Taktujeme Skylake s ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Taktujeme Skylake s ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT

Taktujeme Skylake s ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT

Michal Mikle

Michal Mikle

23. 8. 2016 03:00 30

Seznam kapitol

1. Představení a specifikace 2. Podrobnější pohled na desku 3. BIOS 4. Taktování 5. Závěr

Republic of Gamers vrací uder! Již po osmé, v řadě MAXIMUS, v mrňavém provedení mini-ITX. Inženýři z ASUSu jsou známí tím, že dokážou zahrát i s malými kašpárky velké divadlo. A několik světových rekordů v extreme overclockingu to jen potvrzuje. Co zvládne základní deska IMPACT o velikosti větší dlaně?

Reklama

Představení a specifikace

Platí, že co je malé, to je krásné a v případě ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT i výkonné a spolehlivé. A kdo ví, jak nejlépe otestovat spolehlivost, odolnost a možnosti hardwaru? Ano, pořádným kotlem, nejlépe plným tekutého dusíku. Co možná ještě o extrémním taktování nevíte je to, že Skylake nemá coldbug, a tak se do komínu dusík lifruje do té doby, než se přestane okamžitě odpařovat a CPU se chladí na teploty okolo -190 °C. V souvislosti s tím není problém rvát do procesoru klidně i 2 volty do jádra. Takže potřebujeme desku, které nejen že zvládne takto extrémní teploty ale dokáže dodat šílenou a kvalitní voltáž.

Malý trhač asfaltu od Republic of Gamers
i Zdroj: PCTuning.cz
Malý trhač asfaltu od Republic of Gamers

Budu se opakovat, ale nutno připomenout hned ze začátku, že se jedná o hi-end pro overclockery, a tudíž jsou na desce i funkce, které BFU pravděpobně nikdy nevyužije. Lze tedy očekávat lehce vyšší cenu, což je ale naprosto v pořádku.

Nemusíte být zrovna člověk, který jde za setinami vteřin v SuperPI nebo někdo, kdo si nedá pokoj, dokud neurve v XTU ten poslední možný bod. Nadšenec do úžasného hardwaru může být kdokoliv, třeba i hráč her, který si chce být jist svým podvozkem. Overkill je v hardwaru relativní pojem, takže běžte tam, kam vás srdce táhne :)  A teď, co tedy najdeme na destičce s půdorysem 17×17 cm?

Na mini-ITX desku jde o slušnou výbavu
i Zdroj: PCTuning.cz
Na mini-ITX desku jde o slušnou výbavu

Unikátní, a to, co se mi osobně na Impact deskách líbí nejvíce, je provedení napájení ve formě Impact Power, nyní 3. generace, o kterém si více povíme při detailním pohledu na části desky. Druhá věc, která stojí za zmínku, je taktování DRAM. Jistě jste si všimli, že deska má pouze 2× DIMM. Leckdo může namítnout, že jde o velké mínus, ale při taktování je opak pravdou. Paměti se vždy taktují lépe na desce se dvěma DIMM sloty, než na té se čtyřmi. Ač tomu v dobách DDR3 tolik nebylo, s DDR4 a architekturou Skylake vzrostla efektivita a škálování frekvence RAM s výkonem systému natolik, že je o co stát. Platí to u her a u overclockingu dvakrát tolik. Paměťový řadič v procesorech Skylake zvládá vysoké frekvence a úzké časování. Obzvlášť s moduly, na kterých jsou osázené čipy od Samsungu ve verzi B-DIE. Samsung zvládá velmi vysoká napětí a nepotřebuje nijak zvlášť chladit, čímž se dá dostat i nad frekvence 4000MHz+ s časováním i 12-11-11-28 1T 220 ref. cycle. S chlazením za pomocí tekutého dusíku se pak overclocker Dancop dostal s Impactem a DDR4 od G.Skill v modelu TridentZ na efektivních 4 816 MHz, což je hukot, i když to není světový rekord, který je v současnosti 5 188 MHz efektivně.

V době psaní recenze se dá ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT sehnat za nějakých 6 300 Kč, což není vůbec špatná cena a stavíte-li nabušený mini-ITX stroj, není za mě lepší volby. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama