Test integrovaných grafik od Intelu — dá se na nich hrát?
PCTuning Článek

Test integrovaných grafik od Intelu — dá se na nich hrát?

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

8. 4. 2011 02:00 46

Seznam kapitol

1. Integrované grafiky v aktuální nabídce Intelu 2. Ovladače 3. Testovací sestava, metodika 4. Bad Company 2, Cod: Black Ops 5. Crysis, Far Cry 2
6. F1 2010, Just Cause 2 7. Metro 2033, S.T.A.L.K.E.R. CoP 8. Serious Sam HD, H.A.W.X. 2 9. Warhammer: DoW 2, WiC 10. Závěr

Kupujete si počítač, máte hluboko do kapsy a hry nejsou vaší prioritou? I přesto se může stát, že čas od času dostanete chuť nějaký titul vyzkoušet. Není přitom hned nutné běžet do obchodu pro dedikovanou grafickou kartu. Vždyť integrované GPU má dnes v sobě takřka každý procesor. Jsou ale k něčemu a dá se na nich opravdu hrát?

Reklama
Reklama
Test integrovaných grafik od Intelu — dá se na nich hrát?

Abyste si horké herní novinky mohli zahrát na nejvyšší detaily, potřebujete často velmi výkonný hardware. Jiná je ovšem situace v případě, pokud vám nezáleží na tom, jak danou hru rozjedete, ale zda ji vůbec rozjedete. Pokud se podíváte na minimální doporučené sestavy u velké většiny nových her, figurují tam často grafické karty staré několik generací – ATI Radeon X1000, Nvidia GeForce 7-8 a podobně. Ostatně o tom, že dnes se dá hrát téměř na ledasčem, svědčí i některé naše články, kupříkladu megatest levných grafických karet.

Test integrovaných grafik od Intelu — dá se na nich hrát?

Tento pokračující trend mne přivedl k myšlence vyzkoušet, zda je v dnešní době možné hrát i na integrovaných grafických čipech. Přeci jen integrované grafické jádro dnes najdeme v téměř každém procesoru a u hlavního tahouna v oboru to vypadá, že si na jeho vývoji i celkem dává záležet. Je to pouhý rok, co se na trh dostala první generace iGPU Intel GMA HD s procesory architektury Westmere a už je tu Sandy Bridge, který integrované grafiky přináší hned dvě. Stejně tak jsem už dlouho (dost možná pouze shodou okolností) nečetl na internetu pořádnou kopu nadávek směrem k neschopnosti integrovaných jader od Intelu, což by také mohlo znamenat, že situace už není ani zdaleka tak strašná jako před lety.

Test integrovaných grafik od Intelu — dá se na nich hrát?

Pokud se podíváme na specifikace v současné době dostupných integrovaných grafik, není v zásadě nad čím jásat. Aktuálně má Intel na trhu dvě generace integrovaných grafik: první generaci GMA HD (procesory Core i3 / i5 do patice LGA1156, architektura Westmere, jádra Calarkdale / Arrandale) a druhou generaci GMA HD 2000 / 3000 (procesory Core i3 / i5 / i7 do patice LGA1155, architektura Sandy Bridge).

Co se týče technologické vyspělosti a podpory nejnovějších rozhraní, obě generace za dedikovanými čipy AMD / Nvidia zaostávají. První generace totiž podporuje jen DirectX 10, druhá pak vylepšenou verzi 10.1, avšak ani tu s podporou DirectX 11 nepočítejte.

Pokud se podíváme na hardwarové specifikace, jsou všechny grafické čipy postavené na unifikované architektuře a využívají tzv. Execution Units (EUs). Těch má starší GMA HD 12, novější GMA HD 2000 pak 6 a GMA HD 3000 také 12. Rozdíl je ovšem v tom, že u Sandy Bridge byly jednotky přepracované, jsou výrazně efektivnější a v neposlední řadě pracují na vyšší frekvenci. Standardem všech integrovaných jader je bohužel nulová vlastní paměť a její sdílení z paměti operační (sdílenou kapacitu nastavujete z RAM).

Test integrovaných grafik od Intelu — dá se na nich hrát?

V následující tabulce jsem se pokusil všechna tři jádra přehledně rozdělit. Z tabulky je tedy patrné, že první generací GMA HD mají procesory Intel Core i3 / i5 určené pro patici LGA1156 a frekvence grafického jádra se liší podle toho, jaký konkrétní model procesoru máte.

U novějších procesorů architektury Sandy Brdige (patice LGA1155) je situace trochu jiná. Zde jsou grafická jádra rovnou dvě a rozřazení je poměrně jednoduché. Dražší procesory s otevřeným násobičem s označením K mají vždy výkonnější grafické jádro GMA HD 3000 s frekvencí 1350 MHz a 12 výpočetními jednotkami. Všechny uzamčené procesory mají pomalejší jádro GMA HD 2000.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning