Velký test – osm herních myší s cenou do 1000 korun
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký test – osm herních myší s cenou do 1000 korun

Velký test – osm herních myší s cenou do 1000 korun

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

17. 10. 2011 03:00 53

Seznam kapitol

1. Souboj herních myší do 1000 Kč 2. Asus GX900 a Ozone Radon 3K 3. Asus GX900 a Ozone Radon 3K pokračování 4. CM STORM Spawn 5. Gigabyte M8000X
6. Logitech G400 7. Prestigio PMSG1Y 8. Razer Abyssus Mirror 9. Roccat Pyra 10. Vyhodnocení

Jestli jste náročnější a po přečtení předchozího testu herních myší do 500 korun jste nenašli tu pravou, pokračujeme ve zvyšování laťky. Tentokrát je cenová hladina nastavena na dvakrát vyšší hodnotu a projdeme si už celkem atraktivní kousky – Asus ROG, Gigabyte řady 8000 nebo Logitech G400.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Ideální herní myš

Určitě vám neunikl test herních myší do 500Kč. V jeho úvodu jsem zmiňoval, jak by měla vypadat ideální myš a nakonec jsem s ohledem na cenu našel několik vhodných kandidátů. Náročnější hráč si ale nemusel najít model dle svého gusta, a tak jsme dnes cenovou laťku zvedli na dvojnásobek. Pro ty, kterým minulý test unikl, bych zde zopakoval alespoň dva odstavce z minulé recenze o tom, jak by měla vypadat ideální herní myš.

Jako hráč od herní myši čekám něco navíc, něco co mi pomůže být trochu lepší než ostatní. O čem se bavíme? Klasické myši dosahují hodnoty DPI od 800 do 1600, což pro kancelářskou práci stačí. Hráčské myši mají rozlišení snímače větší, a tím pádem jsou i přesnější. Kdybych to měl říct laicky, pohyb kurzoru může být plynulejší. Proč záměrně píši může? Je zde ještě jedna veličina, a tou je odezva myši udávaná v milisekundách (méně znamená lépe, ideálně 1 ms), neboli obnovovací frekvence v HZ (tady zase naopak více znamená lépe, ideálně 1000 Hz). Běžné myši mají povětšinou odezvu 8 ms (frekvence 125 Hz), a i kdyby měly vysoké DPI, tak by pohyb kurzoru nebyl ideálně plynulý. Resumé je jasné, důležitá je kombinace DPI a odezvy pro co nejlepší výsledek.

Velký test – osm herních myší s cenou do 1000 korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Vyznáme se tedy trošku v pojmech a víme, jaké by měl mít parametry snímač ideální herní myši. Bez dobré ergonomie by to ovšem bylo k ničemu. Je fajn mít dobré reakce a přesnost, ale když vás po chvilce hraní začne bolet ruka, tak to určitě není to pravé ořechové. Důležité je i rozmístění tlačítek a dalších ovládacích prvků. Na co mi bude sedm tlačítek, když dosáhnu jenom na čtyři? Tlačítka by měla reagovat na stisk tak, abyste měli dostatek jistoty. Spadá sem i hmotnost myši, což je hodně individuální faktor. V některých případech mají herní myši i sadu závaží. V neposlední řadě se bude hodit kvalitní software, kde se dá myš vyladit, případně napsat pokročilá makra. To se dá využít například při nakupování zbraní v CS či sesílání kouzel v různých RPG titulech.

V dnešním testu se potká těchto osm myší:

  • Asus GX900
  • CM STORM Spawn
  • Gigabyte M8000X
  • Logitech G400
  • Ozone Radon 3K
  • Prestiglo PMSG1Y carbon
  • Razer Abyssus Mirror
  • Roccat Pyra

Bude velmi zajímavé sledovat, jak si tyto myši povedou vzhledem k jejich levnější konkurenci z minulé recenze. Jsem také zvědav, zda za více peněz dostaneme myši opravdu odpovídající jejich hodnotě.

Testovací metodika

Myši budou testovány z několika hledisek. Tím prvním je ergonomie, tj. jak se myš drží a jak jsou dostupná tlačítka. Dále se podíváme na odezvu a otestujeme myš v legendární hře QuakeLive. Testovat budeme na třech površích, a to na látkové podložce Steelpad QCK+, plastové podložce Steelseries SP a na stolu z masivu.

Velký test – osm herních myší s cenou do 1000 korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Tady se ukáže sebemenší zaváhání myši...

Proč jsem si vybral právě tuto hru? Odpověď je jednoduchá. Je zde potřeba jak velmi rychlých reakcí a změny směrů (rychlé otočky, rocket jumpy), tak i precizního míření s railgunem (obdoba sniperky). Konec teorie. Pojďme se nyní podívat, jak si myši vedou v praxi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama