WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 10. 2018 03:00 14

Seznam kapitol

1. WD Black SSD NVMe disk (model 2018) 2. Představení disku 3. WD SSD Dashboard a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a výkon versus teplota 11. Závěr

Je vidět, že 3D NAND čipy jsou stále lepší a lepší. Druhá generace disku WD Black je velice zdatným konkurentem výkonným TLC Samsungům řady 970 Evo. Nabízí stejný výkon za stejnou cenu. Podívejme se jak se chová jeho SLC cache a jak se mění výkon s teplotou.

Reklama

SLC cache a výkon versus teplota

U starších disků Samsung (modely 950 a starší) byl problém s teplotou, kdy disk při dosažení určité hranice, ztrácel výkon. U nejnovějších disků s čipem Polaris (960 a novější) se to už neděje, Samsung implementoval ochlazovací funkce a disk nikdy nedosáhne hraniční teploty. I přesto ale doporučuji disk ofukovat, preventivně. U disků dalších výrobců tento fenomén stále trvá, disky ADATA z posledního testu ztrácejí po zahřátí výkon ve čtení. Podívejme se, zdali tímto trpí i disk WD Black. Nejprve ale zhodnoťme SLC cache neboli nCache 3.

Průběh celkem jasně ukazuje, že SLC cache je celkem malá. Odhadem je to kolem 2 GB, kdy zápis boostuje na 2 GB/s. Mám podezření, jestli vůbec jde o SLC cache a ne paměť DDR3, která je na PCB a má stejnou kapacitu. Jistý boost tu ale je, po chvilce ale zápis padá někam kolem 1,45 GB/s což není málo. Samsung 970 Evo klesne a zapisuje pouze 0,6 GB/s! Zde WD Black drtivě vede. Problém je ale ten, že disk se po čase zahřeje, a vidíme pak propady až na hodnotu 0,36 GB/s. A to je bída. Co s tím provedeme? Disk ochladíme a uvidíme, jak se průběh změní.

Disk WD Black musíte udržet chladný, jinak jeho výkon kolísá
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk WD Black musíte udržet chladný, jinak jeho výkon kolísá

Disk jsem ofukoval neslyšným ventilátorem na minimální otáčky. Jeho teplota nepřesáhla 50 °C. Rozdíl v chování disku je ohromný. Vidíme, že jeho výkon už neklesá k minimu, ale stále se drží kolem průměrných 1,6 GB/s. To je skvělá hodnota, téměř trojnásobná proti Samsungu 970 Evo. Musíte ale disk udržet v rozumných teplotách. Toto zjištění je zajímavé, loňský WD Black s řadičem Marvell tímto neduhem netrpěl.

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz

Teplota disku většinou ovlivňuje pouze zápis, jen u některých disků se také měnilo čtení. Zkusil jsem tedy disk WD Black. Bez ochlazování je výkon v grafu zvláštní. Nejprve kmitá někde kolem 2,5 GB/s, občas vyskočí na hodnotu 2,9 GB/s. Průměr je ale 2,5 GB/s. Vidíme také propad někam do hlubin.

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz

Ochlazovaný disk se chová naprosto jinak. Průběh není tak "roztřesený" ale hodně vyrovnaný. Nevidíme také žádné významné změny rychlosti zápisu. Celý průběh je kultivovaný a solidně hladký. Opět tedy doporučuji, disk WD je nutné chladit!

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama