Velký test 27 grafik — představení modelů AMD Radeon | Kapitola 14
Seznam kapitol
V druhém díle pokračujeme ve velkém srovnávacím testu grafických karet. Včera jsme vám představili třináct testovaných karet nVidia GeForce, dnes se zaměříme na čtrnáct AMD Radeonů. U každého modelu navíc upozorníme na zajímavé cenové nabídky, alternativní chladiče či přibalené plné verze her zdarma. Od zítřka už testujeme!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

ATI Radeon HD 5870 v referenčním provedení
Druhou starší kartou pro srovnání je ATI Radeon HD 5870. Radeon HD 5870 byl vůbec první kartou s podporou DirectX 11 a na trhu měl výborné ohlasy. S jeho vydáním totiž začal trend snižovaní spotřeby v klidovém režimu. nVidia pro něj navíc dlouho neměla žádnou konkurenci a až po více jak půl roce přišla s kontroverzní GeForce GTX 480. Také výkonnostně si Radeon HD 5870 nevedl špatně, v počítačích jej má stále řada hráčů a je o něj zájem i jako o kartu z druhé ruky. Svým výkonem stačí stále pro velkou většinu her, pokud však chce hrát všechny novinky při maximálním nastavení detailů, přeci jen už nastává pomalu čas na jeho výměnu.



Do testu jsem si půjčil kartu Asus z řady Matrix. Karta má vyměněný chladič, který má podobnou konstrukci jako referenční a je poměrně tichý. Jiné jsou také výstupy na monitor, oproti referenčnímu modelu jsou jen tři. To však plně dostačuje, více než tři monitory totiž ke kartě stejně není možné připojit.

Plošný spoj karty má vlastní návrh a je přehledně řešený. Překvapí dvojicí napájecích konektorů. Ty jsou jednak 6 a 8pinový, zatímco referenční verze měla jen dva 6pinové a dále jsou otočené směrem dozadu, což je u dlouhých karet jako je Radeon HD 5870 nepraktické (kartu není možné osadit do menších skříní).


Jádro Cypress drželo ve své době několik prvenství — bylo nejvýkonnější, mělo nejvíce tranzistorů, nejmenší výrobní proces a jako první podporovalo rozhraní DirectX 11. V Radeonu HD 5870 jsou použita plně aktivní jádra s 1600 shadery, 32 ROP jednotkami, 256bitovou sběrnicí a 1 GB paměti GDDR5. Pracovní frekvence karty jsou 850 MHz pro jádro a 4,8 GHz efektivně pro paměti typu GDDR5.

Všechny díly velkého srovnání:
- První díl: představení karet nVidia
Druhý díl: představení karet AMD
- Třetí díl: výsledky nižší a střední třídy
- Čtvrtý díl: výsledky nejvýkonnějších modelů
Poděkování
Děkujeme společnosti Alza.cz, která zapůjčila velké množství grafických karet.
Děkujeme společnosti Dell za zapůjčení 30" monitoru s rozlišením 2560 × 1600 px.
Děkujeme partnerům Asus, Intel, Gigabyte, MSI a nVidia, kteří zapůjčili další vybavení na testy.