Velký test pěti USB TV tunerů v ceně nad tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Velký test pěti USB TV tunerů v ceně nad tisíc korun

Velký test pěti USB TV tunerů v ceně nad tisíc korun

Filip Eckstein

Filip Eckstein

18. 8. 2009 03:00 21

Seznam kapitol

1. Představujeme... 2. Aktuální pokrytí v ČR 3. Podrobné specifikace 4. Gigabyte U8000 - rozbalujeme 5. Gigabyte - software, kvalita a hodnocení   6. MSI DIGIVOX Duo - rozbalujeme 7. MSI - software, kvalita a hodnocení
8. LifeView LV5H - rozbalujeme 9. LifeView - software, kvalita a hodnocení 10. AVerTV Hybrid Volar HX - rozbalujeme 11. AVerTV - software, kvalita a hodnocení 12. Pinnacle PCTV 340e - rozbalujeme 13. Pinnacle - software, kvalita a hodnocení 14. Závěr a vyhodnocení

Druhý díl našeho testu je tu a s ním i dalších pět USB TV tunerů. Tentokrát je jedná o dražší kousky, od kterých nemusíte trpět žádné kompromisy. Měly by nabídnou maximální komfort a všechny potřebné funkce. V minulém díle byly výsledky poměrně vyrovnané, jak to asi dopadne tentokrát?

Reklama

První část testu s tunery do 1000Kč najdete zde.

A máme tu pokračování minulého testu, tentokrát však s modely pohybující se v cenové relaci nad jeden tisíc Kč. Probíhat bude v duchu minulého testu za použití stejných metod.
 

Velký test pěti USB TV tunerů v ceně nad tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes jsme si pro vás připravili tyto modely:

model


 

cena


 
Gigabyte U8000 Hybrid TV Dongle
 
1070,- Kč
 
MSI DualView DIGIVOX Duo1070,- Kč
LifeView LV5H Hybrid USB
 
1320,- Kč
 
AVerTV Hybrid Volar HX1629,- Kč
Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick 340e
 
1820,- Kč


Tentokrát jsou cenové rozdíly mezi jednotlivými modely přece jen o kapku znatelnější, než tomu bylo u levnějších tunerů, jimž jsme se věnovali v minulém článku. Alespoň tak souboj mezi nimi bude zase o nějaký ten kousek zajímavější.

Stálá expanze digitálního vysílání

Stále více prosazované reklamní kampaně nás stále více a častěji nabádají k časnému přechodu na digitální vysílání. Opozdilce, kterří vše nachávají víceméně na poslední chvílí, tak varují před přicházející "analogovou tmou". Ačkoliv je pravda, že v některých regionech už skutečně některé televize analogově nevysílají (nové kanály vůbec), stále tu jsou společnosti, které vyčkávají do chvíle, kdy lidí s analogovým příjmem bude už jen opravdové minimum. Je však stále nutné myslet na budoucnost, a to platí i při koupi nového externího TV tuneru...

Velký test pěti USB TV tunerů v ceně nad tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Na co si dát při koupi pozor

Ještě před tím, než budeme USB TV tuner kupovat, je třeba si položit několik zcela základních otázek.

1) Je v mé lokalitě dostupné digitální vysílání? Pravděpdoobně asi vůbec ta nejdůležitější otázka. Pokud doma již nějaký digitální dekodér máte, jste z Prahy a okolí nebo si o dostupnosti opravdu přesvědčeni, pak není co řešit. Avšak v případě, že si nejste jistí, doporučuji dostupnost digitálního vysílání ve vaší lokalitě zkontrolovat na této webové adrese http://www.digitalnitelevize.cz/.

2) Kde budu externí TV tuner používat? Při koupi tuneru je toto velmi důležitý faktor. Věřte nebo ne, ale existují i modely, které není možné připojit na externí anténu klasickým koaxiálním kabelem. Odkázání jste tedy pouze na mini anténku dodanou výrobcem. Ohlídejte si to, pokud tuner nebudete používat jen na cestách, ale i doma, může se možnost připojení na velkou domovní anténu skutečně velmi hodit.

3) Na jakém OS tuner hodlám provozovat? I zde je nutné kapku popřemýšlet. Pokud patříte mezi uživatele Windows, pak je vše jasné, podporu řešit nemusíte. Avšak v případě, že jste linuxák nebo snad uživatel Mac OS X, raději si před samotnou koupí zkontrolujte, zda-li tuner na vašem operačním systému rozchodíte.

Velký test pěti USB TV tunerů v ceně nad tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

 

4) Chci jen digitální příjem nebo navíc i analog? Kupovat v dnešní době pouze analogový přijímač je v první řadě hloupé a v druhé pravděpodobně  nemožné. Jednak se ve většině ČR plánuje přechod na digitální vysílání a navíc byste podobný tuner na tuzemském trhu asi jen velmi těžko sháněli - drtivá většina z nich jsou totiž DVB-T. Pokud ale opravdu k něčemu potřebujete analog - například k příjmu signálu z vaší venkovní kamery nebo častým cestám do zemí bez digitálního vysílání - pak určitě sáhnětě po koupi hybridního tuneru, který dekóduje jak digitální, tak analogový příjem.

5) A co dálkové ovládání? Potřebuji ho? Ano, i toto je hledisko, které je potřeba zhodnotit. Některé modely totiž dálkové ovládání nemají. Je to víceméně na vás, zda-li si za takový model připlatít nebo si vystačíte pouze s myší a klávesnicí.

Metodika testování

V případě vizuálního testování pochopitelně nejsou zaručeny žádné exaktní výsledky. Kvalitu obrazu budete moci porovnat hned ze dvou materiálů, a to z videa a fotografie. Video (které mimo jiné natočíl přímo přiložený software) vám pomůže srovnat plynulost, kvalitu a výskyt artefaktů, přičemž podrobná fotografie (velmi vysoké rozlišení) vám poslouží jako podkladný materiál k analýze kvality vykreslení dekódovaného obrazu. Mimo samotného přehrávání hodíme očko i na přiložený software, který vám přiblížím bohatou sadou snímků přímo z jeho užívání. Kromě toho nesmí chybět ani klasická kritika provedení, příslušenství a cenového zařazení modelu. Dost už ale povídání, pojďme se s jednotlivými adepty testu seznámit trochu blíže...

  • Přiložený software není rozhodující faktorem kvality TV tuneru, vždy je možné použít alternativní

     
  • Kvalita signálu závisí především na lokalitě a prostředí, v budovách bývá signál z malé anténky obvykle velmi nekvalitní, a to s mnohými artefakty

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama