PCTuning Článek

Ventilátory Noctua v trojtestu – srovnání tří různých velikostí

Daniel Wojtěch
Daniel Wojtěch
19. 4. 2011 03:00 22 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Co používáme na měření? 2. Noctua NF-R8 – Představení a výsledky 3. Noctua NF-B9 – Představení a výsledky 4. Noctua NF-P14 FLX – Představení a výsledky
5. Měření průtoku a vyprodukovaného tlaku 6. Měření hluku a spotřeby 7. Závěr, doporučení a cena

V dnešním testu se podíváme na chladící účinky tří ventilátorů Noctua ve velikostech 80, 92 a 140 milimetrů. Na tohoto výrobce jsme se zaměřili proto, že nás o to již delší dobu žádáte v diskuzích pod články. Jednoznačného vítěze tentokrát nezvolíme, zajímavé jsou však hodnoty průtoku vzduchu v závislosti na otáčkách a hluku.

Reklama
Reklama

Náš testovací tunel byl spolurealizován se společností Liquid Technology a je kompatibilní s ventilátory o velikostech 80, 92, 120 a 14 0mm. To už určitě vyhoví všem ventilátorům, které na dnešním trhu jsou a které se do běžných počítačových sestav dají osadit. V testech se zaměříme na měření průtoku vzduchu, měření vyprodukovaného tlaku při maximálních otáčkách a hluku. Krom toho si změříme i jejich spotřebu.

K měření nám firma Conrad zapůjčila měřící přístroje, mezi nimiž lze nalézt kvalitní anemometr Extech Instruments s modelovým číslem AN100. Tento přístroj slouží k měření rychlosti průtoku vzduchu, jeho druhou funkcí je měření teploty. Díky kuličkovým ložiskům a průměru vrtule 72 mm je velice citlivý (výrobcem udávaný rozsah 0,4 až 30 m/s), a tak dokáže zaznamenat průtok i při těch nejnižších otáčkách ventilátoru. Dokáže měřit v několika jednotkách: m/s, km/h, uzly, míle/h, ft/min a nakonec CMM a CFM. My budeme měřit v CFM (Cubic feet per minute), což je jednotka nejvíce používaná mezi výrobci ventilátorů.

Druhým přístrojem je manometr Greisinger GDH 200-07, který je speciálně určen pro měření velmi malého tlaku, konkrétně 20,0 - 199,9 mbar s přesností až 0,2 %. Díky ventilu lze tunel uzavřít a následně měřit tlak. Výsledné hodnoty nám napovídají, jak si ventilátor povede třeba při sání vzduchu přes prachový filtr.

Spotřeba se měří přes dva multimetry UNIT-T UT33C, z nichž odečítáme napětí a proud, následně vypočítáme spotřebu přes jednoduchý vzorec.

Posledním přístrojem je hlukoměr od firmy Voltcraft s označením SL-100, který disponuje rozsahem 30 až 130 dB a přesností ±2 dB. Jeho další výhodou je schopnost měřit v dBA i dBC. Regulace otáček probíhá přes kvalitní regulátor Zalman ZM-MFC2 a hluk se měří v odhlučněném boxu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning