Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2
i Zdroj: Pctuning
Software Článek Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2

Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2 | Kapitola 2

Filip Eckstein

Filip Eckstein

9. 10. 2009 03:00 42

Seznam kapitol

1. Linux a počítačové hry  2. Wine? Co to je? 3. Používáme Wine 4. Winetricks - nástroj k pohledání 5. PlayOnLinux - užitečná nástavba + závěr

Dnešní distribuce Linuxu jsou na hony vzdálené těm prvním, které se chlubily hlavně příkazovou řádkou. Grafické rozhraní se vyrovná Windows, aplikací už také najdete spousty, ale jedna věc Linuxu pořád chybí. Počítačové hry. Naštěstí ale existují možnosti, jak většinu titulů pro Windows snadno spustit i v prostředí Linuxu. Naučte se Wine!

Reklama
Abych byl stručný, Wine je aplikace, která na linuxových systémech vytváří aplikační rozhraní pro software určený operačnímu systému Windows. V první řadě je však nutné pamatovat, že se nejdená o emulátor (

WINE

=

W

ine

I

s

N

ot

E

mulator), jak by si jistě mnoho z vás mohlo domýšlet. Jde pouze o soustavu API umožňující spouštět windowsové aplikace, a to na architektuře x86.

 
Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2
i Zdroj: Pctuning

 


 

Co mi umožní?

Wine, jak už jsem zmínil,

umožňuje co nejjednodušším způsobem pod linuxem rozběhnout aplikace programově přizpůsobené operačnímu systému Windows

. Díky této vymoženosti tak můžeme například spustit mnoho počítačových her, oblíbenných grafikých editorů a mnoho dalších aplikací, k jejichž spuštění bychom normálně byli nuceni použít Windows. Jelikož je ale v současné době skutečně ohromné množství alternativních linuxových aplikací, je Wine nejčastěji spojováno právě s počítačovými hrami, kterým se dnes také budeme primárně věnovat.
 

Kde hledat podporu?

Kolem Wine se točí opravdu početná komunita nadšenců, vývojařů a poměrně spokojených uživatelů. Samotná podpora přitom staví na velmi solidních základech v podobě obrovské databáze obsahující

přes 12 tisíc testovaných aplikací

(http://appdb.winehq.org/). Máte-li tedy nějakou svojí oblíbennou hru, určitě ji zkuste zadat do tamějšího vyhledávače ať víte, jak si na Linuxu povede...

 
Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2
i Zdroj: Pctuning

 


 

Získání Wine aneb instalace stručně a rychle

Instalace Wine není kdovíjaká věda. K jejímu běhu vám stačí jakákoliv z linuxových distribucí (velmi dobré zkušenosti mám s Ubuntu, o němž jste zde na PCtuningu mohli číst již mnohokrát - návod tedy přizpůsobém právě této distribuci).

 
Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2
i Zdroj: Pctuning

    Následující návod je přizpůsoben distribuci Ubuntu 9.04 "Jaunty"


 


 

1) skrze apt-get

Obecně vzato není nic jednoduššího, než použít apt-get. Stačí přitom pouze spustit z menu "Aplikace > Příslušenství" aplikaci Terminál a do příkazové řádky zadat:

 
sudo apt-get install wine


Systém se vás poté zeptá na vaše heslo, které také do terminálu zadáte. Pak už by se Wine mělo nainstalovat zcela samo.

 

2) nástrojem Přidat/Odstranit

Avšak pokud již z principu odmítáte jakýkoliv náznak použití terminálu, pak v menu "Aplikace" otevřete nástroj "Přidat/Odstranit", kde už Wine jistě velmi jednodušše naleznete a nainstalujete.
 
Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2
i Zdroj: Pctuning

 

Získání vývojové betaverze

Patříte-li mezi "fajnšmekry" nebo vám snad současná stable verze Wine neběhá, jak má, pak můžete zkusit vývojovou betaverzi. Její použití je však na vlastní nebezpečí, jedná se totiž zatím o neodladěnou verzi aplikace. Osobně bych vám ji ale velice doporučoval stáhnout. Co se totiž týká mě, měl jsem s ní velice dobré zkušenosti a popravdě mi přišla o dost stabilnější, než současná stable 1.0.1. Pro více informací týkajících se instalace navštivte oficiální stránky WINE HQ http://www.winehq.org/download. Instalace je velmi jednoduchá.

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning