Velký test 27 grafik — představení modelů AMD Radeon | Kapitola 10
Seznam kapitol
V druhém díle pokračujeme ve velkém srovnávacím testu grafických karet. Včera jsme vám představili třináct testovaných karet nVidia GeForce, dnes se zaměříme na čtrnáct AMD Radeonů. U každého modelu navíc upozorníme na zajímavé cenové nabídky, alternativní chladiče či přibalené plné verze her zdarma. Od zítřka už testujeme!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

AMD Radeon HD 7870 v referenčním provedení
Radeon HD 7870 je na pomezí vyšší střední třídy a highendu. Zatímco Radeon HD 6870 se při uvedení na trh prodával za cenu okolo šesti tisíc korun, HD 7870 se prodává o téměř o dva tisíce dráž. Je tedy zřejmé, že si z obchodu odnesete výrazně výkonnější kartu, se kterou byste si ve Full HD rozlišení měli zahrát téměř jakoukoliv hru na nejvyšší detaily.


V testu mám kartu MSI v nejvyšším provedení Hawk. V příslušenství tak kromě klasického manuálu, DVD s ovladači a redukce k monitoru najdete třeba i konektory k připojení voltmetru. Karta totiž umožňuje přímé měření napětí na jádře či pamětech.



Radeon HD 7870 ve verzi Hawk používá stejný chladič jako Radeon HD 7850 Power Edition představený v minulé kapitole. V případě karty Hawk však chladič má chybně nastavené profily, v zátěži je tak zbytečně hlučný.

Plošný spoj karty je pro Hawk navržen „na míru“ a používá kvalitní součástky. MSI u těchto nejvyšších verzí svých karet přímo počítá s uživatelským přetaktováním a chce zákazníkům nabídnout co nejlepší možný základ. Problém by kartě nemělo dělat ani extrémní přetaktování s vodním chlazením i kapalným dusíkem, ostatně přesně pro tyto potřeby má karta vyvedeny konektory k připojení voltmetru. Ze zadní strany jádra je dále umístěn speciální obvod pojmenovaný GPU Reactor. Ten by měl snižovat šum proudu tekoucího jádrem a tím zvyšovat stabilitu při extrémním přetaktování.


Radeon HD 7870 používá stejně jako slabší HD 7850 jádro Pitcairn. U této silnější verze je ale jádro plně aktivní. K dispozici je 1280 unifikovaných shaderů, 32 ROP jednotek a 2 GB paměti GDDR5 připojení přes 256bitovou sběrnici. Vyšší je proti Radeonu HD 7850 také frekvence jádra, která je u referenční verze rovný 1 GHz. Paměti běží na stejné frekvenci jako u HD 7850, tedy 4,8 GHz efektivně.

Přehled zajímavých modelů

Nejlevněji pořídíte Radeon HD 7870 v provedení MSI s chladičem Twin Frozr III. Cena je o několik set nižší proti zbylé konkurenci, nejlépe pořídíte u Alfy za 7455 korun s daní. Karta má i další plusy jako je kvalitní a tichý chladič, mírné přetaktování od výrobce a při koupi v Alfě dostanete i plnou verzi počítačové hry Spec Ops: The Line zdarma.

Pokud MSI nepatří k vaším oblíbeným značkám a raději byste koupili kartu jiného výrobce, poohlédněte se třeba u Sapphire. Základní karta tohoto výrobce stojí lehce přes 7700 Kč vč. DPH, přičemž za tuto cenu dostanete kartu s výborným chladičem a (bohužel jen) referenčními frekvencemi.

Pokud rádi zkoušíte taktovat hardware „až na limit“ a nevadí vám ani vyšší příplatky, je jako pro vás dělaná testovaná karta Hawk od MSI. Přetaktování o 100 MHz má už od výrobce, především však dostanete výborný plošný spoj připravený na taktování s vodním i jiným chlazením. Jen příplatek je opravdu vysoký, nejlevněji Hawk pořídíte na Alfě za 8500 Kč s daní. Při takové ceně není ani plná verze hry Spec Ops: The Line velkou útěchou.