PCTuning Článek

Taktujeme Skylake s ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT

michal-mikle
Michal Mikle
23. 8. 2016 01:00 30 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení a specifikace 2. Podrobnější pohled na desku 3. BIOS 4. Taktování 5. Závěr

Republic of Gamers vrací uder! Již po osmé, v řadě MAXIMUS, v mrňavém provedení mini-ITX. Inženýři z ASUSu jsou známí tím, že dokážou zahrát i s malými kašpárky velké divadlo. A několik světových rekordů v extreme overclockingu to jen potvrzuje. Co zvládne základní deska IMPACT o velikosti větší dlaně?

Reklama
Reklama

Představení a specifikace

Platí, že co je malé, to je krásné a v případě ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT i výkonné a spolehlivé. A kdo ví, jak nejlépe otestovat spolehlivost, odolnost a možnosti hardwaru? Ano, pořádným kotlem, nejlépe plným tekutého dusíku. Co možná ještě o extrémním taktování nevíte je to, že Skylake nemá coldbug, a tak se do komínu dusík lifruje do té doby, než se přestane okamžitě odpařovat a CPU se chladí na teploty okolo -190 °C. V souvislosti s tím není problém rvát do procesoru klidně i 2 volty do jádra. Takže potřebujeme desku, které nejen že zvládne takto extrémní teploty ale dokáže dodat šílenou a kvalitní voltáž.

Malý trhač asfaltu od Republic of Gamers
Malý trhač asfaltu od Republic of Gamers

Budu se opakovat, ale nutno připomenout hned ze začátku, že se jedná o hi-end pro overclockery, a tudíž jsou na desce i funkce, které BFU pravděpobně nikdy nevyužije. Lze tedy očekávat lehce vyšší cenu, což je ale naprosto v pořádku.

Nemusíte být zrovna člověk, který jde za setinami vteřin v SuperPI nebo někdo, kdo si nedá pokoj, dokud neurve v XTU ten poslední možný bod. Nadšenec do úžasného hardwaru může být kdokoliv, třeba i hráč her, který si chce být jist svým podvozkem. Overkill je v hardwaru relativní pojem, takže běžte tam, kam vás srdce táhne :)  A teď, co tedy najdeme na destičce s půdorysem 17×17 cm?

Na mini-ITX desku jde o slušnou výbavu
Na mini-ITX desku jde o slušnou výbavu

Unikátní, a to, co se mi osobně na Impact deskách líbí nejvíce, je provedení napájení ve formě Impact Power, nyní 3. generace, o kterém si více povíme při detailním pohledu na části desky. Druhá věc, která stojí za zmínku, je taktování DRAM. Jistě jste si všimli, že deska má pouze 2× DIMM. Leckdo může namítnout, že jde o velké mínus, ale při taktování je opak pravdou. Paměti se vždy taktují lépe na desce se dvěma DIMM sloty, než na té se čtyřmi. Ač tomu v dobách DDR3 tolik nebylo, s DDR4 a architekturou Skylake vzrostla efektivita a škálování frekvence RAM s výkonem systému natolik, že je o co stát. Platí to u her a u overclockingu dvakrát tolik. Paměťový řadič v procesorech Skylake zvládá vysoké frekvence a úzké časování. Obzvlášť s moduly, na kterých jsou osázené čipy od Samsungu ve verzi B-DIE. Samsung zvládá velmi vysoká napětí a nepotřebuje nijak zvlášť chladit, čímž se dá dostat i nad frekvence 4000MHz+ s časováním i 12-11-11-28 1T 220 ref. cycle. S chlazením za pomocí tekutého dusíku se pak overclocker Dancop dostal s Impactem a DDR4 od G.Skill v modelu TridentZ na efektivních 4 816 MHz, což je hukot, i když to není světový rekord, který je v současnosti 5 188 MHz efektivně.

V době psaní recenze se dá ASUS ROG MAXIMUS VIII IMPACT sehnat za nějakých 6 300 Kč, což není vůbec špatná cena a stavíte-li nabušený mini-ITX stroj, není za mě lepší volby. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning