Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?
Článek Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet? | Kapitola 7

Daniel Wojtěch

Daniel Wojtěch

14. 5. 2012 03:00 61

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Nanesení teplovodivé pasty 3. Lapování procesoru a chladiče 4. Představení past – 1.část 5. Představení past – 2.část
6. Představení past - 3.část 7. Představení past – 4.část 8. Naměřené hodnoty 9. Závěr

Na trhu je opravdu nepřeberné množství teplovodivých past, které se výrazně liší jak cenou, tak parametry. Spousta uživatelů raději sáhne po té dražší a doufá v lepší výsledky. Je tomu opravdu tak? Na vzorku dvanácti nejprodávanějších past si ukážeme, že připlácet si je kolikrát úplně zbytečné. Test vyhrála pasta za 120 korun.

Reklama
Reklama

Noctua NT-H1

Teplovodivou pastu Noctua NT-H1 používáme pro testování chladičů, ale jak uvidíte v další kapitole, tak se za cenu kolem 170 Kč moc nepředvedla. Velikým pozitivem je vynikají nanášení na procesor.

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?

Barva: šedivá
Objem: 1,4 ml (a na 15 aplikací)
Pracovní teplota: -50 °C až 110 °C

Coollaboratory Liquid Pro

O pastě od společnosti Coollaboratory slyšel určitě každý, a kdo ne, tak by se měl stydět! Jedná se o pastu vyrobenou ze 100% kapalných kovů, a tak jsem očekával velmi dobré výsledky, které se nakonec dostavily.

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?

V tubě je obsaženo přibližně 1,5 ml kovu a pastu je nejlepší na procesor nanést v malé kapce a následně roznést pomocí papírového kapesníku. Ze začátku se po procesoru kutálí kulička, což velmi připomíná cín, ale poté se „chytne“ a jde krásně rozetřít. Tuto pastu je vhodné nanést také na chladič.

Co je ale horší, je následné odstranění. Zkoušel jsem to lihem, technickým benzínem, ale nic z toho nepomohlo, tudíž bylo třeba jak procesor, tak chladič, vylapovat.

Thermaltake TG-1

Dnes poslední a také nejdražší pasta pochází z dílen společnosti Thermaltake. Je téměř 3× dražší než testovaná Arctic Cooling MX-2, a přitom podává výsledky jen o 0,5 °C lepší, takže se z tohoto pohledu rozhodně nevyplatí. Druhou věcí je životnost jednotlivých past, kterou jsme ale nemohli při krátkém testování ověřit.

Velký test teplovodivých past – vyplatí se připlácet?

Tepelná vodivost: 3,0 W/m-K
Objem: 4 g
Pracovní teplota: -40 °C až 150 °C

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning