Test Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Ed.: těžký kalibr
i Zdroj: PCTuning.cz
Grafické karty Článek Test Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Ed.: těžký kalibr

Test Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Ed.: těžký kalibr | Kapitola 18

Adam Vágner

Adam Vágner

5. 11. 2022 14:00 11

Seznam kapitol

1. GeForce RTX 4090: představení a parametry 2. Konstrukce karty, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Crysis 3 Remastered, Cyberpunk 2077 6. F1 22 7. Far Cry 6, GTA V 8. Metro Exodus Enhanced Edition, Red Dead Redemption 2 9. Witcher 3, World of Tanks 10. Blender Benchmark, Luxmark, Vray 5 benchmark
11. Boost v F1 22 (quiet) 12. Boost v F1 22 (performance) 13. Boost v Metro Exodus (quiet) 14. Boost v Metro Exodus (performance) 15. Boost ve World of Tanks (quiet) 16. Boost ve World of Tanks (performance) 17. Spotřeba, teploty, hlučnost 18. Otáčky ventilátorů, hlučnost 19. Závěr

Grafické karty Asusu z modelové řady TUF nabízejí o něco spartánštější „armádní“ vzhled a v nabídce Asusu se na rozdíl od ROG Strix řadí k těm levnějším. Ale není je radno podceňovat, často překvapí špičkovými provozními vlastnostmi. A platí to i pro RTX 4090.

Reklama

Nejvyšší otáčky ventilátorů chladiče, BIOS použitý pro testy výkonu

Nejvyšší otáčky ventilátorů chladiče, sekundární BIOS

Hlučnost

Naměřené hlučnosti nejsou přímo srovnatelné s kartami měřenými před říjnem 2022. U nich jsem měl hlukoměr hodně blízko ke grafikám kvůli měření hlučnosti ventilátorů bez zátěže. Dnes už není na devatenácti z dvaceti karet bez zátěže co měřit, protože mají pasivní chlazení, proto jsem jej posunul o pár centimetrů dál. Naměřené hodnoty jsou tedy o 1 dBA nižší, než bych naměřil dřív s hlukoměrem blíže ke kartě.

Protože se hlučnost ventilátorů mění v závislosti na teplotě čipu, jde zhruba o nejvyšší hodnotu naměřenou během celé zátěže. Jenom v případě špiček, k nimž dojde jednou zpočátku a už se neopakují (například pár sekund po spuštění zátěže, kdy se otáčky ventilátorů rozběhnou na vyšší hodnotu, ale pak už dlouhodobě běží níže) vynechávám úvodní špičku a beru až horní hladinu otáček v dlouhodobé zátěži.

Hlučnost, BIOS použitý pro testy výkonu

Hlučnost, sekundární BIOS

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama