Test skříně Corsair 5000D AIRFLOW – někdo to rád chladné | Kapitola 5
Seznam kapitol
Dnešek si Corsair vybral pro celosvětovou premiéru počítačových skříní modelové řady 5000 spadající do vyšší střední třídy. Stejně jako u nedávno uvedené řady 4000, i zde se nabízí moderní nadčasový design ve dvou barvách, prostorný a vzdušný interiér s podporou základní desky E-ATX, moderní konektivita, ale i pár zajímavostí navíc.
Interiér – pravá strana
Pravou stranu skříně Corsair 5000D AIRFLOW překrývá plechová bočnice, která používá podobný princip upevnění jako bočnice na straně opačné, tedy pomocí zámků s kulovými čepy a dvojice pojistných šroubů. Na rozdíl od řady 4000 se zde prakticky v celé přední třetině bočnice rozkládá děrovaný průduch pro alternativní boční ventilátory.
Rubová strana bočnice odkrývá pohled na kvalitní prachový filtr s rámem z houževnatého plastu a se zalisovanou jemnou nylonovou síťkou. Absence hlukově izolačního materiálu je u tohoto otevřeného typu skříně pochopitelná. Naměřená síla plechu 0,7 mm je minimum, které lze u skříně této velikosti ještě tolerovat. S ohledem na absenci prolisů ke zpevnění se bočnice v rukou trochu kroutí, ale po upevnění k šasi se to eliminuje. Jak si ukážeme za chvíli, na stěnu bočnice nebudou působit zevnitř žádné tlaky od kabeláže, takže její pevnost nehraje žádnou roli.
Prachový filtr je na obou koncích zasunutý pod ohyb bočnice, v třetinách své délky jej pak k ocelové bočnici přitahuji silné magnety.
Demontáž filtru je skutečně velmi snadná a obejde se zcela bez použití nářadí.
Po odejmutí bočnice se nám naskytne nečekaný pohled na zcela zakrytý prostor pro vedení kabeláže. Před ním vidíme jen plechový držák pro trojici 120mm ventilátorů.
Plechový kryt prostoru pod základní deskou visí na dvojici pantů, takže jej lze snadno otevřít. V uzavřené poloze kryt udržuje silný magnet, nacházející se poblíž otvoru pro uchopení. Ze zavěšení v otevřené poloze kryt v případě potřeby odejmeme pouhým vyzdvižením.
Docela jsem přemýšlel o smyslu tohoto krytu, když pod plechovou bočnici není vůbec vidět. Nakonec jsem dospěl k názoru, že je zde proto, aby se vzduch tlačený bočními ventilátory neměl tendenci vracet cestou menšího odporu zpět do interiéru skříně, čili skrze tunel a otvory v přepážce pod základní deskou. Přeci jen pro průchod vzduchu jemným prachovým filtrem je nutné vyvinout určitý tlak. V tomto ohledu bude taky vhodné osazení „utěsnění“ všech třech bočních pozic pomocí ventilátorů, nebo radiátoru vodního chlazení.
Pravá strana skříně umožňuje také přístup do tunelu napájecího zdroje, kde se také nachází koš pro dvojici 3,5"/2,5" disků. Na zadní straně přepážky pod základní deskou vidíme trojici plechových držáků pro 2,5" disky a nad nimi jeden univerzální plechový držák pro 3,5"/2,5" disk. Organizaci kabeláže nám usnadní plastové díly s poutky pro stahovací pásky na principu suchého zipu. Docela velké množství těchto pásek najdeme v krabičce s příslušenstvím.
Skrze otvory pro ventilátory se díváme na zadní stranu odnímatelného krytu, který primárně slouží k ukrytí těchto otvorů, tedy pokud je nevyužijeme, a také k ukrytí kabelů vedoucích k přednímu okraji základní desky. Kryt však lze také využít ke směřování proudu vzduchu nasávaného bočními ventilátory, pro něž zde zůstává dostatek prostoru. Vzduch by tak byl směřován přímo na základní desku, kde by přispěl ke chlazení M.2 disků, čipové sady a prvků napájecí kaskády. Přesto se domnívám, že účinnost ventilátorů bude tímto krytem docela dost potlačena, takže bych jej nejspíš demontoval a nechal vzduch proudit přímo do celého prostoru.
K připojení až šesti PWM ventilátorů poslouží zabudovaný rozbočovač – PWM opakovač. Předpokládám, že všechny napojené ventilátory budou řízeny podle otáček ventilátoru napojeného k portu FAN1 rozbočovače.
Prostor zabraný držákem bočních ventilátorů se projevil zmenšením prostoru, který zůstává k dispozici pro koš s disky a napájecí zdroj. Ve výchozí koncepci zde namontujeme pouze napájecí zdroj standardní délky 150 mm s příslušnými kabely. V případě delšího napájecího zdroje lze koš s disky posunout vpřed, zde by však kolidoval s případným radiátorem vodního chlazení, upevněným v alternativní boční pozici.
Takže máme na výběr 3 funkční varianty: 150mm zdroj + koš s disky + boční radiátor, nebo dlouhý zdroj + boční radiátor bez koše s disky, nebo dlouhý zdroj + posunutý koš s disky bez bočního radiátoru.
Při měření skříně jsem zjistil, že výrobce na konstrukci šasi použil minimálně dva druhy plechů. U hlavní obvodové konstrukce jsem naměřil hodnotu 0,9 mm, ale u přinýtovaného držáku PCIe záslepek jen 0,7 mm.
Zatímco lakovaný plech držáku bočních ventilátorů vykazuje tloušťku takřka 1,1 mm, u přepážky pod základní deskou jsem opět naměřil pouhých 0,7 mm. V každém případě je však konstrukce skříně celkově dostatečně pevná.
Standardní kabeláž zahrnuje dominantní kabel pro dvojici konektorů USB 3.0, kabely pro USB 3.1, audio, kontrolky a spínače I/O skříně. V pozadí vidíme kratší SATA napájecí kabel a PWM kabel rozbočovače.