Světelný souboj –  tři propracované myši pro hraní MMORPG
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Světelný souboj – tři propracované myši pro hraní MMORPG

Světelný souboj – tři propracované myši pro hraní MMORPG

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

24. 7. 2012 03:00 21

Seznam kapitol

1. Nelítostný souboj MMORPG herních myší 2. Corsair Vengeance M90 – představení 3. Corsair Vengeance M90 – software a testy 4. Logitech G600 – představení
5. Logitech G600 – software a výsledky testů 6. Razer Naga – představení 7. Razer Naga – software a výsledky testů 8. Vyhodnocení

Herních myší je jako psů, daly by se v eshopech přehazovat lopatou. Dnes se koukneme na trojici, které jsou určené hlavně pro hraní MMORPG titulů. Srovnali jsme Razer Naga, Logitech G600 a Corsair Vengeance, které mají přes 10 funkčních tlačítek a ďábelsky přesné snímače. Která z nich byla nakonec nejlepší?

Reklama

Ideální herní myš pro hry náročné na ovládání?

V minulosti jsme si již otestovali herní myši v cenové kategorii 500 nebo 1000 Kč. Dnes se podíváme na zoubek trojici hlodavců, kteří jsou určeni k hraní MMORPG herních titulů. Než se pustíme do samotného představení myší a výsledků testů, tak bych zde rád zopakoval, jak má vypadat ideální herní myš.

 

Jako hráč od herní myši čekám něco navíc, něco co mi pomůže být trochu lepší než ostatní. O čem se tedy bavíme? Klasické myši dosahují hodnoty DPI od 800 do 1600, pro kancelářskou práci to stačí. Hráčské myši mají rozlišení snímače větší, a tím pádem jsou i přesnější. Kdybych to měl říct laicky, pohyb kurzoru může být plynulejší. Proč záměrně píši může? Je zde ještě jedna veličina, a tou je odezva myši udávaná v ms (méně znamená lépe, ideálně 1ms) a nebo obnovovací frekvence v Hz (tady zase naopak více znamená lépe, ideálně 1000Hz). Myši mají povětšinou odezvu 8ms (frekvence 125Hz), a i kdyby měly vysoké DPI, tak by pohyb kurzoru nebyl ideálně plynulý. Resumé je jasné, důležitá je kombinace DPI a odezvy pro co nejlepší výsledek.

Světelný souboj –  tři propracované myši pro hraní MMORPG
i Zdroj: PCTuning.cz

Vyznáme se tedy trošku v pojmech a víme, jaké by měl mít parametry snímač ideální herní myši. Bez dobré ergonomie by to ovšem bylo k ničemu. Je fajn mít dobré reakce a přesnost, ale když vás po chvilce hraní začne bolet ruka, tak to určitě není to pravé ořechové. Důležité je i rozmístění tlačítek a dalších ovládacích prvků. Na co mi bude 7 tlačítek, když dosáhnu jenom na 4. Tlačítka by měla reagovat na stisk tak, ať máte dostatek jistoty. Spadá zde i váha myši, což je hodně individuální faktor. V některých případech mají herní myši i sadu závaží. V neposlední řadě se bude hodit kvalitní software, kde se dá myš vyladit, případně napsat pokročilá makra. To se dá využít například při nakupování zbraní v CS či sesílání kouzel v různých MMORPG titulech.

U myší určeným k hraní MMORPG a nebo obecně na ovládání náročnějších her je kladen velký důraz na počet tlačítek, díky kterým můžeme na každé z nich nastavit rozdílné kouzla, komba nebo dokonce makra. Hráč tak nemusí zběsile jezdit rukou po klávesnici jako klavírní virtuóz.

V dnešním testu se střetne následující trio myší:

  • Corsair Vengence M90 Performance
  • Logitech G600
  • Razer Naga

Testovací metodika

Myši budou testovány z několika hledisek. Tím první je ergonomie, tj. jak se myš drží apod. Protože jsou myši určeny hlavně k hraní náročnějších titulů, tak se více zaměřím na tlačítka, kterých je mimořádně velký počet oproti klasickým myším. Dále se podívám na odezvu a otestuji senzory myší v legendární hře QuakeLive. Testovat budu na třech površích, a to na látkové podložce Steelpad QCK+, plastové podložce Steelseries SP a také na stolu z masivu.

Světelný souboj –  tři propracované myši pro hraní MMORPG
i Zdroj: PCTuning.cz

Tady se ukáže sebemenší zaváhání myši ...

Proč jsem si vybral právě hru QuakeLive? Odpověď je jednoduchá. Je zde potřeba jak velmi rychlých reakcí a změny směrů (rychlé otočky, rocket jumpy), tak i precizního míření s railgunem (obdoba sniperky). Konec teorie. Pojďme se nyní podívat, jak si myši vedou v praxi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama