toshiba-qosmio-f50-konecne-solidni-herni-stroj
PCTuning Článek

Toshiba Qosmio F50 - konečně solidní herní stroj

tomas-sulc
Tomáš Šulc
16. 9. 2008 04:00 33 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Toshiba Qosmio F50 - hardware 2. Design, materiály, rozměry... 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy TFT displeje 7. Testy procesoru
8. Testy operační paměti 9. Testy grafické karty - standardní 10. Testy grafické karty - moderní hry 11. Testy pevného disku 12. Test výdrže baterie 13. Vyhodnocení a závěr

V několika posledních článcích se objevily požadavky na test novinky Qosmio F50-108 od Toshiby. Za přijatelný peníz to konečně vypadá na pořádné herní monstrum a protože po solidních herních noteboocích je pořád poptávka, tady máte recenzi. Nová Toshiba rozhodně nezklamala...

Reklama
Reklama


Toshiba Qosmio F50 (pro zvětšení klikněte)

Musím se přiznat, že na tento notebook jsem se těšil, už jen podle vašich reakcí v ostatních testech. I mně přišlo, že stroj za 30 tisíc korun s takovouto hardwarovou výbavou prostě musí mít nějaký háček. Pro ty, kteří diskuse nečtou se pokusím situaci vysvětlit. Toshiba Qosmio F50 (výbava 108) působí v cenících skoro jako pěst na oko. Vedle běžných notebooků okolo 30 tisíc korun včetně s grafickými čipy jako NVIDIA GeForce 9500M GT a podobně se najednou objeví stroj, který má NVIDIA GeForce 9700M GTS, tedy kartu zapadající do nejvyšší střední třídy, podle některých snad i do nižšího highendu. A to je právě ta alfa a omega, která táhne každého, kdo na notebooku rád hraje počítačové hry.

Toť krátké vysvětlení, proč jsem se nakonec (velmi rád) nechal přesvědčit, že tento stroj za test stojí.

       

         
Toshiba Qosmio F50 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware


-pro zvětšení klikněte-

Procesor a čipset

Protože se jedná o nový notebook, není postaven na ničem jiném než platformě Intel Centrino 2. Použit byl procesor z nové řady Core 2 Duo P8400 s rychlejší 1066MHz sběrnicí, což je takový evergreen z řady Centrino 2. Má však ořezanou L2 cache na 3 MB, frekvence procesoru je 2,26 GHz (na screenshotu je v úsporném režimu), což sice není na notebook za třicet tisíc mnoho, ale pro potřeby moderních her je důležitý hlavně grafický akcelerátor.

Čipovou sadu zvolil výrobce Intel PM45.

Operační paměť

V notebooku jsou namontovány dva paměťové moduly o celkové kapacitě 3 GB. Oba moduly jsou od Samsungu, jeden má kapacitu 2 GB a druhý logicky 1 GB. Oba běží na frekvenci 800 MHz při horším časování 6-6-6-18.

Výměna RAM je velmi jednoduchá, stačí pouze odšroubovat příslušnou krytku.

Grafická karta

Tento kousek vás asi zajímá nejvíce. Notebook je osazen grafickým akcelerátorem NVIDIA GeForce 9700M GTS, což je jedna z těch výkonnějších grafik od NVIDIE. Použitý 65nm čip NVIDIA G94M je pouze přeznačený a ořezaný G92, který známe z desktopové řady GeForce 9.

V tomto případě má 48 unifikovaných jednotek, což z pohledu moderních stolních karet není mnoho, ale v noteboocích je to slušný nadprůměr. Ty běží na 1325 MHz, jádro běží na 530 MHz. Dalším velkým plusem je plnohodnotná 256-bitová paměťová sběrnice na kterou je připojeno 512 MB GDDR3.

Celkově mám od tohoto čipu poměrně velká očekávání (až na Crysis bezproblémový běh všech moderních her), uvidíme, zda se naplní.

Displej

Výrobce vyřešil displej lišácky. Lesklý 15,4" model od Optronics s katodovým podsvícením a rozlišením 1280×800 není žádná sláva a obvykle bych tuto volbu u notebooku této cenové kategorie kritizoval. Jenže v tomto případě to má i své opodstatnění. U počítačových her, na které je tento notebook zaměřený, je totiž důležitý každý snímek za sekundu a v rozlišení 1280×800 běhají hry přeci jen lépe než v 1440×900 a GeForce 9700M GTS zas takový ďábel není. Na druhou stranu i s 1440×900 by si nejspíš poradil.

Jistě, můžete snížit rozlišení, ale kdo to někdy na notebookovém LCD zkoušel, jistě mi dá zapravdu, že nativní 1280×800 vypadá na 15,4" displeji o kategorii lépe než 1280×800 snížené z nativního 1440×900 displeje. Proto tentokrát horší displej neberu jako špatnou volbu, ale kladné hodnocení mu také neudělím. Zkrátka záleží na vás, jak to vnímáte vy.

V případě zájmu vám nic nebrání připojit displej další, k dispozici je HDMI a starý analogový d-sub.

Pevný disk

V notebooku Toshiba nemůže být jiný disk než právě od Toshiby. SATA model s kapacitou 320GB je lepší nadstandard se kterým bude asi každý spokojen. Rychlost otáčení ploten je standardní 5400 otáček za minutu.

Disk je rozdělen na dva 150GB oddíly. Na prvním je předinstalovaný operační systém Windows Vista a druhý je určený na data a je na něm nakopírovaná i recovery.

Případná výměna disku je opět velmi jednoduchá, stačí odšroubovat příslušnou krytku.

Optická mechanika

V notebooku od Toshiby není mechanika Toshiba, to mě celkem překvapilo. Mechanika od Pioneer je však skvělá volba, byť je to pouze DVD vypalovačka. Na druhou stranu displej umí pouze 720p, takže by její využití bylo diskutabilní a hlavně by zvýšilo cenu notebooku.

Jejím obrovským plusem je však něco jiného. V systémové liště ve Windows lze totiž přepínat mezi profily mechaniky. První je klasický, kdy jede mechanika na plný výkon, ale je dost hlučná i mírně vibruje. Klasický problém téměř všech notebooků. Druhý profil je tichý a mechanika jede podstatně pomaleji a hlavně ji vůbec neuslyšíte. Instalace počítačové hry je sice cca dvakrát tak dlouhá, ale za to dokonalé ticho a nulové vibrace to prostě stojí. Kéž by stejný výběr profilů uměl každý notebook.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo P8400
Frekvence2,26GHz, 3MB L2 cache, 45nm
ČipsetIntel PM45
RAM2+1 GB DDR2, 800MHz
Grafická kartaNVIDIA GeForce 9700M GTS
Displej15,4" 1280×800, 16:10, lesklý
Pevný diskToshiba 320 GB (5400ot/min)
Optická mechanikaPioneer DVRTD08A
USB3 x USB 2.0
eSATAano
Firewire (IEEE 1394)ano
ExpressCardano
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/MS/MS Pro/XD

výstupy na monitorHDMI/d-sub
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo reproduktory + subwoofer
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiIntel WiFi Link 5100
Ethernet1 Gbps
Modemano
Bluetoothano
Infraportano
Webová Kameraano
Ostatní-
Rozměry369x278x47mm
Hmotnost3,25 kg
Operační SystémWindows Vista Home Premium CZE
Orientační cena vč. DPH28 000 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning