Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie

Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 5. 2020 03:00 39

Seznam kapitol

1. 60 let bezdrátu! 2. Stařík Samsung HS6000 narozen roku 2011 3. Jablečná ikona jménem Airpods 4. Blýská se na lepší časy
5. Čtyři hlavní kategorie výrobců 6. Vývoj potřebuje čas a nějaké ty zmetky 7. Novinky u bezedrátových sluchátek 8. Bezdrát už je mainstream

Někdy pozorujeme srážku starého a nového v přímém přenosu: Tradiční i nové firmy přicházejí se svými koncepty a vzniká něco nového. Viděli jsme to u počítačového audia, u moderních televizí a nově u bezdrátových sluchátek. Protože kabel je dneska už out a nosí ho jen podivíni, budoucnost je přece drátuprostá!

Reklama

Blýská se na lepší časy

Do recenzování bezdrátových sluchátek jsem se pustil s valnou nechutí, protože většina modelů, které jsem dostal v roce 2016 do rukou, buď blbě hrála a nebo venku neustále vypadávala a nebo obojí. Byla to skutečně tragédie – a vždy jsem se rád vracel k osvědčeným drátovým modelům, protože opravdu nesnáším, když mě z úvah vyrušuje zadrhávání se a záseky připomínající fortelně sjetou magnetofonovou pásku a nebo přeskakující CD přehrávač. (To byly hlavní důvody, proč jsem  přešel na MP3 přehrávače tak rychle, jak to jenom šlo.)

V posledních dvou letech jsem ale vzal bezdrátová sluchátka na milost. Ne, nebylo to proto, že bych rozhodnutí Apple považoval za rozumné: Ostatně byli to právě oni, kteří u iPodu Shuffle dotáhli jack k funkční dokonalosti a naučili ho nejen hrát a ovládat přehrávač, ale i nabíjet baterku a přenášet přes něj data. Dodnes je ostatně kvalita přehrávání všelijaká a opakované transkódování audia mu opravdu nepomáhá.

Nová sluchátka ale přinesla spoustu zajímavých funkcí navíc – a absence drátu je tam možná ta nejméně podstatná. Tak za prvé, pokročilý noise cancelling je jednoduše skvělý. Noise cancellation vyžaduje složitá sluchátka s mikrofony a vlastním napájením, což ta bezdrátová splňují. Pravda, stále to zvládá dobře jenom menšina výrobců a jednom dražší modely, ale když se to udělá dobře, je to jednoduše úžasná věc.

Za druhé máte pohodlný headset, který v ideálním případě umí i potlačování okolního hluku, takže se s tím dobře telefonuje. Za třetí řada pokročilých modelů umí vlastní sound processing, což dovoluje docela zajímavé kousky s nahrávkami v nízké kvalitě. Puristé někdy bědují, protože oni nemají rádi žádný audio processing, ale já digitální magii akceptuji, pokud je nevtíravá a je opravdu udělaná dobře. No a za čtvrté máme vylepšenou ergonomii ovládání, která nevyžaduje učení, je intuitivní a je podepřená hlasovým ovládáním.

Samozřejmě, ne vše je stejně užitečné a ne každý výrobce to umí stejně dobře. Navíc nám kvalita hodně variuje mezi jednotlivými modely. Ba co víc, během let, co jsem dostával do rukou jednotlivé modely, jsem si povšiml jejich prudké evoluce, která má co do činění s výchozími body, odkud se jednotliví výrobci pustili do soutěže o zákazníky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama