Zprávy z koronafronty: Týdenní souhrn
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Zprávy z koronafronty: Týdenní souhrn

Zprávy z koronafronty: Týdenní souhrn

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 3. 2020 03:00 49

Seznam kapitol

1. To nebylo ani za války 2. Pozor na zcvoknutí 3. Internet je přetížený 4. Lidé si pomáhají 5. Zvládneme to!

Světová pandemie koronaviru pokračuje – a my se pomalu začínáme přizpůsobovat. Sice ne moc dobře, stále jsme na infekční růstové exponenciále, ale přece jen se adaptujeme. Během posledního týdne se zavedl určitý režim, na který si zvykáme. Karanténu snáší lidé různě, extroverti hůř, introverti o něco lépe, ale stále jde o velký šok a změnu.

Reklama

Být zavřený doma není žádná legrace – a to ani v případě, že máte doma práci a v podstatě si zachováváte určité zdání normálního chodu.

Co povídám – i cizinci jsou v šoku. Zavřené hospody? V Čechách?! To přece nebylo ani za války!

Jak bojovat s izolací?

Lidi, kteří nejsou navyklí pracovat z domova, jsou v externím cyklu. V něm chodíte na určitou dobu do práce, máte rytmus jídla, spánku, víkendový rytmus – protože je vám vnucen. Tohle všechno v izolaci zmizí a může to být rizikové, protože cirkadiánní rytmy jsou skutečně jen „zhruba-denní“. Lidi je mají individuální, pohybují se mezi 20 až 28 hodinami, a to znamená, že když se budete řídit jimi, začnete žít posunutě oproti zbytku světa. Já mám více než 25hodinový rytmus, což znamená, že když ignoruji okolí, tak se mi čas posunuje stále víc do noci a pak do rána, až musím cyklus zresetovat.

Tomuhle se dá nejlépe bránit tím, že si zavedete denní rutinu. To znamená stále stávat v určitou hodinu, dělat věci podle rozvrhu, dodržovat časy na jídlo a ideálně si po ránu dát pět až deset minut s horským sluncem, které vás přece jenom dostane do denního režimu. Pokud jste ponoření do nějaké monotónní činnosti, tedy dlouho hrajete anebo sledujete filmy, začnete z cyklu ujíždět, což není zrovna dobré.

Doporučuje se něco dělat, i když nemáte co na práci – uklízet, něco se učit. Docela zajímavý pohled na karanténu má Brit, který ji zažil ve Wu-chanu, když onemocněl. Popisuje to až na konci videa, ale jeho denní rutina zahrnuje i cvičení, což opět pomáhá.

V případě rodinné karantény se doporučuje držet dětem výuku, dát jim denní řád, úkoly a podobně. Denní rutina by měla zůstat. Doporučuje se také vymezení osobních zón, kde má každý svůj kus soukromí. Naopak se nedoporučuje využít společnou izolaci k řešení rodinných problémů a k vytahovaní starých průšvihů. Ono se totiž docela dobře může stát, že si doma uděláte dusnou ponorku, která nakonec skončí rozchodem anebo rozvodem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama