vliv-cpu-na-herni-vykon-1-2-jedno-gpu
PCTuning Článek

Vliv CPU na herní výkon 1/2: Jedno GPU

Z. Obermaier

Z. Obermaier

2. 2. 2009 06:00 182

Seznam kapitol

1. Úvod - Odvěké dilema 2. Testovací sestavy 3. Testovací hry a metodika 4. Fallout 3 5. Call Of Duty 5 6. Left 4 Dead 7. Far Cry 2 8. Dead Space 9. Bioshock 10. World In Conflict 11. Tomb Raider Underworld 12. GTA IV 13. Call Of Duty 4
14. Devil May Cry 4 15. Crysis Warhead 16. S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky 17. Brother In Arms: Hells Highway 18. Race Driver: GRID 19. Half Life 2: Episode Two 20. Company Of Heroes: Opposing Fronts 21. Mass Effect 22. Unreal Tournament 3 23. Enemy Territory Quake Wars 24. Shrnutí výkonu 25. Závěr první části

Dnes vám přinášíme dlouho slibovaný test vlivu výkonu procesoru na hry. S uveřejněním jsme čekali na nové Phenomy II od AMD, které na trh dorazily, a náš test mohl být dokončen. V první části srovnáme všechny důležité procesory dneška na třech platformách při použití jedné grafické karty. Tento scénář je u nás nejběžnější. V druhé části se zaměříme na duální karty a Multi-GPU řešení.

Reklama
Reklama
Vliv CPU na herní výkon 1/2: Jedno GPU

Jsme na konci první části našeho testu. Samotné čtení nebylo nijak dlouhé, o to delší ale byla příprava a testování. Pevně věřím, že vám naše měření s jednou Single-GPU kartou pomohlo rozluštit několik zásadních otázek ohledně vlivu výkonu procesoru na hry. Nyní již víme, že pokud máte jednu grafickou kartu (jako většina uživatelů v ČR), tak vám pro všechny dnešní hry bude bohatě stačit dvoujádrový procesor. Pouze pro hry se upgrade ze dvoujádra na čtyřjádro nevyplatí, pro větší komfort při práci a v aplikacích ale jistě čtyřjádro využijete. Pro stoprocentní herní stroj bude ale dvoujádro alespoň na 3 GHz stačit ještě asi dlouho. Pokud přemýšlíte nad upgradem počítače převážně pro hry, kupte si raději výkonnější grafickou kartu, než pro hry téměř zbytečný čtyřjádrový čip.

V případě, že ale hodláte upgradovat na duální grafické řešení, ještě zadržte a počkejte si na druhý díl testu (bude přesně za týden). V něm se totiž podíváme na další "metu" v grafických řešeních. Na stejných sestavách jako dnes, porovnáme duální Radeon HD4870 X2 a GeForce GTX 295. Jako bonus také připojíme měření se dvěma GeForce GTX 280 ve SLI (což bude reprezentovat dvojici karet v Multi-GPU). Tam už výsledek nebude tak jednoznačný jako dnes, a v některých titulech se výkonný procesor ukáže jako nutnost a dvoujádro bude znamenat limitující faktor.

UPDATE: Pokud budete mít zájem, můžeme časem ještě doplnit ještě procesor Athlon X2 64 5000+ a případně i jednojádrový Core 2 Solo. Procesory máme, takže může vzniknout i třetí díl seriálu s těmi opravdu nejlevnějšími čipy.


Bez podpory následujících společností by test nemohl vzniknout:

Děkujeme ASUS Computer sr.o. za půjčení grafické karty Radeon HD4870 X2 a základní desky M4A79 Deluxe

Děkujeme EVGA Europe za půjčení grafické karty GeForce GTX 280 a základní desky EVGA NF790

Děkujeme Gigabyte CZ a SK za poskytnutí základní desky EX58-UD5

Děkujeme HP CZ za půjčení testovacího monitoru HP LP3065

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning