Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc
Článek Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc

Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

20. 1. 2014 03:00 131

Seznam kapitol

1. Časté chyby při výběru nové sestavy 2. Výběr komponent — procesor, paměti, deska 3. Výběr komponent — grafická karta, disk, zdroj a skříň 4. Testovací sestavy, hry a metodika 5. Assassins Creed IV, Battlefield 4 6. Bioshock: Infinite, Call of Duty: Ghosts
7. Crysis 3, Far Cry 3 8. GTA: EFLC, Grid 2 9. Hitman: Absolution, Max Payne 3 10. Metro: Last Light, Sleeping Dogs 11. Splinter Cell: Blacklist, Tomb Raider 12. Závěr

Rádi byste si koupili nový počítač pro hraní her, hotovou sestavu nechcete, ale úplně sami si na výběr komponent netroufáte? Sestavili a okomentovali jsme trojici herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc korun včetně daně a OS. U sestav jsme změřili výkon ve čtrnácti hrách, takže si můžete udělat dobrou představu o tom, jak se na nich hraje.

Reklama
Reklama
Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc


dobrou alternativou nVidie GeForce GTX 650 Ti je AMD Radeon R7 260X

Cílem tohoto článku bylo navrhnout tři herní sestavy v cenové hladině do dvanácti, dvaceti a třiceti tisíc korun včetně daně a OEM licence na operační systém. Pokud jste skutečně výrazně limitováni penězi, doporučuji si na sestavu připravit alespoň zmíněných dvanáct tisíc. Po odečtení ceny licence na Windows 8 vám totiž zbude přibližně deset tisíc. Zkoušet sestavit herní počítač za méně než tuto sumu už hraničí s šílenstvím.

I s dvanáctitisícovým rozpočtem budete muset vesměs vybírat z lowendových komponent. Za vše hovoří vzorová sestava složená dvoujádrového procesoru řady Intel Pentium, 4 GB operační paměti, 1TB pevného disku, grafické karty nVidia GeForce GTX 650 Ti a levné základní desky, skříně i zdroje. Příjemným překvapením je, že i na takovéto sestavě můžete plynule rozběhat i nejnovější hry. Samozřejmě to nebude při nejvyšším nastavení detailů, především u náročnějších titulů jako Crysis 3, Assassin's Creed IV nebo Metro: Last Light počítejte s nutností celkem dramatického snížení detailů. U méně náročných her jako Grid 2 nebo Bioshock: Infinite bude pro plynulé hraní stačit jen mírné snížení.

Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc


do sestavy za dvacet tisíc by se měl vejít čtyřjádrový procesor Intel Core i5

Za dvacet tisíc s daní v současnosti seskládáte typickou sestavu střední třídy. Můj vzorový počítač byl osazen základním čtyřjádrovým procesorem Intel rodiny Core i5, 8 GB operační paměti, grafickou kartou AMD Radeon R9 270X, 1TB pevným diskem a lepší deskou, zdrojem i skříní než lowendová sestava. Protože šla většina navýšeného rozpočtu do lepšího procesoru a grafické karty, je nárůst výkonu ve hrách obrovský. Méně a středně náročné hry jako Bioshock: Infinite, Splinter Cell: Blacklist, Hitman: Absolution nebo Max Payne 3 si ve Full HD rozlišení zahrajete bez větších problémů na nejvyšší nastavení detailů včetně zapnutého vyhlazování. Snižovat detaily bude nutné jen u těch nejnáročnějších her v čele s Crysis 3 a Assassin's Creed IV.

Výběr komponent a test herních počítačů za 12, 20 a 30 tisíc


kupovat do počítače za třicet tisíc výkonnější karty než nVidia GeForce GTX 770 nebo AMD Radeon R9 280X nemá pro většinu uživatelů smysl

U sestavy za třicet tisíc jsem další peníze rozdělil mezi o něco výkonnější grafickou kartu, procesor s odemčeným násobičem a možností přetaktování a ostatní komponenty. Na mysli mám kromě lepší základní desky a 2TB pevného disku především flashový pevný disk s kapacitou 240 GB. Na výkon sestavy ve hrách sice nemá přímý vliv, skutečně výrazně však zlepší uživatelský komfort při práci s počítačem. Všechny aplikace nainstalované SSD startují a reagují daleko svižněji. Platí to i o hrách, kterých se na 240GB disk také několik vejde. Koupě SSD je dle mého názoru u sestavy za třicet tisíc rozhodně lepší volbou než volba grafiky za jedenáct místo osmi tisíc.

Nárůst výkonu ve hrách nebyl u mnou navržené sestavy tak dramatický jako rozdíl mezi sestavami za dvanáct a dvacet tisíc. Přesto je znát a de facto všechny nové hry si na ukázkové sestavě zahrajete plynule i při nejvyšším nastavení detailů. Snižovat detaily či vyhlazování budete muset jen v případě, že vám k plynulému hraní nestačí průměrných 35–40 fps (Crysis 3, Assassin's Creed IV), ale vyžadujete stabilních 50–60 fps.

Poděkování

Za zapůjčení části testovaného hardwaru děkujeme internetovému obchodu Alza.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning