Taktování na dálku? Asus ROG Connect & RC Bluetooth
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek Taktování na dálku? Asus ROG Connect & RC Bluetooth

Taktování na dálku? Asus ROG Connect & RC Bluetooth

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

27. 9. 2011 03:00 14

Seznam kapitol

1. Revoluce v přetaktování? Možná... 2. ROG Connect 3. ROG Connect – pokračování 4. RC Bluetooth 5.  ROG iDirect a další... 6. Zhodnocení

Určitě znáte různé aplikace, kde můžeme ovládat celý počítač na dálku. Jak by se vám potom líbilo na dálku počítač dokonce přetaktovat? Pokud patříte do takové skupiny nadšenců, zbystřete smysly. Vyzkoušeli jsme technologii ROG Connect a RC Bluetooth, která nastavuje vývoji přetaktování nový směr. Že by to byla dokonce revoluce?

Reklama

Dnešní článek bude spíše technologického charakteru, i když s hardwarem úzce souvisí. Co je to přetaktování jistě víte, ale i tak bych zde uvedl, jaké jsou v dnešní době nejběžnější přístupy. V první řadě je zde možnost využití taktování skrze BIOS (u moderních desek už i UEFI). BIOS obsahuje veškeré možnosti pro nastavení přetaktování a ne jenom to. Nastavíte zde například integrovaná zařízení, diskové řadiče, úsporné funkce apod.

Druhou možností je použití různých taktovacích utilit třetích stran, které se instalují do operačního systému. Obecně tyto nástroje mají omezené možnosti v nastavení, a tak pokud to myslíte s taktováním vážně, do BIOSu se stejně budete muset podívat (například pro nastavení děliček pamětí nebo un-core násobiče). Nicméně na finální doladění v systému je to dostatečné a hlavně jediné řešení při „trhání rekordů“. Záměrně píši jediné, protože například při hledání maximálního taktu procesoru je jasné, že do operačního systému musíme naběhnout na menší frekvenci procesoru a až poté jí postupně zvyšovat.

Taktování na dálku? Asus ROG Connect & RC Bluetooth
i Zdroj: PCTuning.cz

Dostáváme se k jádru věci. Dejme tomu, že jste doposud taktovali kombinací těchto dvou přístupů. Jistě víte, že v dnešní době není problém vzdáleně spravovat počítač zvenčí a provádět tam běžné úkony. Není problém spravovat soubory či prohlížet fotky apod. Co byste řekli na to mít možnost vzdáleného taktování? Určitě můžete namítnout, že není problém při vzdálené správě počítače zapnout utilitu a následně v ní taktovat. Jistě i tato možnost existuje, ale není to ideální řešení, protože vzdálená správa využívá nemalé systémové prostředky. A při taktování jde převážně o to zvýšit výkon, a třeba ho i proměřit v nějakém benchmarku, což by při tomto typu vzdálené správy bylo spíše kontraproduktivní.

Nabízí se tedy řešení Asusu nazvané ROG Connect nebo RC Bluetooth, kde můžete počítač přetaktovat z jiného zařízení mající OS Windows pomocí USB kabelu anebo skrze mobilní telefon přes bezdrátovou technologii bluetooth.

Testovací sestava

Taktování na dálku? Asus ROG Connect & RC Bluetooth
i Zdroj: PCTuning.cz

Tlačítka pro ROG Connect a RC Bluetooth na I/O panelu Crosshair IV Extreme

Jako mozek základní desky byl použit procesor AMD 980BE o taktu 3,7 GHz, který chladil Schythe YASYA. Dále mu sekundovaly paměti Geil EVOTWO 2000 C6. Čistě jako zobrazovadlo posloužila 6850OC od Gigabytu. Vše s rezervou živil zdroj Corsair TX850M. Celá sestava poběží na čisté instalaci operačního systému Windows 7 X64 Proffesional. Demonstraci obou zmiňovaných technologií umožní základní deska Asus Crosshair IV Extreme. Pro vzdálení taktování přes ROG Connect posloužil notebook Dell Studio 1555. Technologii RC Bluetooth umožnil mobilní telefon na platformě Android – Samsung Galaxy S.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama