Test skříně Chieftronic M2: Spousta změn k lepšímu | Kapitola 5
Seznam kapitol
Novinka v portfoliu prémiové značky Chieftronic je evolucí předchozí kompaktní mATX Cube počítačové skříně M1. Přestože je postavena na stejných základech, po přestavbě čela a stropu nabízí výrazně lepší účinnost chlazení interiéru, a také mnohem atraktivnější design. Zachována zůstala jak tradiční špičková kvalita dílenského zpracování, tak dobrý poměr výbavy a pořizovací ceny.
Dříve, než se pustíme do samotné montáže vzorové sestavy do skříně Chieftronic M2, prověříme si varianty upevnění ventilátorů a radiátoru chladiče na čelní stěnu šasi. Začneme tím, že demontujeme stávající sestavu 120mm ventilátorů s dvojicí plechových držáků. Každý z držáků je k šasi upevněn pouze dvěma šrouby.
Nejprve si vyzkoušíme možnost upevnění držáků v obráceném směru dovnitř skříně, která by nám měla přinést více volného prostoru mezi ventilátory a čelem skříně. Abychom současně nezměnili směr proudění vzduchu, musíme ventilátory přešroubovat v držácích do obrácené polohy. Pak již celek upevníme zpět na čelní stěnu šasi.
Přemístěním ventilátorů hlouběji do skříně sice zlepšíme přístup vzduchu k nim, na druhou stranu bude proud vzduchu od spodního ventilátoru narážet na boční stěnu koše pro disky, vzdálenou jen 13 mm, a tím snižovat jeho účinnost. Pro praktické využití tedy doporučuji zůstat u původního způsobu upevnění čelních ventilátorů vně šasi.
Využil jsem situace s demontovanými čelními ventilátory a vyzkoušel prostorové možnosti na čele šasi v souvislosti s 280mm radiátorem AIO vodního chladiče Fractal Design Celsius+ S28 Prisma. Hned na začátku jsem však narazil na problém, neboť vystupující prolis na víku radiátoru byl o milimetr širší, než otvor v šasi. Tato skutečnost vylučuje možnost přímého upevnění radiátoru na čelo šasi pomocí bočních plechových držáků s totožnou vzdáleností. V úvahu přichází pouze varianta upevnění s ventilátory umístěnými na plechových držácích před radiátorem v tlačném režimu. Jak si však ukážeme dále, ani s touto variantou jsem nakonec nepochodil.
Z vnější strany jsem 280mm radiátor do skříně nedostal, zbývá tedy pokus o instalaci zevnitř. Ve volném přístupu zde brání koš pro disky, který lze naštěstí v této fázi snadno demontovat. Stačí vyšroubovat tři šrouby u přepážky pod základní deskou a tři šrouby na dně skříně.
Po demontáži koše pro disky je na čele šasi místa habaděj, takže beru radiátor a cpu jej dovnitř.
Po pár pohybech je radiátor na svém místě. Bylo to ale docela natěsno, na výšku se totiž s radiátorem nejde již nikam pohnout. Nehleďte prosím na nesprávnou orientaci ventilátorů, které bych za normálních okolností přemontoval na opačnou stranu. Neudělal jsem to proto, že jsem na čele šasi uviděl další problém.
Pouhé přiložení jednoho z bočních plechových držáků čelních ventilátorů odhalilo, že o takřka centimetr nesedí výška otvorů pro šrouby v radiátoru s nejnižší možnou výškou otvoru v držáku. Potvrdilo se to i po přišroubování držáku k šasi. Abych radiátor společně s ventilátory dokázal do držáku upevnit, musel bych jej o tento rozdíl uvnitř skříně vyzvednout, což ovšem nebylo v mém případě možné. Pomohlo by jedině vyvrtání nových otvorů se závity a posunutí držáků níže.
Nebo otočení radiátoru hadicemi dolů, kdy v horní části skříně využijeme jeho o 15 mm užší okraj. Ovšem v takovém případě bychom se museli obejít bez koše pro 3,5“ disky a Micro-ATX základní deska by v přední části přišla o oporu dvou distančních sloupků. Takové řešení tedy vylučuji.
Ukazuje se, že výrobcem avizovaná možnost osazení čela skříně 280mm ventilátorem tedy neplatí bez výjimek. Obávám se, aby naopak nebyly výjimkou ty modely radiátorů, které se sem bez problému vejdou. Teď nemám na mysli 240mm radiátory, u nichž žádný problém s kompatibilitou nehrozí.