Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet? | Kapitola 3

Daniel Wojtěch

Daniel Wojtěch

14. 5. 2012 03:00 61

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Nanesení teplovodivé pasty 3. Lapování procesoru a chladiče 4. Představení past – 1.část 5. Představení past – 2.část
6. Představení past - 3.část 7. Představení past – 4.část 8. Naměřené hodnoty 9. Závěr

Na trhu je opravdu nepřeberné množství teplovodivých past, které se výrazně liší jak cenou, tak parametry. Spousta uživatelů raději sáhne po té dražší a doufá v lepší výsledky. Je tomu opravdu tak? Na vzorku dvanácti nejprodávanějších past si ukážeme, že připlácet si je kolikrát úplně zbytečné. Test vyhrála pasta za 120 korun.

Reklama

Tato kapitola je určena jen pro ty odvážnější uživatele, kteří se nebojí ztráty záruky. Jak jsem již psal v první kapitole, lapování spočívá ve vyrovnání styčné plochy procesoru a chladiče. Ze svých zkušeností mohu lapování rozhodně doporučit, protože v několika případech mi teploty klesly o 2 až 4 °C. Zároveň ale nemohu doporučit lapování chladičů s H.D.T, tedy přímým dotykem heatpipes s procesorem. V tomto případě by mohlo dojít k porušení a znehodnocení chladiče vlivem probroušení trubice.

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?
i Zdroj: PCTuning.cz

Před lapováním si předem připravíme brusné papíry o zrnitosti 400, 600, 800 a 1200 (samozřejmě lze použít i jemnější, ale nutnost už to není). Všechny brusné papíry by měly být určeny pro broušení pod vodou, protože takové zaručí jemnější vybroušení povrchu. Aby byl broušený povrch rovný, tak musíme mít i plochu, na které se bude brousit, rovnou. Nejlepším co lze v domácích podmínkách sehnat, je asi skleněná polička.

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?
i Zdroj: PCTuning.cz

Připravíme si brusný papír o zrnitosti 400, a ten si následně přilepíme ke skleněné desce. Jelikož je papír určen pro broušení pod vodou, tak je zapotřebí jej namočit, nedoporučuji ale používat vodu, spíše líh. Ten se sice rychle vypařuje, ale určitě procesoru nijak neuškodí. S touto zrnitostí brousíme až do chvíle, než z povrchu procesoru zcela zmizí stříbrná vrstva. V tu chvíli by měl být chladič / procesor rovný. Lze jednoduše ověřit přiložením posuvného měřítka a nasměrováním ke zdroji světla. Pokud bude světlo prosvítat, tak povrch není dostatečně rovný. Následně povrch dobrousíme všemi uvedenými zrnitostmi.

Po broušení už nezbývá nic jiného, než chladič a procesor řádně očistit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama