Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie

Wireless sluchátka: Jak se srazilo audio a technologie | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 5. 2020 03:00 39

Seznam kapitol

1. 60 let bezdrátu! 2. Stařík Samsung HS6000 narozen roku 2011 3. Jablečná ikona jménem Airpods 4. Blýská se na lepší časy
5. Čtyři hlavní kategorie výrobců 6. Vývoj potřebuje čas a nějaké ty zmetky 7. Novinky u bezedrátových sluchátek 8. Bezdrát už je mainstream

Někdy pozorujeme srážku starého a nového v přímém přenosu: Tradiční i nové firmy přicházejí se svými koncepty a vzniká něco nového. Viděli jsme to u počítačového audia, u moderních televizí a nově u bezdrátových sluchátek. Protože kabel je dneska už out a nosí ho jen podivíni, budoucnost je přece drátuprostá!

Reklama

Vývoj potřebuje čas a nějaké ty zmetky

To, co je zajímavé, je poměrně rychlá technologická konvergence, kdy firmy odstraňují největší problémy svých sluchátek během zhruba tří generací. První generace bývá prakticky vždycky problematická – a to se týká hlavně ANC, funkce potlačení šumu, která bývá pravidelně u první generace divná, pokud tedy vůbec funguje.

Firmy, které umí udělat hifi, nemusí nutně umět udělat potlačení šumu, což ukázal případ prvních B&W PX. Bowers&Wilkins rozhodně umí udělat audio, dokonce tak luxusní, že na něj většina smrtelníků nemá – pokud šlo ale o první generaci jejich technologie potlačení šumu, její zapnutí masivně zkreslovalo podání audia. U ANC jde o to, že byste ho po aktivaci neměli vůbec vnímat – jenom se vytratí ruch okolí. Pokud se změní podání audia, je to špatně. U první generace bylo lepší koupit model bez ANC, protože stejně nebyl použitelný – současné PX5 a PX7 jsou kvalitativně už někde zcela jinde.

Bowers&Wilkins nebyl jediným hříšníkem na poli potlačení šumu. Existují výrobci, kteří prodávali modely sluchátek, u kterých ANC jednoduše nefungovalo vůbec, případně obohatilo hudbu svým vlastním dodatečným šumem. Jiní výrobci se na to vykvákli rovnou a vsadili na kvalitní pasivní izolaci, což je asi taky řešení.

Pak jsme tu měli výrobce, kteří prodávali sluchátka bez jakékoliv izolace, akusticky naprosto otevřená. Pravda, taková sluchátka mají svoje výhody: Nemusíte u nich řešit režim transparence, natáhne to chod na baterku a když běháte ráno v parku, uslyšíte za sebou funět divočáka a nebo úchyla. Což nemění nic na tom, že jde o tragickou volbu pro poslech ve městě a nebo na cestách.

Další výrobci zvolili zajímavý přístup, kdy nabízí různé úrovně ANC v různých řadách. Tak například Sony nabízí modely bez ANC, s rudimentární basovou ANC, která potlačuje jenom brumy (tedy hluk ulice nebo dopravních prostředků) ale ne vyšší frekvence, pak mají modely s fixně nastavenou ANC a jen u nejvyšších modelů nabízí adaptivní ANC, kterou lze nakalibrovat na dané prostředí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama