Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.
Hardware Článek Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II. | Kapitola 10

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

3. 7. 2013 07:00 27

Seznam kapitol

1. ASRock Z87 Extreme3 – popis napájení a čipů 2. Asus – popis napájení a čipů 3. Gigabyte – popis napájení a čipů 4. MSI Z87-G45 GAMING – popis napájení a čipů 5. Testovací sestava a metodika 6. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 7. Benchmarky II. – Výkon procesoru
8. Benchmarky III. – Grafický výkon 9. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 10. Spotřeba a Teploty 11. Měření termovizní kamerou – vzájemné porovnání 12. Měření termovizní kamerou – detaily desek 13. Měření napětí a přetaktování 14. Závěrečné hodnocení

A jdeme na to – včera jsme si představili čtveřici desek založených na čipsetu Intel Z87, dneska si je konečně ukážeme pod termokamerou. Nebudou samozřejmě chybět ani standardní testy, část o schopnostech přetaktování a celkové zhodnocení. Která deska z nejprodávanější střední třídy je ta nejlepší?

Reklama
Reklama

Spotřeba

Výslednou spotřebu (příkonu) sestavy měříme běžně dostupným zásuvkovým elektroměrem EMOS FHT 9999 (pouze s využitím iGPU – bez zapojení dedikovaných grafických karet). Někteří mohou namítnout, že se nejedná zrovna o profesionální řešení, ale na měření rozdílů mezi deskami to bohatě postačuje.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Po zhruba 30 minutách ustálení operačního systému probíhalo měření spotřeby v idle. Zásuvkový wattmetr v této chvíli ukazoval u desek hodnotu od 27 do 31 wattů. Po aktivaci úsporné funkce EPU na tom byla deska od Asusu vůbec nejlépe. V zátěži byly výsledky opět těsné, dobře si vedla také deska od Gigabytu.

Teploty – měření bezkontaktním teploměrem

Měření teplot probíhá bezkontaktním teploměrem DT-8810 od výrobce CEM. Zaznamenáváme vždy nejhorší teplotu z měřeného segmentu. Po půl hodině běhu systému odečítáme teploty bez zátěže. Na samotném konci testování desky pustíme opět test OCCT po dobu 30 minut při základní frekvenci procesoru a změříme teploty v zátěži. Ventilátor chladiče procesoru se otáčí pouze rychlostí 800 RPM (stejně tomu bylo u benchmarků měřících výkon sestavy a spotřebu).

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Dosažené teploty PCH čipu (zredukovaného jižního můstku) jsou více méně přímo úměrné velikosti pasivního chladiče a jeho materiálu. S tímto tvrzením korespondují i naměřené výsledky. Pasivní chladič PCH čipu se u desky od ASRocku a Asusu ohřál na teplotu okolo 46 stupňů. Další trojice desek na tom byla o poznání lépe – rozdíl činí 10 °C a více.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Dobrá teplota napájecích obvodů je základem dlouhodobého bezproblémového provozu a alfou a omegou při přetaktování. Jak si desky vedou? Celkově nejnižší teploty jsme naměřili na Z87X-D3H. Stejně tak solidní teplotu v idle měla Z87 Extreme 3 (v zátěži už tak bohužel neexcelovala). Desky Z87-A a Z87-G45 GAMING měly o něco vyšší teploty a v zátěži se VRM obvody vyhřály na teplotu okolo 50 °C. I když jsou mezi modely měřitelné rozdíly, tak jsou teploty ve všech případech v naprostém pořádku a je zde navíc veliká rezerva pro případné zvýšení napětí a přetaktování procesoru. Přesun části regulace napájení přímo do procesoru je zkrátka znát.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning