler G4. S cenou okolo 1400 Kč je nejlevnější v testu a potěší velmi malými rozměry. Navzdory levné plastové konstrukci se domnívám, že dlouhodobé používání bez větších problémů zvládne. Výrobce totiž moudře upustil od vysouvacích a podobných konstrukcí a disk vyrobil co možná nejjednodušeji. Nečekejte však nijak vysoký výkon, tento flash disk dobře poslouží především jako datové úložiště. Přesto se mi disk líbil a uděluji mu bronzové ocenění.

Pro ty, kteří by chtěli disk rozumně kombinující obě výše zmíněné skupiny, je vhodný třeba disk Corsair Voyager LS. Za necelé dva tisíce dostanete relativně malý vysouvací disk s dobrou kvalitou dílenského zpracování. Výkon je průměrný a totéž platí i o poměru cena/výkon. Tento model dle mého názoru tvoří ideální kompromis mezi cenou, výkonem i rozměry, za což si z testu odnese bronzové ocenění.

 Redakce PCTuning.cz uděluje bronzovou hvězdu flash diskům Corsair Voyager LS Kingston DataTraveler HyperX Kingston DataTraveler G4 „ve své kategorii povedené flashové disky“
i Zdroj: PCTuning.cz
Redakce PCTuning.cz uděluje bronzovou hvězdu flash diskům Corsair Voyager LS Kingston DataTraveler HyperX Kingston DataTraveler G4 „ve své kategorii povedené flashové disky“


Redakce PCTuning.cz uděluje stříbrnou hvězdu
flash disku Corsair Voyager GS
„flash disk s nejlepším poměrem cena/výkon v testu“

Poděkování

Za zapůjčení testovaných USB flash disků děkujeme obchodu Alza.cz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama