WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

31. 10. 2018 03:00 14

Seznam kapitol

1. WD Black SSD NVMe disk (model 2018) 2. Představení disku 3. WD SSD Dashboard a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a výkon versus teplota 11. Závěr

Je vidět, že 3D NAND čipy jsou stále lepší a lepší. Druhá generace disku WD Black je velice zdatným konkurentem výkonným TLC Samsungům řady 970 Evo. Nabízí stejný výkon za stejnou cenu. Podívejme se jak se chová jeho SLC cache a jak se mění výkon s teplotou.

Reklama

Start Windows a shrnutí výkonu

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz

Měřím stopkami nastartování systému od pípnutí desky do Windows až na plochu. Čas měřím stopkami, měření není zcela přesné ale pro orientaci stačí bohatě. Start systému s NVMe diskem je bleskové, nic rychlejšího dnes neexistuje. Tím se dostáváme k celkovému zhodnocení výkonu:

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz

K nějakému číselnému závěru použiji celkové skóre z Anvil Pro Utility, která je hodně oblíbeným nástrojem a jejíž výsledky jsou považovány za důvěryhodné a porovnatelné. Není to profi IOMeter, ale test, který si může doma spustit každý asi dnes lepší není. Anvil přikládá některým testům větší váhu a to kazí celkový bodový zisk. I tak disky zhodnotíme dle skóre, kvůli konzistenci výsledků do budoucna.

WD Black 1 TB: Zdatný konkurent Samsungu 970 Evo
i Zdroj: PCTuning.cz

WD chtěl uvést na trh konkurenci pro Samsung 960 Pro, který byl v čas uvedení nejvýkonnějším M.2 diskem. Musím uznat, že se to WD povedlo. Výkon WD Black je opravdu na úrovni Samsungu 960 Pro, nevýhodou budiž jen TLC čipy a z toho plynoucí omezení zápisu. Samsung ale reagoval uvedením řady 970, a tím se výkonově posunul model 970 Evo na úroveň 960 Pro a tedy i WD Black. Na tom není nic špatného, jelikož Samsung 970 Evo je skvělý disk pro hráče a další nadšence. Výkon WD Black je tedy velice solidní, záleží na zákazníkovi, jestli vezme Samsung nebo WD. Nám ale ke zhodnocení zbývá ještě jedna kapitola, měření funkce SLC cache (nCache 3) a teplotní dopady na výkon.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama