windows-vista-co-v-sobe-ukryvaji-cast-3
PCTuning Článek

Windows Vista - Co v sobě ukrývají? Část 3.

helmich-jiri
Helmich Jiří
24. 7. 2006 23:00 47 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Diagnostic Console, Performance Rating 2. Připojení k síti 3. Windows Update 4. Rodičovská kontrola
5. Windows Defender 6. Reportáž obrazem 7. Závěr

Ačkoliv na téma Windows Vista jsem pro vás připravil již dva články, stále nebylo řečeno vše, co byste měli o tomto operačním systému vědět. Dnes se budeme věnovat novému Performance monitoru, Event Vieweru, Task Scheduleru nebo ovládání hlasitosti. Nahlédneme také do ovládacích panelů a podíváme se, jak Windows Vista pracují se sítí. Také se podíváme se na nové příslušenství systému Windows.

Reklama
Reklama

Podkladem pro článek byly Windows Vista Beta 2 build 5384.

Microsoft integroval do systému Windows Vista řadu mechanismů, které spolupracují s technologií WDI. Díky těmto mechanismům má jak systém, tak jeho správce, mnohem lepší přehled o tom, co se děje s počítačem. Systém disponuje informacemi o svých chybách, ale také o chybách hardware. Tentokráte zašel Microsoft ještě dále a integroval do systému Diagnostic Console, díky které máte přehled nad výkonem počítače. Diagnostic Console spolupracuje s Microsoft Management Console (MMC) a kombinuje v sobě mnoho dřívějších nástrojů jako Performance Logs and Alerts (PLA), Server Performance Advisor (SPA) nebo System Monitor.

Diagnostic Console lze spustit pomocí Control Panel - položka Performance Rating and Tools, následně v menu na levé straně kliknete na odkaz Advanced Tools -> Open Performance Diagnostic Console. Pokud používáte Control Panel Home, skrývá se položka Performance Rating and Tools v kategorii System and Maintenance. A nyní dost špatných vtipů, stačí, když do políčka Search v nabídce Start napíšete "perfmon" a stisknete enter. Pro spuštění této aplikace musíte přepnout z Low Privilege Service do privilegovaného módu.

Na monitoru se objeví okno se čtyřmi grafy a čtyřmi diagnostickými okny. Jedná se o souhrnný diagnostický nástroj, který je velmi užitečný, neboť konečně máme v rukou nástroj, který nám dává naprostou kontrolu nad tím, co se v systému děje. Přehled nad tím, kolik systémových prostředků potřebují jednotlivé procesy (např. zátěž procesoru, pevného disku, operační paměti nebo sítě) jsme měli vždy, avšak diagnostická konzole je více přehledná, vzhled grafů odpovídá století, ve kterém žijeme. Doufal jsem, že když kliknu na graf, otevře se velké okno, jehož obsahem bude právě onen graf. Bohužel, po kliknutí na graf se pouze sroluje nebo otevře příslušné podokno konzole.

V monitoru pevného disku lze jasně identifikovat činnost technologie SuperFetch, když se v příslušném okně objeví mnoho instancí procesu svchost.exe, které pracují se soubory, které v tu chvíli nepoužíváte (součásti aplikace MS Word, SideBar, jednotlivé Gadgedts, jakékoliv soubory - použité antivirovým programem). Ještě se zmíním o monitoru sítě, který má značné zpoždění. Můj IM v něm vydržel ještě dvě minuty po tom, co jsem jej vypnul. Díky Memory monitoru se dozvíme, že SideBar si v operační paměti vyhradí 25 MB, přičemž 15 MB sdílí s Gadgets. Vzhledem k tomu, že Windows Vista potřebují k chodu výkonnou sestavu, je dobré, že je v nich integrován nástroj, který nám pomůže odhalit komponentu zpomalující chod počítače. Monitoring jiného počítače přes síť samozřejmě není nejmenší problém (Action -> Connect to Another Computer).

Performance monitor

Součástí Diagnostic Console je také Performance Monitor, který nám umožní velmi detailní sledování výkonu počítače. Cokoliv vás napadne, to umí Performance Monitor zjistit a vykreslit do grafu. Od zatížení procesoru přes přenosovou rychlost virtuální paměti až po počet operací Compatibility Redirectorů se soubory za jednu sekundu. To jsou jen chabé příklady toho, co všechno Performance Monitor umí.

 

 

Jak vidíte, Performance Monitor se tváří jako součást systému Windows 95. Grafickému prostředí věnoval Microsoft velmi málo času a je to znát. Pokud je jedním z lákadel Windows Vista vzhled, pak jsou screenshoty Performance Monitoru jakousi antireklamou na Windows Vista. Nyní ale k té důležitější, tedy praktické, stránce věci. Novou položku přidáte do grafu kliknutím na tlačítko se symbolem "+" hned vedle výběrového seznamu s typy grafů. K dispozici je opravdu nepřeberné množství položek. Měnit můžeme rozsah jednotlivých grafů, ale naštěstí také jejich barvu. Celou dobu jsem se totiž obával, kolikátá v pořadí je žlutá - žlutý graf na bílém pozadí, to není nic přehledného. Mé obavy se však potvrdily, žlutá je třetí nejoblíbenější barvou Microsoftu. Vzhled grafu lze upravit, pouhá změna barvy pozadí však není ničím, co by nás mělo ohromit, počítačová simulace milimetrového papíru by v tomto případě byla na místě.

Graf zobrazuje data třemi způsoby - čárami, sloupci nebo textovým reportem. Sloupce ani textový report nijak neberou v potaz historii, a tak jsou nejlepším módem čáry. Bohužel, graf se vytváří pouze v omezené oblasti, když dojde na její konec, začne přepisovat předešlá data. Pro lepší orientaci v grafu vám přímka kolmá na osu x ukazuje polohu aktuálních dat. Tato přímka má stejnou barvu a tloušťku jako první hodnota v grafu, což se mi jeví jako poněkud nešťastné řešení. Funkce Performance Monitoru jsou skvělé, do finální verze to chce zapracovat na grafickém rozhraní.

Reliability Monitor

V systému Windows Vista nově nalezneme také Reliability Monitor, neboli monitor spolehlivosti. Tento monitor je grafickým rozhraním logu, do kterého se ukládají informace o chybách a důležitých systémových událostech. Díky tomuto se můžete zpětně podívat, jakou "kartu s patlaninama" (v překladu dialog s chybovou hláškou) měl vyděšený uživatel, který vám jako správci hlásí chybu, na mysli. Podívat se můžete na historii instalovaných a odinstalovaných programů (+ úspěch dané akce). K dispozici je také seznam selhání aplikací, selhání hardware a dokonce i selhání Windows Vista. Graf pak ukazuje spolehlivost systému, která je dána počtem chyb a varování.

Event Viewer

Ve Windows Vista také naleznete z velké části přepracovaný Event Viewer, neboli prohlížeč událostí. Ten opět spolupracuje s technologií WDI a zpracovává její XML log do uživatelsky přijatelné podoby. Právě Event Viewer je bičem, který Microsoft z části vymyslel sám na sebe. Díky této aplikaci se například dozvíte, že GUI zaznamenalo propad FPS, nebo že Desktop Window Manager zpomaluje chod celého počítače. Event Viewer je skvělým nástrojem pro správce sítí, neboť díky němu mohou předpokládat problémy dalších počítačů zapojených do sítě. Navíc mohou do detailu sledovat problémy daného počítače. Vyjmenovat všechny položky, které vám je Event Viewer schopen zobrazit, by bylo opravdu na dlouho, pro zajímavost jsem vybral několik z nich:

  • zásahy Restart Manageru
  • problémy DWM (např. kvůli latencím procesoru)
  • pokusy o update virové databáze
  • práce s Virtual Store
  • chyby UAC
  • problémy připojení k síti
  • chyby Office
 
 

Na screenshotech si, prosím, povšimněte různých chyb ve spodní části středního panelu.

Task Scheduler

Pomocí příkazu File -> Add/Remove Snap-in můžeme do diagnostické konzole přidat nové položky, jako například plánovač úloh, který dospěl a umožňuje nyní daleko rozsáhlejší plánování. Novou úlohu přidáte pomocí odkazu Create task v menu na pravé straně hlavního okna. Na první záložce vyplníte název úlohy, její popis a vyberete, pod kterým uživatelem se má úloha spustit. Můžete také nastavit, zda se má úloha spustit v případě, že uživatel není přihlášen. Důležitou položkou je také "Run with highest privileges", která úloze umožní obejít User Account Control.

 

Kliknutím na tlačítko New na záložce Triggers vyvoláte dialog, který obsahuje velmi rozsáhlé možnosti nastavení času, kdy se má úloha spouštět. Kliknutím na stejné tlačítko na následující záložce můžete definovat akci, která v daném čase proběhne. Můžete spustit aplikaci, odeslat e-mail nebo zobrazit danému uživateli (nebo skupině uživatelů) vlastní dialog. Pomocí dalších záložek můžete definovat podmínky pro spuštění (stav baterie notebooku, režim spánku) a provést další nastavení úlohy (maximální délka úlohy, znovuspuštění při selhání).

 

 

Performance rating

Novinkou je ve Windows Vista Performance Rating, který ohodnotí váš hardware a na základě dílčích hodnocení udělí celkové hodnocení vašemu počítači. Na této záležitosti budou moci vydělávat prodejci hardware, kteří budou zcela jistě uvádět Performance Rating jako zásadní parametr počítače. Na základě Performance ratingu jsou Windows Vista schopny určit, jaké grafické detaily může na vašem počítači použít. Sekundární funkcí je online hledání software, který je vhodný pro váš počítač. Maximální hodnocení Performance Ratingu je 5, přičemž počítač, na kterém mohou Windows Vista plynule běžet má hodnocení 3. Takového hodnocení dosahují počítače s procesory Pentium 4 530/531/631, Pentiem D 805 nebo Opteronem 144, 1GB RAM, 256MB VRAM, DX 9.0c grafická karta.

Nyní bych však chtěl, abychom Performance Rating pochopili jinak než jako nástroj, který pomůže prodejcům HW a SW zvýšit své zisky. Ve skutečnosti to může být naopak. Nyní mám na mysli počítačové sestavy, které se prodávají v supermarketech. Pokud je sestava vyvážená, jsou dílčí hodnoty Performance Ratingu na stejné úrovni. Díky tomu může nakupující laik zjistit, že počítač, který si chce koupit, není zcela vyvážený. Často ale bude uváděna (pokud bude v supermarketech uváděna vůbec) celková hodnota Performance Ratingu. V tom případě je důležité, aby Performance Rating penalizoval nevyrovnanost sestavy, protože by prodejci mohli zvyšovat Performance Rating například osazením výkonného procesoru, ke kterému by byla osazena low-endová grafická karta. Průměrné hodnocení by přitom zůstalo vysoké. Dále by uživatel věděl, zda je jeho počítač schopen provozovat danou aplikaci nebo hru a nikdy by se nestalo, že se někdo s instalačním CD hry Oblivion odvolává na integrovaný grafický akcelerátor GMA950.

Bylo by vskutku dobré, kdyby existovala povinnost prodejců uvádět u hotových sestav Performance Rating, a to nejen celkové hodnocení, ale také dílčí hodnocení. Také by bylo velmi dobré, kdyby existovala veřejná databáze Performance Ratingu, která by umožňovala lidem porovnávat jednotlivý hardware, a zjišťovat, jak vyrovnané jsou jednotlivé sestavy. Mnoha lidem by taková databáze mohla ulehčit rozhodnutí. Takovou neoficiální databázi jsem se celkem neúspěšně pokusil vytvořit na PCT fóru, v budoucnu na svém blogu uvedu do chodu její textovou verzi.

Okno Performance Ratingu vás mimo jiné upozorní na přítomnost ovladačů, které zpomalují start systému nebo jeho přechod z/do režimu spánku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning