Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné

Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné | Kapitola 10

Petr Kupský

Petr Kupský

14. 1. 2021 13:00 37

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér 4. Interiér – levá strana 5. Interiér – pravá strana
6. Prachové filtry 7. Alternativní prvky skříně 8. Příklad montáže – deska, disky, chladič 9. Příklad montáže – zdroj, grafika, dokončení 10. Hodnocení a závěr

Dnešek si Corsair vybral pro celosvětovou premiéru počítačových skříní modelové řady 5000 spadající do vyšší střední třídy. Stejně jako u nedávno uvedené řady 4000, i zde se nabízí moderní nadčasový design ve dvou barvách, prostorný a vzdušný interiér s podporou základní desky E-ATX, moderní konektivita, ale i pár zajímavostí navíc.

Reklama

Hodnocení a závěr

Dnes testovaná skříň Corsair 5000D AIRFLOW navazuje svým jednoduchým, čistým a troufám si říct i nadčasovým designem na podobně ztvárněné skříně řady 4000. Oproti nim je pětitisícovka o něco větší, vybavenější a přináší proto více možností využití koncepčně dobře ztvárněného interiéru.

Dle mého názoru, sjednocení konstrukčního provedení čela a stropu skříně s předsazenými ocelovými panely povyšuje celkový vzhled skříně o další stupeň výše. Za bezchybné a kvalitní mohu označit zpracování skříně bez rušivých spár a nerovností. Čistotu designu nenarušují žádné rušivé prvky a výstřelky. Žluté konektory USB , podložky na šroubech a poutko prachového filtru jsou velmi decentními akcenty.

Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné
i Zdroj: PCTuning.cz

V době přípravy recenze nebyla testovaná skříň ještě prodeji, takže její pořizovací cenu jsem vypočítal z výrobcem doporučené evropské ceny 154,90 Euro, tj. v přepočtu 4050 korun, což je v porovnání s doporučenou cennou 87,90 Euro (2300 korun) nižší modelové řady 4000 docela velký skok. Jenže to je spíše specifikum řady 4000, že v jejím případě se jedná podle mě o doslova dumpingovou cenu. Čtyřtisícovka tedy bude velmi silným konkurentem.

V cenovém segmentu okolo čtyř tisíc to bude mít model 5000D AIRFLOW také docela těžké. Narazí zde na silné soupeře s obdobnou konstrukční možností volného průchodu vzduchu interiérem (díky volně prodyšnému čelu a stropu) v podobě skříní Be quiet! Silent Base 802, PHANTEKS Eclipse P500A, Cooler Master MasterCase H500P a zejména Fractal Design Meshify 2.

Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné
i Zdroj: PCTuning.cz

Domnívám se však, že dnes testovaná skříň mezi zákazníky zákazníky zaboduje svým nadčasovým designem, dvěma barevnými variantami, prostorným interiérem s možností instalace E-ATX základní desky, moderní konektivitou s vysokorychlostním USB 3.1 Type-C a zejména možností osazení radiátoru chlazení do atraktivní boční pozice.

Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné
i Zdroj: PCTuning.cz

Radiátor v boční pozici přitom nekoliduje s ventilátory na čele a na stropě. Díky správně zvolené šířce skříně nenarazíme v tradičně problematické poloze nad základní deskou na problémy (s výjimkou vysokých RAM modulů) ani v případě použití širších 140mm radiátorů vodního chlazení. Moderní koncepci odpovídá také možnost instalace grafické karty ve vertikální pozici.

Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro vytvoření pořádného průvanu uvnitř skříně přijde vhod deset pozic pro 120mm ventilátory, případně prostor pro upevnění dvojice 360mm radiátorů vodního chlazení.

Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné
i Zdroj: PCTuning.cz

Přes celkově vysokou kvalitu konstrukce se však výrobce nevyhnul pochybení (či spíše zanedbání) při upevnění 3,5" disků do plastových šuplíků a také k alternativnímu držáku disků bez jakéhokoliv opatření pro utlumení přenosu případných vibrací. Ale je to vlastně jediný vážnější nedostatek, který mohu této skříni vytknout.

Naopak ocenit musím vysokou kvalitu a velmi pohodlný přístup ke všem prachovým filtrům skříně. Ocelové panely s průduchy, za nimiž se filtry ukrývají, používají precizní zámky s kulovými trny, které zajišťují pevné spojení bez jakékoliv nežádoucí vůle a současně umožňují snadné odejmutí panelu. Vše přitom dokonale lícuje a přispívá k dojmu velmi kvalitního produktu.

Standardně osazená dvojice ventilátorů se při nastavení křivky tichého režimu v biosu točila zcela neslyšně rychlostí okolo 200 ot./min. Ozývat se začaly až po překročení rychlosti 900 ot./min. Ve všech režimech byl přitom zvuk ventilátorů aerodynamického charakteru bez rušivých pazvuků.

Corsair 5000D AIRFLOW
KLADY +ZÁPORY -
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Upevnění 3,5" disku bez antivibračních prvků
Dvě barevné varianty Chybí pozice pro 5,25" optickou mechaniku
Bočnice ze 4mm temperovaného skla Chybí kontrolka činnosti disku
Dobře větraný a prostorný interiér.  
Prostor pro vedení a ukrytí kabeláže  
Prachové filtry na stropě, boku, dně a čele skříně  
Možnost osazení E-ATX základní desky  
Možnost osazení až 360mm radiátoru  
Boční pozice pro ventilátory nebo 360mm radiátor  
Demontovatelné panely pro ventilátory  
Alternativní kryt tunelu  
Alternativní držák disků  
Moderní konektor USB 3.1 Type-C  
Vertikální PCIe pozice pro grafickou kartu  
Orientační cena vč. DPH 4050 Kč

Skříň Corsair 5000D AIRFLOW nabízí nekolizní, dobře využitý a promyšlený vnitřní prostor pro vestavbu i těch nejvýkonnějších počítačových sestav s požadavkem na účinné chlazení pomocí vzduchu nebo vody. Nadčasový design, moderní konektivita a hlavně atraktivní boční pozice pro ventilátory si najde určitě své obdivovatele.

Ohodnocení zlatou medailí uniklo této skříni pouze o tloušťku gumové podložky, která by eliminovala přenos případných vibrací mechanického disku. Špičkový výrobek by měl mít tuhle záležitost ošetřenu. Ostatní dvě výtky nemají na hodnocení vliv, neboť je již mnozí zákazníci považují za nepotřebný přežitek.

PCTuning Silver Award, leden 2021

Corsair 5000D AIRFLOW

za promyšlenou kvalitní počítačovou skříň s moderní konektivitou a dobře využitým prostorem

Za zapůjčení dvojice skříní do testu děkujeme společnosti Corsair.

Za zapůjčení AIO chladičů procesoru a napájecího zdroje do testu děkujeme společnosti Fractal Design.

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Za zapůjčení SSD disku a modulů RAM do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama