Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti

Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti | Kapitola 9

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

2. 9. 2009 03:00 92

Seznam kapitol

1. Windows Vista — krok špatným směrem? 2. Testovací sestavy — netbook, mainstream, highend 3. Netbook - Výkon CPU, RAM, bootování 4. Netbook - výkon HDD, hry, praxe 5. Mainstream PC - Výkon CPU, RAM, bootování
6. Mainstream PC - výkon HDD, hry, praxe 7. Highend PC - Výkon CPU, RAM, bootování 8. Highend PC - výkon HDD, hry, praxe 9. Závěrečné zamyšlení o upgradu OS

Vydání nového operačního systému od Microsoftu je za dveřmi a je proto ten správný čas podívat se, jak si nový systém vede po stránce rychlosti proti minulým verzím Windows. Podíváme se například na to, zda a jak moc klesne výkon proti dnes stále nejsvižnějším Windows XP a srovnáme i 32bitové a 64bitové verze.

Reklama
Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti
i Zdroj: PCTuning.cz

Windows 7 jsou tu doslova za pár dní a nabízí se proto základní otázka: má smysl na ně přejít s mým stávajícím počítačem? U nového PC (pokud to není netbook s Atomem) se touto otázkou totiž snad ani nemá smysl zabývat. Osm let staré Windows XP se už téměř neprodávají, nemluvě o tom, že každý počítač má dnes alespoň 4 GB RAM, které bez 64bitového systému plně nevyužijete. A při výběru mezi Windows Vista a 7 je volba vcelku jasná, tedy 7. Vlastně nevidím jediný důvod, proč si po vydání Windows 7 kupovat starší Visty.

Nicméně zpět k původní otázce, tedy zda upgradovat Windows na mém současném PC. Jako vždy záleží na tom, k čemu svůj počítač používáte. Pokud mátě pět let starý stroj určený jen na prohlížení internetu a office, asi bych OS neměnil. Jednak vám kromě nového grafického prostředí a lepší podpory proti virům nic nového nenabízí a jednak na vašem počítači nepoběží tak rychle jak XP. Rozdíl bude sice minimální, ale nějaký ano. A taky cena plné licence Windows 7 není zrovna zanedbatelná, levnější OEM pochopitelně ke starému počítači pořídit nelze.

U průměrného (a vlatně i highendového) PC záleží na tom, jaký systém používáte momentálně. Pokud to je XP, je už myslím načase změna. Minimální pokles výkonu pro XP v praxi nepostřehnete a v současné době už umí většina nových her DirectX 10 efekty, byť na nich zatím tituly nestojí. Dalších výhod je spousta a přineseme vám o nich ještě samostatný článek, mnoho si však můžete přečíst už v dřívějších článcích. Pokud máte na svém PC momentálně Visty, záleží na tom, zda se vám do upgradu chce. Pokud vám odpoledne strávené nad instalací OS nevadí, smysl to má také. Systém vám pojede o něco svižněji a odpadnou nejrůznější trable s rozhraním starší verze systému, jako třeba neustálé změny zobrazení ikon v průzkumníku nebo další nešvary, které se "nepodařilo opravit" ani v druhém servisním balíčku. A třeba využijete i nějaké ty novinky (nové malování, WordPad a podobně), které Windows 7 nabízí.

Windows XP, Vista nebo 7 - srovnání rychlosti
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče výběru mezi 32 a 64bitovou verzí Windows 7, je volba jasná: 64. Jak ukázala měření, výkonnostní rozdíly jsou, pokud má aplikace i 64bitovou verzi, poměrně slušné a instalací 64bitové verze nic neztratíte. Ovladače jsou dnes pro Windows 7 bez problémů dostupné a i samotný systém toho má mnoho v sobě, takže o nekompatibilitu nemusíte mít obavy.

Sečteno a podtrženo jsou Windows 7 jednoznačně dobrým krokem kupředu. Proti Windows Vista nabízí vyšší výkon, který je de facto stejný jako u starých Windows XP. Také ovladače fungují bez jediného problému ještě před vydáním nového systému, osobně jsem rozjel veškerý svůj hardware. Tyto dvě věci byly největší bolestí Windows Vista a Microsoft se proto s Windows 7 dobře připravil. Já sám jsem z Windows 7 také nadšený a již pár dní je používám jako hlavní operační systém s tím, že staré Visty jsem už úplně smazal...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama