Test Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 64 Limited Edition
PCTuning Článek

Test Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 64 Limited Edition

Adam Vágner

Adam Vágner

26. 1. 2018 03:00 25

Seznam kapitol

1. Nereference (skoro) v prodeji 2. Sapphire Nitro RX Vega 64: detaily 3. Testovací sestava 4. Ashes of the Singularity (Win 10, DX12) 5. Dirt Rally (Win 10) 6. Doom (Win 10, OGL+Vulkan) 7. Far Cry 4 (Win 10) 8. Far Cry Primal (Win 10) 9. Fallout 4 (Win 10) 10. GTA V (Win 10) 11. Metro 2033 Redux (Win 10) 12. Metro Last Light Redux (Win 10) 13. Rise of the Tomb Raider (DX12, Win 10)
14. Star Wars Battlefront (Win 10) 15. Tom Clancy´s The Division (Win 10, DX11 + DX12) 16. The Witcher 3: Wild Hunt 17. World of Tanks 9.15.1 (Win 10) 18. Chování boost v benchmarku AvP 19. Chování boost v Crysis 20. Teploty 21. Chování ventilátorů 22. Hlučnost 23. Spotřeba, poměr výkon/watt 24. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 25. Závěrečné shrnutí

Dnes se podíváme na jeden z (jazykoví puristé prominou) nejextrémnějších Radeonů RX Vega 64, který najdete v nabídce výrobců – verzi Nitro+ napájenou trojicí osmipinových konektorů s s obrovským tříslotovým chladičem, který žravou kartu dokáže udržet na 70 °C a ani se při tom příliš nezapotí.

Reklama
Reklama

Výrobci budou u Radeonů nejspíš nejvíc doplácet na to, že je Vega 64, jaká je. Sapphire se opravdu snažil, nezdá se, že by něco odbyl a někde šetřil, a výsledek přesto neoslní.

Extrémní chlazení má zásluhu na tom, že karta není ani přes vysokou spotřebu příliš žhavá a příliš hlučná. Zejména oproti referenční kartě je to co do hlučnosti i přes výrazně vyšší spotřebu úplně jiná karta.

Nedá mi to ale nevzpomenout minulou generaci R9 Fury Tri-x, kde Sapphire šikovně využil krátký plošný spoj pro osazení většího průchozího chladiče a výsledek byl mnohem lepší i při menších rozměrech a obdobné spotřebě karty. Těšil jsem se, že Sapphire zopakuje řešení, které by jednu z mála výhod, co Vega má – totiž možnost navrhnout menší plošný spoj – podobně zúročilo. Místo toho tu máme klasické bezmála 30cm PCB, které chlazení omezuje stejně jako u jiných karet. Vážně škoda.

Referenční Vega 64 je, bohužel, nejspíš vyhnaná, kam až to šlo, a tak už výrobcům nezbyl velký prostor pro další manévrování. Papírové takty Nitra jsou vyšší, ty reálné už o moc ne, a s výkonem to, bohužel, moc nepohnulo.

Hlavně v grafech spotřeby to možná vypadá děsivě, protože jsme v testech podobným Radeonům vyhnaným až za hranici, kde tovární přetaktování ještě dávalo smysl, už odvykli. Naměřené hodnoty se ale příliš neliší od toho, na co jsme byli běžně zvyklí u minulých generací – třeba Radeony R9 390 a 390X na tom bývaly i hůře.

Test Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 64 Limited Edition

Taktování jsem zatím vynechal, protože se mu chci věnovat podrobněji v samostatném článku zaměřeném na provozní vlastnosti, protože tohle je pravděpodobně jeden z nejpropracovanějších modelů Vega 64, ke kterému se dostaneme. Jednak už jen vyzkoušet celé řízení spotřeby s trojicí profilů na dvou BIOSech vydá pomalu na samostatný článek, jednak je i přetaktování u Radeonů RX Vega 64 komplikovanější a jednak jsem ještě u Sapphire poptával aktuální verzi utilitky Trixx s podporou RX Vega 64 a zatím čekám na odpověď.

Jednou větou: Z mnoha důvodů to není karta, kterou by se běžným hráčům vyplatilo kupovat (zejména s ohledem na poměr cena/výkon a to, že její aktuální cena už pomalu zabrušuje do vod, kde se pohybují GTX 1080 Ti), ale je to karta, ze které bude nadšený každý, kdo si ji pořídí „na hraní“.

Sapphire Nitro+ RX Vega 64 Limited Edition
KLADY
Test Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 64 Limited Edition
Test Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 64 Limited Edition
ZÁPORY
vysoký výkon spotřeba
nepříliš hlučná v zátěži, výrazně tišší než referenční karta cena, poměr cena/výkon
při nízké zátěži chlazená pasivně intenzivně bzučící cívky
extrémně výkonný chladič s velkou rezervou jen o málo výkonnější než referenční karta
Orientační cena s DPH: 19 500 Kč

Karta nabízí špičkové chlazení, propracovanou konstrukci a bohatou výbavu, bezpochyby jde o jednu z nejlepších RX Vega 64, kterou budete moci pořídit, proto jí udělujeme alespoň bronzové ocenění. Samotnou kartu vedle konkurence bohužel sráží to, že je Vega 64 taková, jaká je.

Test Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 64 Limited Edition

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning