XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition v testu

XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition v testu | Kapitola 25

Adam Vágner

Adam Vágner

12. 1. 2018 03:00 50

Seznam kapitol

1. XFX Radeon RX 580 GTR-S Black Edition: představení 2. XFX Radeon RX 580 GTR-S: detaily a parametry 3. Testovací sestava 4. Ashes of the Singularity (Win 10, DX12) 5. Dirt Rally (Win 10) 6. Doom (Win 10, OGL+Vulkan) 7. Far Cry 4 (Win 10) 8. Far Cry Primal (Win 10) 9. Fallout 4 (Win 10) 10. GTA V (Win 10) 11. Metro 2033 Redux (Win 10) 12. Metro Last Light Redux (Win 10) 13. Rise of the Tomb Raider (DX12, Win 10)
14. Star Wars Battlefront (Win 10) 15. Tom Clancy´s The Division (Win 10, DX11 + DX12) 16. The Witcher 3: Wild Hunt 17. World of Tanks 9.15.1 (Win 10) 18. Chování boost v benchmarku AvP 19. Chování boost v Crysis 20. Teploty 21. Chování ventilátorů 22. Hlučnost 23. Spotřeba, poměr výkon/watt 24. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 25. Závěrečné shrnutí

Dnes se podíváme na jednu z karet u nás méně známých značek – XFX – s označením Radeon RX 580 GTR-S Black Edition 8GB Crimson. Nabídne výrazné přetaktování už z výroby, celkem přívětivou cenu a na dnešní poměry už kompaktní dvouslotový chladič a jako bonus vyměnitelné ventilátory.

Reklama

Z pohledu do obchodů musí mít zase hráči v dnešní době těžké deprese, obzvlášť pokud přes Vánoce našli pod stromečkem hromadu obálek a těšili se, jak je promění na nový herní stroj. Zrovna u RX 580 nejvíc platí, že ať už dorazí jakkoliv velká zásilka karet, v obchodech se promrzlé karty ani nestihnou ohřát a v pořadnících i poté zůstávají objednávky na stovky kusů.

Ale třeba to někdy splaskne a za pár týdnů budete mít štěstí, anebo časem narazíte na hromadu levných karet na bazarových portálech (tedy pokud nebudou těžit, dokud neshoří).

Je zbytečné to dál rozmazávat, pokud s tím nedokážou nic udělat výrobci karet, my už to tuplem nevyřešíme. Vyřešil by to asi jen zákaz kryptoměn, což je z mnoha důvodů tak absurdní představa... No nic, pojďme ke kartě.

Zkušenější už asi výsledek odhadnou už z pohledu na samotnou grafiku – vyšší spotřeba RX 580 v kombinaci s kompaktní návrhem (v tomto případě hlavně na výšku) znamená obvykle buď nízké takty, anebo horší provozní vlastnosti, v nejhorším případě kombinaci obojího. A tato karta má vysoké takty.

Samotná konstrukce je robustní, karta je težší, než se na pohled zdá, na hutním materiálu se u chladiče nešetřilo. Problém je tedy spíše s tím, že to výrobce s jeho rozměry nepřeháněl. Daní za kompaktní chlazení jsou vyšší teploty čipu (ne že by byly kriticky vysoké, ale jsou prostě o dost vyšší, než je to obvyklé u srovnatelné konkurence). A také hlučnost, která se k takto výkonné kartě moc nehodí s ohledem na to, jak tiché umějí být grafiky s výkonem nesrovnatelně vyšším.

XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výměnné ventilátory vypadají jako nesmysl, ale v jedné chvíli je opravdu oceníte – totiž když se vám povede za chodu mezi lopatky strčit prst a jedna z nich vystřelí obloukem ven. Subtilní lopatky větráků na grafických kartách se lepí vážně špatně (a když už to přilepíte tak, aby to opravdu drželo, začne větrák kvůli nánosu lepidla vibrovat). Takto za necelé dvě stovky objednáte normálně z běžného e-shopu (anebo přinejhorším z Amazonu) náhradní a nemusíte kvůli tomu procházet čínské prodejce anebo e-bay a řešit, jestli je to opravdu ten ventilátor se správnými lopatkami, správnými rozměry a správnými parametry.

Suma sumárum by byla RX 580 karta s celkem přívětivou cenou, vyšším výkonem než nabízí většina RX 580, průměrnou hlučností a o cosi vyšší spotřebou a teplotou GPU. Kdyby...

XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition 8GB Crimson
KLADY
XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
XFX AMD Radeon RX 580 GTR-S Black Edition v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
vysoký výkon pro rozlišení nižší než 4K v zátěži co do hlučnosti jen průměr
výrazné přetaktování z výroby malá rezerva pro další přetaktování
při nízké zátěži chlazená pasivně spotřeba
výměnné ventilátory vyšší teploty GPU než konkurenční modely
kompaktní rozměry (hlavně výška)  
Orientační cena s DPH: 8 500 Kč

Za zapůjčení karty do testu děkujeme společnosti Asbis.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama