Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.
Hardware Článek Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II. | Kapitola 13

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

3. 7. 2013 07:00 27

Seznam kapitol

1. ASRock Z87 Extreme3 – popis napájení a čipů 2. Asus – popis napájení a čipů 3. Gigabyte – popis napájení a čipů 4. MSI Z87-G45 GAMING – popis napájení a čipů 5. Testovací sestava a metodika 6. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 7. Benchmarky II. – Výkon procesoru
8. Benchmarky III. – Grafický výkon 9. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 10. Spotřeba a Teploty 11. Měření termovizní kamerou – vzájemné porovnání 12. Měření termovizní kamerou – detaily desek 13. Měření napětí a přetaktování 14. Závěrečné hodnocení

A jdeme na to – včera jsme si představili čtveřici desek založených na čipsetu Intel Z87, dneska si je konečně ukážeme pod termokamerou. Nebudou samozřejmě chybět ani standardní testy, část o schopnostech přetaktování a celkové zhodnocení. Která deska z nejprodávanější střední třídy je ta nejlepší?

Reklama
Reklama

Měření napětí a frekvence obvodů

Měření napětí skrze monitorovací software (například CPU-Z, HWiNFO) nebo BIOS je pouze orientační a často velmi nepřesné. Rozhodli jsme se proto měřit reálné napětí multimetrem UNI-T UT61D. U základních desek tak využíváme měřící body anebo napětí měříme rovnou na samotných napájecích obvodech. Měření napětí v idle probíhá po ustálení operačního systému. Zátěž je vytvořena programem OCCT (stejně jako u přetaktování).

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Pro měření napětí jsme deaktivovali veškeré úsporné funkce a nastavili jsme takt procesoru v BIOSu na rovné 4 GHz při napětí 1,3 V. Postupně jsme se snažili nastavit LLC (Load-Line Calibration) tak, abychom kompenzovali Vdroop a hodnota napětí v zátěži pokud možno byla větší nebo rovná té v idle.

U nových Z87 desek jsme však narazili na problém / vlastnost, která souvisí s novou architekturou Haswell. Ze zadní strany desky je totiž možné měřit pouze vstupní napětí (VCCIN), které si procesor dále upravuje na dílčí napětí. Vcore u Z87 desek bez měřících bodů zkrátka není možné měřit. Proto se teď zaměříme pouze na model Z87-G45 GAMING.

Bez zátěže se hodnota na multimetru držela na 1306 mV. Software CPU-Z přitom četl o něco nižší napětí – 1298 mV. V zátěži napětí mírně poskočilo a oscilovalo okolo 1,319 až 1,322 mV. CPU-Z přitom ukazovalo stále 1298 mV. Změna nastavení Load-Line kalibrace neměla vliv. Deska sice pouští do procesoru o něco vyšší napětí (hlavně v zátěži), ale obecně nedochází k nežádoucímu Vdroopu.

Přetaktování

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Pro otestování „stability“ přetaktování posloužil známy zátěžový burn-in benchmark OCCT ve verzi 4.4.0, který byl vždy spuštěn po dobu 30 minut v jeho 64bitové verzi s velkým Data Setem. Ventilátor byl během celého testu nastaven již na 1600 RPM.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Frekvence BCLK hodně závisí na kvalitě konkrétního kousku procesoru. I přes to existují mezi základními deskami měřitelné rozdíly. S napětím procesoru 1,15 V se nám bez problémů podařilo postupně zprovoznit vyšší BCLK Strapy ×1.25 a ×1.66 na všech testovaných deskách. U desek od ASRocku, Asusu a Gigabytu navíc šlo frekvenci BCLK posunout ze 166 MHz až na necelých 174 MHz. O něco hůře na tom byla deska od MSI s necelými 170 MHz a také Z87X-OC, která byla ovšem testovaná s předprodukčním vzorkem CPU.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

S napětím procesoru nastaveným na 1,15 V mezi jednotlivými deskami nebylo zásadních rozdílů – výsledná frekvence okolo 4250 MHz. Výjimku tvořila pouze Z87-G45 GAMING s taktem nižším o 25 MHz. Jde taky vidět, že ES CPU škálovalo daleko lépe s nižším napětím než konkrétní prodejní kus. Při lehkém přetaktování na tom byla teplotně nejlépe základní deska Z87X-D3H s naměřenými 39 °C na VRM obvodech. Ostatní desky se držely okolo 50° teploty, což je stále dobrá hodnota.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

S napětím 1,30 V dosáhla deska od ASRocku a Gigabytu až na metu 4575 MHz. Zbylé tři testované desky na tom byly pouze o 25 MHz hůře. Rozdíly se začaly prohlubovat spíše u teplot napájecích obvodů. Z87 Extreme3 na tom byla s teplotou 63 °C nejhůře. Stejně tak se teplota Z87-A blížila k 60°C hranici. Nejméně topily napájecí obvody na Z87X-D3H – naměřili jsme 44 °C. Deska od MSI na tom byla o 10 °C hůře. Tady jde jasně vidět, jak se projeví návrh VRM oblasti a chlazení na výsledných teplotách.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou II.

Prověřili jsme rovněž i možnosti navýšení frekvence integrovaného grafického jádra Intel HD Graphics 4600 (GT2), i když tuto možnost nejspíše mnoho z vás nevyužije. Maximální stabilní takt iGPU s napětím nastaveným na 1,1 V činil u desek od Asus A Gigabytu 1600 MHz. Na desce od ASRocku a MSI se frekvence zastavila o 50 MHz níže, na taktu 1,55 GHz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning