tichy-vykon-ve-3d-proc-ne
Hardware Článek Tichý výkon ve 3D - proč ne?

Tichý výkon ve 3D - proč ne? | Kapitola 6

Petr Petrovič

Petr Petrovič

30. 7. 2008 01:00 20

Seznam kapitol

1. Jde to i pasivně! 2. Srovnání konstrukce 3. Akcelerace videa, spotřeba a teploty 4. Herní testy 5. Závěr a doporučení 6. MSI 9600GT Hybrid Freezer

V dnešním článku se podíváme na grafické karety z trošku jiného úhlu. Nebude nás až tolik zajímat, jak ohromující mají 3D výkon, ale prioritu bude mít tentokrát hluk a použitelnost v HTPC nebo obecně tichých počítačích. Podíváme se na tři úplně pasivní modely osazené jak čipy Nvidia tak i AMD/ATi a jeden s chlazením navrženým pro minimální hlučnost.

Reklama

Autor Petr Válek

Poznámka: sešly se nám hned dvě podobné recenze tichých grafických řešení a tak jsme je zařadili do jednoho článku, každopádně recenze na sebe nenavazují a MSI je napsána samostatně.

Letmý pohled na screenshot programu GPU-Z, pořízený s dnes testovanou kartou v počítači dává jasně najevo, že se MSI nenechalo zahanbit a kartu trošinku popohnalo směrem výše. Změna se týká jak taktů jádra tak i shaderů. V neposlední řadě byla karta osazena hned 1GB paměti.

Takty se změnily nepatrně, oproti 650MHz u jádra na 700MHz, shadery pak tikají na frekvenci 1680MHz (oproti referenčnímu taktu 1625MHz). I toto však přináší nějaké to procentíčko výkonu navíc, otázkou je, zda je to právě v tomto případě šťastné řešení. Uvažte, že je karta prezentována především jako "pasivní", kdy při větším záběru má začít fungovat jako aktivní. Se zvyšujícími takty se samozřejmě zvyšuje i produkované teplo. K tomu se ale ještě vrátíme při popisu karty samotné.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz


GPU-Z a MSI 9600GT Hybrid Freezer

Shrnuto a podrtženo, MSI nám přináší grafickou kartu, která má být jednak tichá a zároveň připravená pro herní využití. Že by aspirant do tichý PC či HTPC?

Nesmíme však zapomenout na další devizu použitého čipu G94, respektive 9600GT. Tou je zlepšený engine pro přehrávání HD videa (VP2). Karta nese v základu dvojici nezávislých HD dekodérů, jejichž využití je nasnadě. Jeden využijete pro sledování sportovního přenosu, druhý pak například pomocí PIPu pro sledování dalšího libovolného programu, který Vám nesmí ujít.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Kromě toho přináší NVIDIA také zlepšení od ovladačů s označením 174.xx také dynamické zlepšení kontrastu a barev¨, které zapnete rovnou v ovládacím panelu grafické karty. Patrné je zejména u starších a nepovedených kopiích různých seriálů (mně tato funkce posloužila velmi dobře při sledování poněkud nepovedené nahrávky kompletního Red Dwarfa, kde sice nezajistila zmizení kostiček, nicméně je výsledný dojem o něco lepší a barvy přirozenější). Myslím, že jsme k použitému čipu řekli dost a je na čase se podívat na testovanou krasotinku, nemyslíte?

Balení a příslušenství

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ať si dnes koupíte jakýkoli hardware, obvykle jej dostanete v krásné krabici, kde se to v lepším případě míhá fotografiemi produktu, v tom případě horším pak různými nestvůrami a podobně. Testovaná grafika v tomto ohledu není jiná, v černé krabici střední velikost kromě grafické karty najdete také další příslušenství viz. níže.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nezbytnou součástí každého produktu je manuál a CD s ovladači. Další maličkostí u grafických karet jsou pak redukce a kabeláž. Na CD najdete kromě standardních ovladačů také velkou řadu utilit MSI od LiveUpdate atd.. Žádné orgie v podobě přibalených her tedy nečekejte.Někoho by snad mohl potěšit PowerDVD 7 trial nebo CyberLink DVD Solution trial.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz


Zdroj obrázku: http://www.tweaktown.com/

Karta je vybavena dvojicí DVI a podporuje HDMI výstup. Kromě toho je také vybavena HDTV kabelem. Nezbytným příslušenstvím je napájecí redukce, S-Video kabel, HDTV kabel. Příjemným zjištěním je přibalení HDMI redukce.

Detail karty

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz


Pro náhled klikněte

Karta samotná se na první pohled téměř neliší od karty referenční, tedy kromě červeného PCB, u MSI to ale není nic zvláštního.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Karta je vybavena dvojicí DVI-I a také konektorem, do kterého můžete pomocí přiložené kabeláže buď instalovat HDTV výstup nebo pouze S-Video kabel.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Karta je osazena celkově 1GB pamětmi, u NVIDIA karet nepříliš používaného výrobce Qimonda. Konkrétně jde o paměti označené HY818H1832, pracující s napětím 1,8V na frekvenci 900MHz, čili na přetaktování nám teoreticky rezerva nezůstává.

Hybrid Freezer

Hlavní devizou této karty má být právě použité chlazení. Jde o rozměrný hliníkový chladič, vybavený čtveřicí heatpipe, který je pro vyšší zatížení vybaven větráčkem. Ten je samotnou MSI označen jako "3-in-1 High Efficiency Fan". V praxi to znamená tolik, že při nevyužití jádra fan úplně vypne. Při zatížení se pak roztočí a dle výrobce produkuje hluk cca 28dB.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Čtveřice heatpipe trubiček o průměru 6mm se stará o rozvod tepla do hliníkového chladiče, při provozu ve 2D výrobce nedoporučuje. Na omak jsou skutečně dost horké na to abyste se spálili.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Při běžném provozu (2d) se větráček občas roztočí na cca 60% svého výkonu, alespoň dle toho co indikuje GPU-Z. Pro jeho roztočení ale paradoxně často stačí nějaká ta bláznivá flash reklama na právě čteném webu. Připomíná mi to situaci u některých notebooků.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ostatně pokud máte dobře větranou skříň, můžete počítat s ochlazováním pomocí běžného průchodu vzduchu.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Screenshot výše byl zaznamenán při psaní tohoto článku. Kromě IE7 (cca 5 oken), Adobe Photoshopu, Winampu, Total Commanderu, ACDSee 6.0, Steamu a nezbytného ICQ nebylo spuštěno nic. K teplotám během provozu a dopadu na otáčky ventilátoru se ale vrátíme v části s testy.

Když se podíváme na provedení použitého chladiče, musíme uznat, že se zde objevuje jistá podobnost s chladiči Zalman, jenž používají jiní výrobci na svých grafických kartách. Ostatně posuďte sami na obrázku níže.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Koncept tohoto řešení není vůbec špatný, z obrázku je však jasné, že nepůjde o částečně pasivní řešení jaké dnes testujeme.

Testy a závěr

Testy grafických karet GeForce 9600GT jsme Vám přinesli již před několika měsíci a proto mi přijde mírně irelevantní je přeměřovat znovu (testy najdete zde). Nás především zajímá chování chlazení dnes testované grafiky.

Použitý čip má jednu nespornou nevýhodu, a tou je nemožnost přepínání respektive snižování taktů ve 2D režimu. Samozřejmě, avizovaná spotřeba 95W pro standardní verze 9600GT není příliš vysoká, nicméně pokud výrobce vydá grafiku, která má mít často chlazení pasivní bylo by vhodnější použít čip, který přepínání na nižší takty umí.

Na následujícím grafu jsou pro představu uvedeny jednotlivé teploty a na teplotách závislé otáčky ventilátoru. Ten se zastaví ve chvíli, kdy se teplota jádra dostane na 40°C a níže. Právě to je ale ve výsledku kámen úrazu.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Už v popisu grafické karty jsem narážel na to, že pro roztočení větráčku, respektive zahřátí karty nad 40°C stačí nějaká flash reklama na libovolných www stránkách. Při běžném provozu se tedy teplota karty stále šplhá nad hranici, při které se větráček točí. Grafickou kartu jsem testoval v desktopové skříni Yeong Yang YY-A211SV-R.

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Je třeba podotknout, že i přes maximální teploty není větráček nijak hlučný, v tišších počítačích ale o něm vědět budete slabým hlukem, který bych nazval "svistotem". Výrobce uvádí hlučnost 28dB a tomu by víceméně odpovídal hluk produkovaný kartou. 

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

I když je myšlenka firmy MSI velice dobrá, ve výsledku je použití několik měsíců starého čipu a celkově smysluplnost tohoto řešení diskutabilní.

Přetaktování a spotřeba

Přetaktování podobně laděného řešení je podle mého názoru mírně irelevantní, už jen proto, že se má karta chovat především jako pasivní. A to musíme brát v potaz, že již samotná MSI tuto kartu dodává jako přetaktovanou. Přesto jsem to samozřejmě zkusil a výsledné takty 730MHz pro jádro, 1870MHz pro paměti a 1720MHz pro shadery je výsledek více než slušný.

  • Referenční takty GeForce 9600GT - 650MHz Jádro, 1625MHz Shadery, 1800MHz Paměti
  • Takty MSI N9600GT HZ - 700MHz Jádro, 1680MHz Shadery, 1800MHz Paměti
  • Max. OC - 730MHz Jádro, 1730MHz Shadery, 1870MHz Paměti

Přetaktování tedy není vůbec špatné, když uvážíme že je grafická karta přetaktovaná již od výroby. Samozřejmě existují lepší výsledky, pro mnohé uživatele ale bude stačit rámec přetaktování nastavený výrobcem.
Spotřeba karty je také na dnešní poměry více než příjemná, i po přetaktování se pohybuje lehce přes 100W. I když jsem neměl během testování jakékoli měřící přístroje, základní informace u spotřebě GeForce 9600GT najdete v článku OBRa zde. Pokud byste měli zájem se podívat na recenzi testované karty i jinde, zkuste Tweaktown.

Závěr

Tichý výkon ve 3D - proč ne?
i Zdroj: PCTuning.cz

Co říci závěrem? Dnes bleskovkou představená grafická karta MSI N9600GT je slušnou zástupkyní střední třídy se solidním výkonem a s přidanou hodnotou v podobě přetaktování od výroby, napůl pasivním řešením a také vybavením 1GB paměti, což přivítají především majitelé větších LCD monitorů.
V neposlední řadě je také nutno zmínit možnost využití Dual-HDCP a také HDMI výstupu. Karta je tedy zdatným kandidátem pro použití v HTPC či menších multimediálních centrech v domácnosti.

Abychom ale nevyzdvihovali jen klady, za největší nevýhodu dnes testované karty považuji její cenu, která činí cca 4.500,- Kč s DPH (cena z CZC). Běžnou GeForce 9600GT dnes pořídíte téměř o dva tisíce korun levněji. A to nemluvím o konkurenci v podobě nových Radeonů HD 48x0. To už je ale jiná pohádka. Osobně bych podobné řešení uvítal i u aktuálních karet, dle mého by měla tato řešení mnohem větší smysl než dnes testované.

Za zapůjčení karty děkujeme společnosti

MSI Česká republika

.

.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama