Windows vs. Linux na herním poli - Naučte se Wine 1/2 | Kapitola 5
Seznam kapitol
Dnešní distribuce Linuxu jsou na hony vzdálené těm prvním, které se chlubily hlavně příkazovou řádkou. Grafické rozhraní se vyrovná Windows, aplikací už také najdete spousty, ale jedna věc Linuxu pořád chybí. Počítačové hry. Naštěstí ale existují možnosti, jak většinu titulů pro Windows snadno spustit i v prostředí Linuxu. Naučte se Wine!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
V této kapitolce se podrobněji zaměříme na docela nedávno vydanou utilitku spojenou s instalováním a podporou softwaru pod wine. Jak už také jeho název napovídá, půjde zejména o podporu počítačových her (nejrozsáhlejší databáze).
Ušetří čas a námahu
A v čem vlastně podstata PlayOnLinuxu spočívá? Pokud jste již někdy v minulosti s wine pracovali, určitě jste narazili na aplikace (zejména hry), které sice lze na linuxu pomocí wine spustit, avšak s notnou dávkou snahy, úpravy skriptů a prostředí, instalace nových knihoven nebo kompilace nové verze wine. Zkrátka se občas jedná o skutečné oříšky, do jejichž louskání se řadě uživatelů příliš nechce. A právě kvůli tomu se na internetu objevil PlayOnLinux, díky němuž by tyto útrapy měli být už jen trpkou minulostí.
A jak funguje? Po instalaci program automaticky vyhledá a obnoví svojí interní databází, čímž ji perfektně synchronizuje se serverem. Pak už jen stačí vybrat aplikaci, kterou chcete nainstalovat. Disponovat samozřejmě musíte legálně pořízenou kopií hry. Celou instalací vás pak provede na míru šitý průvodce, který sám stáhne nejnovější verze knihoven, wine záplaty a pak samozřejmě i prefix (soubor obsahující skripty a procedury usnadňující spuštění a běh aplikace). Ve zkratce tak vlastně PlayOnLinux udělá veškerou špinavou práci za nás. My pouze klikáme na tlačítka "Next", vkládáme a vysouváme DVD a řídíme se pokyny instalačního průvodce.

Na následujících snímcích můžete vidět, jak taková aktuální a plně připravená databáze vypadá. Stačí si vybrat hru, spustit průvodce, nainstalovat a hrát. Velmi jednoduché...

Databáze skutečně neobsahuje jen hry, ale také nožství oblíbenných programů, například webových prohlížečů a komunikátorů.

Jak sami můžete na obrázku níže vidět, na wine ve spolupráci s PlayOnLinux lze zprovoznit třeba i AutoCAD. Databáze je skutečně obsáhlá a stále aktualizovaná. Jen po dobu sepisování dnešního článku jsem byl svědkem hned několika aktualizací.

Běh lze dokonce uzpůsobit každé hře zvlášť tak, aby byl její běh co nejplynulejší. Velmi velkou výhodou PlayOnLinuxu je mimo jiné také možnost volit mezi různými verzemi wine. Tato možnost tu skutečně dlouho chyběla. Mnohokrát se mi totiž stalo, že na starší verzi některé hry běhaly lépe, než na novější a naopak.

Stažení a instalace PlayOnLinux
Stažení a instalace PlayOnLinux skutečně není nikterak složitá. Stačí totiž pouze navštívit níže uvedenou webovou adresu. Tam už se budete orientovat snadno, na výběr budete mít z několika instlačních balíčků pro různé linuxové distribuce, a to včetně Ubuntu, Gentoo, Mandrivy nebo OpenSuse.

Aktuální databázi podporovaných herních titulů naleznete na této adrese.
Závěr
Dnešní článek bych tímto odstavečkem ukončil. Nebojte se ale, testy jsem samozřejmě neopomenul. Těch se však dočkáte až v druhém díle, kde si na každý testovaný herní titul pod wine pořádně posvítíme a samozřejmě také porovnáme s během pod Windows. Sami se tak přesvědčíte, že i pod Linuxem se dá hrát téměř cokoliv ;).