Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru
PCTuning Článek

Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

Jan Preclík

Jan Preclík

20. 12. 2018 03:00 4

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vyvražďovačka Party Hard 1 & 2 3. Payday 2 – Uděláme banku! 4. Série Grand Theft Auto
5. Nájemní vrazi 6. Gangsterky 7. Opravdu staré klasiky 8. Závěr

Za pár dní jsou tu Vánoce, svátky plné pohody, klidu, míru a lásky. Což takhle si ten každoroční nudný stereotyp okořenit hektolitry prolité krve? V dnešním přehledu jsme se zaměřili na ty nejbrutálnější hry s kriminální zápletkou, u kterých si můžete zavzpomínat a během vánočního lenošení si pořádně zadovádět.

Reklama
Reklama

24. prosinec, svátek Adama a Evy, mimo jiné příchod mýtického boha štědrosti Ježíška, je odedávna symbolem pohody a rodinného semknutí. V současných hektických dobách, kdy na vás číhá na každém rohu stres, je ale pro mnohé z nás předvánoční doba spíše o šíleném nervovém vypětí.

Dlouhé čekání ve frontách, bitky o poslední kusy chybějících dárků za rádoby akční ceny nekonečného Black Friday a neustálé běhání do sámošky pro chybějící ingredience při pečení cukroví. A když už si myslíte, že je všemu konec a lehce si od nervů ulevíte mlasknutím nebohého kapra tupým předmětem po hlavě, čeká vás svoz celé rodiny a nervy drásající moudré řeči prapředků o správné výchově jejich pra-pra-pravnoučat. Však to znáte, slovy klasika, ředitele Karfíka „Z toho se jeden nutně musí zbláznit…“

Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

A právě o svátcích vánočních je ten pravý čas všechen ten stres hodit za hlavu a odreagovat se u pořádné počítačové zabijačky. A protože vánoční šílenství skončí přibližně za 96 hodin polknutím a strávením kapřích kůstek (v tom lepším případě), připravili jsme si pro vás přehled brutálních her a sérií, které díky neméně zvrhlým vývojářům spatřily světlo digitálního univerza počítačových her.

Pixelartová akční řežba – Hotline Miami 1&2

Příběh téhle pixelartové série by vyšel na samostatný článek, takže ač je výborný a mezi oběma díly provázaný, nebudu se příliš rozepisovat. Celá hra se točí okolo válečných veteránů, v prvním díle je ústřední postavou chlapík jménem Jacket. Prakticky na začátku každé nové úrovně se probouzí ve svém bytě a ihned po rozlepení očních víček jde poslechnout vzkazy na záznamníku. Na základě těchto vzkazů nebo telefonních hovorů dostává mise, které vedou k vyvraždění celé lokace z veliké většiny tvořenou ruskými mafiány.
Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

Hra se odehrává v Miami v roce 1989 a je flashbackem do konce osmdesátých let. Ve hře vlastně není nic, co by na tuhle zlatou éru typických akčních béček neodkazovalo. Ať už jde o prvky typu kazeťák, telefon se záznamníkem nebo starý dobrý DeLorean, ze všeho, včetně ultimátního soundtracku, na vás bude dýchat osmdesátkový feeling. A to v obou dílech. Po nostalgické stránce jde o perfektní zážitek.

Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

Ale tím s nostalgií nekončíme. Zpracování hry s nadsázkou lehce připomíná první díly GTA. Ač se nejedná o otevřené světy a jednotlivé mise i mezihry jsou uzavřené mapy, ve hře je pohled pouze shora a hra je kompletně 2D. Pohyb postavy se ovládá klávesnicí a míření, včetně útoků a manipulace se zbraněmi, myší. Ovládání vám zpočátku přijde opravdu těžkopádné, po pár odehraných levelech se na něj dá zvyknout.

Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

I přes jednoduché grafické zpracování je hra neskutečně brutální. V každém levelu protečou desítky litrů krve, nepřátelé končí s produpnutými lebkami, rozsekanými hlavami mačetou nebo baseballovou pálkou, případně prostřílenými těly palnými zbraněmi. Při zpracování prostředí kladli autoři veliký důraz na detaily v komplet celém prostředí uvnitř budov, a to tak, aby odpovídaly právě osmdesátým letem.

Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

I přes jednoduché grafické zpracování je hra neskutečně brutální. V každém levelu protečou desítky litrů krve, nepřátelé končí s produpnutými lebkami, rozsekanými hlavami mačetou nebo baseballovou pálkou, případně prostřílenými těly palnými zbraněmi. Při zpracování prostředí kladli autoři veliký důraz na detaily v komplet celém prostředí uvnitř budov a to tak, aby odpovídaly právě osmdesátým letem.

Ačkoli hra vypadá opravdu jednoduše, opak je pravdou. Budete nadávat, brečet, doufat, prosit a roztřískáte nejednu herní periferii v momentech, kdy máte level skoro dohraný, a zabije vás poslední přeživší záporák. Obtížnost je totiž pekelně těžká. Stačí maximálně dva zásahy zbraní a celou úroveň musíte opakovat. Často se tedy nevyhnete desítkám průchodů a naučením levelů, než se vám podaří úspěšně všechny sejmout.

Upusťte páru o Vánocích – svátcích klidu a míru

Na heuréce je možné splašit každý díl za cenu kolem stovky. Na Steamu jsou podstatně dražší a nákup vzhledem k vysoké ceně spíše nedoporučuji – v tom případě se vyplatí počkat na 75% slevy. Přes zahraniční obchody třetích stran lze sehnat hry nejlevněji – za cenu okolo 60 korun.

Momentálně jsou oba díly o tři čtvrtiny ceny zlevněné v rámci vánočního GOG winter sale. Pokud se rozhodnete tuhle řežbu otestovat, za první díl zaplatíte směšných 2,39 dolarů (55 Kč), druhý se prodává v závislosti na edici od 4,29 dolarů (100 Kč).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning