Zprávy z koronafronty: Týdenní souhrn
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Zprávy z koronafronty: Týdenní souhrn

Zprávy z koronafronty: Týdenní souhrn | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 3. 2020 03:00 49

Seznam kapitol

1. To nebylo ani za války 2. Pozor na zcvoknutí 3. Internet je přetížený 4. Lidé si pomáhají 5. Zvládneme to!

Světová pandemie koronaviru pokračuje – a my se pomalu začínáme přizpůsobovat. Sice ne moc dobře, stále jsme na infekční růstové exponenciále, ale přece jen se adaptujeme. Během posledního týdne se zavedl určitý režim, na který si zvykáme. Karanténu snáší lidé různě, extroverti hůř, introverti o něco lépe, ale stále jde o velký šok a změnu.

Reklama

Zvládneme to!

Je naprosto úžasné, jak se lidi postavili ke karanténě a jak si pomáhají. Převážně panuje disciplína a dobrovolnictví mi vyráží dech. Musím říci, že když jsem viděl premiéra v roušce v národních barvách, udělalo se mi lehce nevolno. Je to znevažování nedostatku, ve kterém jsme se ocitli kvůli neschopnosti vlády, která tvrdí, že krizi nemohla předvídat. To nechci komentovat, jenom konstatuji, že situace by byla lepší, kdyby se stát do věci vůbec nemíchal – právě dobrovolničení ukazuje, jak moc jsou si lidé ochotni pomáhat, když jim v tom nikdo nebrání.

Pokud odhlédnu od politiky, cítím ve vztahu k lidstvu optimismus. Američané už v únoru nasadili svůj nejvýkonnější superpočítač IBM Summit ke studii, která hledá mezi existujícími léčivy taková, která by mohla účinně bránit koronaviru v pronikání do buněk. Cílem je vytřídit pro klinické testy nejvhodnější kandidáty, autoři však upozorňují, že to neznamená, že najdou řešení.

Pokud to máte raději odborně, zde je odkaz na jejich studii na serveru ChemRxIv.

Izrael pracuje intenzivně na vývoji vakcíny. Podle vědců z MIGAL (The Galilee Research Institute) bude vývoj trvat „několik týdnů“, ale dalších 90 dní zabere testovací a schvalovací proces.

A nejenom to, pomáhá i svým nepřátelům – Palestincům – v boji proti nemoci. Nadpoloviční většina Izraelců s takovou pomocí souhlasí.

Izrael dokonce do svého úsilí o překonání nemoci zapojil tajné služby, které mají za úkol získat testovací sety a pomocí analýzy hovorů mapovat šíření nákazy.

O možnosti sledovat šíření nákazy mapováním pohybu telefonů se mluví i u nás. Myšlenka je taková, že se bude sledovat minulý pohyb přístrojů nemocných lidí a budou se hledat geografické souběhy s telefony jiných lidí. Ti by měli dostat na svůj telefon varování, že mohli být nakaženi. Na projektu hledání nakažených spolupracuje i Patrick Zandl, který zakládal Mobil.cz. Upozornění přes svou mobilní aplikaci pro android nabídl portál Mapy.cz.

Na vývoji vakcíny podle WHO (World Health Organization) pracuje celá řada týmů a ve vývoji je dvacet různých vakcín. Bude to žádat ještě čas – ale ukazuje to, že svět je silný.

Nežijeme už ve středověku. Občas na nás dopadne přírodní katastrofa, ale už nežijeme ve středověku – a umíme jak karanténu, tak si umíme nové a neznámé nemoci podat. Jenom musíme čekat, přátelé. Dříve lidstvo jen čekalo na smrt, protože nemělo jinou volbu. Dnes už čekáme na vakcíny, na léky.

Straší nás finanční krizí a depresí. Jestli je to to jediné, co nás potká, vybruslíme z toho velice dobře. Současná epidemie je pro nás lekce – ale jestli nepropadneme hysterii, může to být pozitivní lekce. Můžou se z toho poučit i odvěcí nepřátelé – můžeme se zamyslet sami nad sebou, nad tím, co děláme – a jakou cestou se vydáme potom. Epidemie byly historicky často motorem změny: I my se můžeme změnit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama