Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec
Článek Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Zalman ZM750-EBT: synchronní zlatá platforma Sirtec

Pavel Boček

Pavel Boček

9. 3. 2016 03:00 35

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje 7. Další vybavení
8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování 13. Důležitý dodatek

Zdroje řady GVM od Zamanu nedávno dvakrát neuspěly, ale ZM750-EBT s certifikací 80 PLUS Gold má se synchronní platformou Sirtec Astro s DC-DC měniči, kterou již z dřívějška známe, konečně šanci uspět. Výrobce k tomu přidává modulární kabeláž, 135mm ventilátor a nově i sedmiletou záruku.

Reklama
Reklama

Důležitý dodatek

Je zde ještě jedna důležitá věc, kterou považuji za nutné zmínit. Po debaklu se zdroji řady GVM mě Zalman požádal, abych zdroj vůbec netestoval ještě před tím, než vůbec na měření došlo. Rád bych jasně prohlásil, že k Zalmanu nechovám žádné předsudky, a to i přes množství špatných zdrojů, které jsem již recenzoval (LE, GS, GVM - upřímně, některé z nich byly opravdu strašné). Nicméně v tomto případě jsem opravdu věřil, že toto konečně bude ten jeden, který bude za něco stát. Zejména po dobrých zkušenostech s touto platformou v modelech jiných značek (Silverstone, SilentiumPC), což jsem zmínili v preview. Šel jsem tedy do toho a zdroj stejně změřil, i přes žádost, abych to nedělal.

Jednání s podobnými manažery se nakonec změnilo ve svého druhu sport, neboť jsem nedávno obdržel podobnou zvláštní žádost od jiné značky. (Ačkoli zdvořilejší a s jistou snahou o vysvětlení proč to.) Tentokrát žádali, aby mi nejprve mohli poslat zdroj do recenze, který změřím, a když se jim bude zdát, že je z jejich pohledu na věc (samozřejmě, jak jinak) něco v nepořádku, vyhrazují si právo mi zakázat recenzi vydat. Co má toto přesně znamenat? Testovací metodika i metodika hodnocení je snad v recenzích poměrně jasná. Navíc každý má možnost si projít již desítky vydaných recenzí, každý tedy může očekávat, jak který zdroj dopadne. A pokud si nějaká značka či výrobce není výsledkem jist, je vždy možné poskytnout privátní testování pod NDA podmínkami dotyčné společnosti, aby bylo jasné, jak si takový zdroj stojí (samozřejmě za poplatek). Ale aby to tedy bylo jasné: jakmile je vzorek jednou poskytnut do recenze, není žádné cesty zpět! Původně jsem si myslel, že je taková věc, jasná, ale nejspíš je nutné to zdůraznit.

Pokud má také někdo za to, že mám v metodice nějaké nejasnosti nebo zásadní chyby, budu se velmi snažit vše vysvětlit, nebo naopak naslouchat popisu toho, co je špatně. Musí se však jednat o jasné věci, podložené nějakými fakty, a celý proces musí sestávat ze vzájemné kooperace k tomu, aby byla nalezena příčina problému. Ne žádné silácké plky či nařčení z úplných nesmyslů (jakého jsem si již od Zalmanu dočkal).

Během práce na recenzi mi zástupce Zalmanu neustále psal, že nechtějí, abych recenzi publikoval. Na rozdíl od zdrojů platformy GVM má však tento model konzistentně špatné výsledky v jistých oblastech, což se projevuje mezi více recenzenty s téměř kompletně odlišným vybavením. (Poznámka: Wolf z JonnyGURU objevil u ZM700-GVM, který testoval, zase jiný problém; u jeho zdroje se projevila špatná regulace napětí. To je tedy sice jiný pronlém, než ten se zvlněním, kterého jsem byl svědkem já, ale i tak zdroj překročil limity normy ATX. Udělejte si vlastní obrázek.) Výsledky ZM750-EBT jsou opravdu takového rázu, že cítím povinnost čtenáře varovat, i přes žádosti Zalmanu, abych tak nečinil. Když jsem tyto problémy Zalmanu předložil, z ničeho nic se rozpomněli, že byla vydána nová revize, a já, společně s Arisem z Tom's, jsme dostali starou revizi. A že tato nová revize má údajně už být na trhu. To jim trvalo tři měsíce komunikace, aby se uráčili toto zmínit?

Zalman tak tedy v podstatě prohlásil, že věděli, že nám posílají starou revizi, která má vady, ale stejně ji poslali a nějak se o tom zapomněli zmínit až doteď. Zajímavá náhoda. Po tomto jsem potřeboval pár dní, abych to vůbec vstřebal. Rozhodl jsem se tedy být fér. Nakonec, někdo mohl opravdu udělat chybu, že? Nabídl jsem tedy Zalmanu, že výsledky měření zahodím, když pošlou tuto novou revizi k přetestování. Ohledně toho jsem je kontaktoval dvakrát, dokonce jsem nabídl, že tento první kus pošlu jejich lokálnímu distributorovi či servisnímu centru (poslat to zpět do Koreje by stálo ranec), aby mě nenařkli, že je chci pouze obírat o drahé zdroje. Nyní je to více než tři týdny, dosud jsem neobdržel jedinou odpověď. Můj názor je, že Zalman spoléhal na to, že to prostě nechám být, nicméně toto nemám v plánu. Abych to tedy shrnul:

Ke konci roku 2015 Zalman mně a Arisi Mpitziopoulosovi (z Tom's) poskytl vzorek jejich zdroje ZM750-EBT. Někdy poté, co vyšla recenze na Tom's (o které jsem v tu dobu ani nevěděl), jsem Zalman kontaktoval s tím, že začínám práce na recenzi (a že jsem si všiml chyby v popisu u nich na webu). Okamžitě mi bylo sděleno, že nechtějí, abych zdroj vůbec testoval, se zřejmým cílem, aby si nikdo nemohl potvrdit, že tento model je vadný (k čemuž by druhá nezávislá recenze, potvrzující výsledky Arise z Tom's, nutně spěla). Pak, najednou, po třech měsících poté, co jsem zdroj měl a pomalu na něm pracoval (včetně analýzy jeho problémů), jsem byl informován, že jsme údajně obdrželi „starší revizi“ a nová už je na trhu. Na to jsem jim odpověděl, že jako člověk, který si chce zachovat pověst nezávislého a nezaujatého recenzenta, prostě není možné recenzi jen tak zahodit, obzvláště když už vyšlo preview jako upoutávka k recenzi. Učinil jsem však nabídku, aby mi tato „nová“ revize byla zaslána. Dodnes (již přes tři týdny) nemám žádné vyjádření, ani zprávu, že by to snad zvažovali. Na základě toho tedy vychází recenze zdroje, který jsem předtím obdržel. Mám za to, že Zalman nemá žádný zájem na tom, posílat mi cokoli dalšího, a že tedy není žádný důvod, abych recenzi déle zadržoval.

Nyní je tedy na vás, drazí čtenáři, abyste se rozhodli, zda budetete věřit Zalmanu, že skutečně má na trhu tyto nové a lepší modely. Nebo, že budete raději opatrní a spolehnete se na ověřené informace (ze dvou nezávislých zdrojů), kde uvidíte výsledky závadné revize, která byla nebo možná je v prodeji. A kdy pak máte nulovou jistotu v tom, co vlastně obdržíte, když si objednáte ZM750-EBT.

Moje nabídka stále platí, a kdykoli bude Zalman chtít zrecenzovat jakýkoli model z jejich portfolia - včetně jakékoli revize tohoto ZM750-EBT - jsem více než ochoten tak učinit. Takový zdroj bude zkoumán objektivně, jako jsou všechny: pokud zjistím, že se jedná o zdroj, který dosahuje velmi dobrých výsledků, uvedu, že dosahuje velmi dobrých výsledků a snad i udělím jednu či více z našich ocenění. Pokud zjistím, že je ve zdroji jakákoli vada, uvedu, že je v něm vada. Tak jednoduché to je, ze samotného principu objektivity.

Nakonec bych ještě rád učinil toto prohlášení: pokud bude mít Zalman potřebu se k této věci vyjádřit jakýmkoli oficiálním vyjádřením, jsem více než ochoten toto zveřejnit, abyste si mohli udělat obrázek z pohledu obou stran.

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. - můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning