2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III
Článek 2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 7. 2019 03:00 10

Seznam kapitol

1. Léto s notebookem 2. OLED vs LCD 3. Obsah balení počítačů 4. Hardware I. (CPU, GPU) 5. Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a teploty 9. Baterie, výdrž a spotřeba 10. Výkon procesoru (Intel Core i7-9750H) 11. Testy herního výkonu (RTX 2070) 12. Závěr

Je horké léto a herní notebooky se k němu skvěle hodí. Hrát můžete kdekoliv, hlavně na dovolené. Oba stroje mají šest jader Coffee Lake a grafiku RTX 2070. Liší se hlavně displejem a cenou, Asus má FHD 144 Hz IPS a Eurocom exklusivní OLED 4K. Takových je na světě zatím je hrstka.

Reklama
Reklama

Léto s notebookem

Léto je období roku, kdy je na hraní většinou nejvíce času. Hraje se doma, na dovolené a třeba na zahradě. Notebook je k tomu ideální věc, pokud pominu mobily a tablety, které jsou omezené herními tituly i výkonem. Přenosný počítač je nejlepší letní společník pro hraní her. Dnes vám ukážeme dva počítače, které určitě stojí za pozornost. Mají dostatečný výkon a oba dva mají skvělý displej. Model Asus má sice jen FHD (1920×1080), ale s extrémně rychlou odezvou 3 ms a 144Hz panelem. Eurocom nabízí něco exkluzivního, OLED 4K displej jako jeden z prvních výrobců na světě v této třídě.

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

Dva počítače v testu

Jak už víte z úvodních vět i fotografií tady kolem, testuji dnes v jednom článku dva notebooky najednou. Není to obvyklé, ale proč ne. Zaprvé se mi dva tyto počítače sešly na stole ve stejný den a za druhé, dva samostatné testy po dvou sobě jdoucích týdnech by byly nudné. Takhle zkomprimuji oba počítače do jednoho článku. Ušetřím tím čas, i když práce bude dvakrát tolik, a ten budu moci v těchto letních dnech využít lépe než psaním. V žádné případě nepůjde o přímé srovnání. I když mají počítače hodně společného (CPU i GPU) každý míří jinam.

Asus není levný, ale míří spíše do vyšší střední třídy. S cenovkou 57 000 Kč jde o solidní herní základ se skvělým LCD. Eurocom je čistý highend, pokud pominu RTX 2070, která není nejvýkonnějším GPU, tak jde o počítač bez kompromisů. Disková výbava, paměť a hlavně LCD, které dnes nemá konkurenci. OLED 4K od Samsungu najdete jen v několika počítačích na trhu, v čistě herním stroji je ale Eurocom první. Bude rozdíl vůči klasickému LCD tak razantní, jak je zvýšení ceny? To uvidíme. Za 80 tisíc jde totiž o hodně drahý 15,6" notebook.

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

Jak už jsem zmínil výše, oba testované počítače jsou postavené na stejném základu platformy Intel Coffee Lake 9. generace. V obou najdeme Core i7-9750H se šesti jádry. Bude zajímavé porovnat výkon s různě řešeným chlazením. Počítač Asus je vybaven 16 GB paměti, což je dostatečná hodnota. Eurocom má dvojnásobnou kapacitu. Oba stroje používají efektivně DDR4-2666 MHz moduly. Grafická karta je také shodná, RTX 2070 s 8 GB paměti. I tady bude zajímavé srovnání frekvencí při různých chlazeních notebooků. Tím ale společné aspekty končí.

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

I když mají oba počítače 15,6" LCD, každé je jiné. Asus nabízí matný panel s IPS, rozlišení 1920×1080, 144 Hz matný a odezvou 3 ms. To je myslím solidní volba herního stroje, hlavně k výkonu RTX 2070. Zajímavé je, že oba počítače mají LCD s tenkými rámečky. Eurocom je osazený LCD panelem s technologií OLED (AMOLED) a rozlišením 3840 × 2160. Ten je naopak lesklý. V přímém srovnání je OLED displej naprostá bomba, upřímně ale ani Asus nešlápl vedle a použitý panel je skvělý. Pouhým okem je rozdíl mezi OLED a IPS při hraní neznatelný, jinak je ale OLED to nejlepší, co jsem kdy viděl, ale k tomu se ještě dostaneme.

Disková výbava je také rozdílná. Asus jde do prodeje s jedním diskem NVMe a kapacitou 512 GB, což je dnes už celkem slabé. Herní stroj potřebuje více místa. Druhý disk si musíte osadit za své. Eurocom má celkovou kapacitu 2 TB, která se skládá z 1TB disku s NVMe a 1TB disku SATA. To je dle mého ideální kombinace, zde není co vytknout. Podobná je i vybavenost porty, blíže se na to podíváme později v článku.

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

Z hlediska výkonu na to budou jistě oba počítače podobně, jelikož základ je stejný. Díky nastavení TDP a chlazení je možný nějaký malý rozdíl, ale tipuji ho v rámci chyby měření, to ale prověříme testy. Důležitá bude hlučnost, spotřeba a výdrž baterie. Asus má akumulátor s 66 Wh a Eurocom s 61 Wh. Hmotnost počítačů je také podobná (kolem 2,5 kg). Hlavním vliv na výsledek, spotřebu i výdrž bude mít displej. 4K displej má vždy vyšší spotřebu než FHD, ale u OLED to může být jinak. Už z principu je úspornější. Podívejme se v další kapitole na rozdíl mezi OLED a LCD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning