PCTuning Článek

Test levných CPU: Celeron, Pentium, Core i3 a Athlon X4

Vít Komínek
Vít Komínek
4. 10. 2017 03:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Intel Celeron G3930, Pentium G4600 a Core i3-7100 2. AMD Athlon X4 860K a srovnání parametrů procesorů 3. Testovací sestava 4. Metodika testování a přetaktování 5. Luxmark, Cinebench R15, x246 benchmark, PS CS6 6. Truecrypt, WinRAR, Kraken Browser Benchmark 7. Futuremark – PCMark 10, 3DMark TimeSpy
8. Counter Strike Global Offensive, DOTA 2 9. Ashes of the Singularity, Rise of the Tomb Raider 10. Deus EX Mankind Divided, Battlefield 1 11. Spotřeba 12. Cena, průměrný výkon a cena/výkon 13. Závěrečné shrnutí

Procesorové testy jsou většinou zaměřené na nejvýkonnější modely, které ale pro svou cenu nepatří k těm nejvyhledávanějším. V prvním z řady testů orientovaných na výhodnější a oblíbenější procesory porovnáme vlastnosti a výkon procesorů Intel Celeron G3930, Pentium G4600, Core i3-7100 a AMD Athlon X4 860k.

Reklama
Reklama

Metodika testování a přetaktování

Testování probíhá na sestavách využívajících komponent zmíněných v předchozí kapitole. Předinstalován je čistý operační systém Windows 10 build 15063 v 64b verzi, ve kterém jsem pro jistotu zakázal službu Windows update, Propojená uživatelská prostředí a telemetrii a také Windows Defender, aby mi tyto služby během testování neměnily verze operačního systému, nezatěžovaly počítač aktualizacemi či testováním souborů na pozadí.

Rovněž je v možnostech napájení nastaven režim vysokého výkonu.

Veškeré benchmarky a testy mimo hry jsou testované za použití realtime priority, abych minimalizoval odchylky měření způsobené procesy běžícími na pozadí, testy jsem pro jistotu prováděl 2–4× kvůli zpřesnění výsledku.

BIOS

V BIOSu jsem veškeré položky nechal nastavené v defaultně, dodatečné úsporné funkce ASUS EPU jsou vypnuté a paměti jsou nastavené do XMP profilu.

Benchtable (Crossblade Ranger + Atlon X4 860k)

Přetaktování

Jak jsem v již zmínil, vybrané procesory Intel neumožňují významné navýšení výkonu přetaktováním procesoru, jste odkázáni na takt nastavený výrobcem. Ošem procesor Athlon X4 860K je odemčený a můžete jej tedy přetaktovat na vyšší frekvenci jak pomocí navýšení taktu sběrnice FSB, tak i násobičem.

Nejvyšší frekvence, na které byl procesor stabilní v benchmarcích, je 4450 MHz, ovšem bylo to za použití pořádného AIO chladiče a na highendové desce. V praxi budou takto levný procesor ale podobné komponenty doplňovat jen stěží. Reálný pracovní takt po přetaktování s horším chlazením a méně kvalitní deskou odhaduji na hodnotu kolem 4300 MHz, a tuto frekvenci využijeme pro měření výkonu přetaktovaného procesoru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning