PCTuning Článek

Velký test herních headsetů do 1500 korun

jakub-mokris
Jakub Mokříš
29. 1. 2019 02:00 27 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. RAZER Electra V2 3. KOSS SB/45 4. HyperX Cloud Stinger 5. Plantronics RIG 400HS
6. Trust GXT 322C 7. Logitech G231 Prodigy 8. Mad Catz F.R.E.Q. 3 9. Závěrečné zhodnocení

Pokud s někým pravidelně hrajete online s někým v týmu, hlasová komunikace vám náramně pomůže. Díky kvalitním sluchátkům, se kterými nepřeslechnete žádné klepnutí, se ve hře můžete lépe zorientovat. Musí být pohodlná, protože je úmorné, pokud vás po chvíli někde něco tlačí. A mít kvalitní mikrofon. Ale jen někdy se povede tohle všechno sladit.

Reklama
Reklama

Plantronics RIG 400HS

  • Frekvenční rozsah: 20 – 10 000 Hz
  • Citlivost:
  • Měniče: 40 mm
  • Impedance: 32 Ohm
  • Délka kabelu: 130 cm
  • Cena: 1450 Kč

Firma Plantronics není v oboru žádným nováčkem. Její historie sahá až do roku 1961 a v začátcích se věnovali hlavně opravdu profesionálním produktům. Mezi její zákazníky patřily i United Airlines nebo NASA. Mimochodem, slavná slova Neila Armstronga z povrchu Měsíce o malém krok a velkém skoku, snímal mikrofon komunikačního headsetu právě od firmy Plantronics.

Sluchátka dorazila v krabici s barevným potiskem. V ní se nachází výlisek z recyklovaného a slisovaného papíru a v něm jsou pevně umístěna samotná sluchátka. Sympatické je minimální množství papírů, návodů a všeho takového toho nepotřebného balastu okolo. Vše je navíc v malém zalepovacím obalu, který můžete bez obav minout. Dále je v balení už jen oddělitelný mikrofon.

Konstrukce samotných sluchátek je plastová, což není nijak na závadu a neměl bych z toho rozhodně strach, protože působí poměrně bytelným dojmem. Co však dělá tento headset od ostatních odlišný, je systém změny velikosti. To neprobíhá plynule, vysouváním segmentů z hlavového mostu, ale prostým vycvaknutím náušníku z jeho pozice a nacvaknutím do jiné. Každý náušník má tři možnosti polohy. Z takového řešení jsem měl ze začátku popravdě malinko obavy. Ty byly rozptýleny v okamžiku, kdy jsem nenašel doma nikoho, kdo by si nedokázal headset přizpůsobit, aby mu dokonale sedl. Trochu strach jsem měl i ze systému uchycení náušníků, ale vypadá překvapivě odolně a předpokládám, že většina hráčů si velikost nastaví jednou a v této poloze už budou sluchátka používat napořád.

Jednoduchým způsobem si výrobce poradil s mikrofonem. Zde jsou vidět dekády zkušeností, které má firma Plantronics s návrhem a výrobou headsetů. Mikrofon totiž končí prostým jackem, který se zkrátka strčí do zdířky v levém náušníku. Jednoduché, prosté, funkční. Navíc jde mikrofon ohýbat dle libosti a každý si ho tedy nastaví do jemu pohodlné polohy. Přenos zvuku je pak čistý a přirozený, bez ozvěny nebo ruchů. Ještě dodám, že na kabelu se nachází regulace hlasitosti a posuvné tlačítko pro vypnutí/zapnutí mikrofonu.

Z čeho jsem byl ovšem ohromen nejvíc, bylo pohodlí. Už pohled na náušníky ukáže opravdu silnou vrstvu polstrování, nedalo mi to, vzal jsem do ruky metr a naměřil zhruba 22 milimetrů silnou vrstvu. Navíc je polstrování pokryto příjemným, velmi jemným, ve kterém jsou uši jako v bavlnce. Stejný druh textilie je potom i na hlavovém mostu, kde rovněž přispívá k pohodlí při dlouhých multiplayerových seancích.

Zvukový projev headsetu Plantronics RIG 400HS potom není vyloženě herní. Zvuk je o něco vyváženějších než u většiny konkurentů a basy nemají tolik navrch. Ve hrách tak nečekejte mohutně dunivé, přebasované exploze, ale podání, které se snaží spíše o věrnost. Tato neutralita dělá sluchátka použitelná i pro nenáročný poslech hudby. Tam vyniknou dobře podané středy a hloubky, výšky už tak slavné nejsou a chybí jim čistota. Ani při maximálních hlasitostech jsem nezaznamenal zkreslení zvuku. Ještě se vrátím k použitelnosti ve hrách – prostorové rozlišení nebylo tak jednoznačné jako třeba u testovaného modelu od HyperX, takže je třeba s tím počítat a na hraní vyloženě akčních her bych Plantronics RIG 400HS doporučil o něco méně. Za nevýhodu, ač lehce řešitelnou, by se dal považovat fakt, že headset má pouze jeden jack, na kterém je zvuk sluchátek i mikrofonu. V balení bohužel chybí „rozdvojka“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning