2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek 2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 7. 2019 03:00 10

Seznam kapitol

1. Léto s notebookem 2. OLED vs LCD 3. Obsah balení počítačů 4. Hardware I. (CPU, GPU) 5. Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a teploty 9. Baterie, výdrž a spotřeba 10. Výkon procesoru (Intel Core i7-9750H) 11. Testy herního výkonu (RTX 2070) 12. Závěr

Je horké léto a herní notebooky se k němu skvěle hodí. Hrát můžete kdekoliv, hlavně na dovolené. Oba stroje mají šest jader Coffee Lake a grafiku RTX 2070. Liší se hlavně displejem a cenou, Asus má FHD 144 Hz IPS a Eurocom exklusivní OLED 4K. Takových je na světě zatím je hrstka.

Reklama

Závěr

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III
i Zdroj: PCTuning.cz

Tentokrát jsem testoval dva počítače v jednom testu, které toho mají mnoho společného a bylo zajímavé je porovnat. Společný je základ Core i7-9750H a RTX 2070. Také velikost displeje 15,6" je stejná, také hmotnost a podobná kapacita akumulátoru. Jiná je disková výbava, kapacita pamětí a hlavně displej. Asus má "jen" FHD 1080p rozlišení, ale s ultra rychlým 3 ns panelem s 144 Hz. Tohle je naprosto geniální herní panel. Hráči ho budou milovat. Asus prodává i 240 Hz verzi, ale k té je RTX 2070 málo. Eurocom je ale zcela jinde. Nabízí exklusivní OLED 4K panel, ze kterého se prostě posadíte "na zadek". Tak fantastický obraz jsem u notebooku (a možná i u PC vůbec) ještě nikdy neviděl. Pojďme ale na hodnocení postupně:

Výbava, spotřeba, baterie

Jak už víte z testu, výbava porty je u obou počítačů hodně podobná. Asus je levnější a chudší. Nabízí tři porty USB a jeden HDMI spolu s USB-C. To je vše. Eurocom má to samé, navíc ale disponuje Thunderbolt a DP. Je na tom tedy s možnostmi periferií výrazně lépe. Oba stroje mají slot na SD kartu, Asus tentokrát zcela vypustil HD kameru. Asi krok k vyšší bezpečnosti a soukromí uživatelů. Krok správným směrem.

Spotřeba počítačů je také hodně podobná, což se od stejných komponent dalo čekat. V klidu se vejdou pod 20 W a v plné herní zátěži do 180 W. Je zajímavé, že 4K OLED má podobnou spotřebu jako IPS 1080p FHD panel. Energetická efektivita OLED je znát. U výdrže baterie výsledek jednoznačný není. V herním testu vyhrál Eurocom, který dokázal hru utáhnout o 20 minut déle. To není sice nic zásadního, ale je to rozdíl. Naopak u sledování videa byl Asus lepší. V rozlišení 1080p se při sledování Netflix vypnul po 3 hodinách. Eurocom vydržel jen 2 hodiny, ovšem sledoval jsem video ve 4K. Video ale bylo náročné právě na OLED, plné světlých a barevných scén. Vetřelce s převahou černé bych asi viděl celého.

Komponenty

Procesor a grafická karta je stejný pro oba počítače, těmi už se zabývat nebudeme. Výkon šestijádra Coffee Lake a RTX 2070 jsou vysoké a dostačují pro veškeré činnosti. Rozdíly jsou hlavně v discích a paměti. Asus je o 20 000 Kč levnější. Nabízí samozřejmě levnější displej, ale také jen 16 GB paměti. Dle mého to stačí a 32 GB u Eurocomu je zbytečný luxus pro hraní. Zde problém nevidím.

Ten naopak vidím u diskové výbavy Asusu. Pouze jeden disk s kapacitou 512 GB je prostě málo. Sice si můžete snadno druhý přidat, ale za své a je to práce navíc. Větší kapacita systémového disku objednat nejde, v nabídce je pouze druhý přídavný disk 1 TB za. To je škoda. Eurocom je na tom lépe, nebojím se říci zcela ideálně. Systémový disk s kapacitou 1 TB je extrémně rychlý, druhý disk je sice pomalý, ale jako 1 TB úložiště zcela dostačující. Takhle by měl být herní notebook vybaven.

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III
i Zdroj: PCTuning.cz

Oba počítače mají skvělou klávesnici s podsvícením. Každý na RGB šel ale jinak. Asus podsvítil jen znaky na klávesách, Eurocom klávesy podsvítil celé i po obvodu. Lepší je dle mého druhá možnost, i když oba výrobci odvedli dobrou práci. Asus má výhodu v tom, že má samostatné klávesy na ovládání různých funkcí počítače, včetně podsvícení. U Eurocom si musíte pomoci aplikací. Asus také nabízí vychytávku v podobě Keystone donglu pro uchování vašeho herního profilu. Také umístění touchpadu ve středu počítače Asus je pro mne pohodlnější. Oba touchpady jsou ale solidní a funkční.

Samostatnou kapitolou je pak software. Ten je velice svižný a povedený u obou výrobců. Dají se nastavit různé profily výkonu nebo hlučnosti, dají se ovládat ventilátory ručně. Samozřejmostí jsou aplikace na makra a ovládání podsvícení klávesnice. Oba výrobci umožňují monitoring všech teplot, Eurocom umožňuje i taktování GPU. Po této stránce je výbava na vysoké úrovni u obou počítačů.

Hlučnost obou počítačů je vysoká. Jak už jsem řekl v článku, na tichý notebook s Cofee Lake jsem už rezignoval. Smířil jsem se s tím, že takový vyrobit nejde. Šest jader prostě nelze tiše uchladit, jedině snad v nějakém širokém megabooku. Před lety byl trend uvádět tiché počítače, ale výrobci to vzdali. Je jim to jedno. Dle řady počítačů, které jsem v poslední době testoval, už hlučnost není problém. Protože hlučný je každý počítač, který má alespoň nějaký výkon. I Surface Book za 100 000 Kč je hlučný. Snad se někdy dočkáme opět tichých herních notebooků.

Displej

Nyní se dostáváme k tomu hlavnímu, co dělá oba počítače zajímavé. Začněme počítačem Asus, který má naprosto brutální panel pro hráče. Je ověřenou pravdou, že hráč má výrazně lepší požitek z hraní z 1080p panelu s vysokou frekvencí (144 Hz) než ze 4K na 60 Hz. Většina 144 Hz displejů je ale postavena na překonaném TN panelu, Asus ale nabízí IPS panel. A hrát na tomto displeji je prostě zážitek. Mnoho recenzentů se shodlo, že lepší herní monitor nikdy neviděli a asi mají pravdu. Pro hráče je 1080p displej v tomto notebooku naprostá bomba, hlavně kvůli rychlé odezvě a vysoké frekvenci. Na video je to už slabší. Lepší herní panel budete v notebooku hledat těžko, a ani ho nenajdete.

Eurocom naproti tomu nabízí opravdovou lahůdku spíše pro filmové fajnšmekry, ale pro hráče také. AMOLED 4K panel je prostě úžasný. Když si na něm pustíte film v maximální 4K kvalitě, prostě neuvěříte, že se díváte na monitor. Barvy, kontrast a hloubka je tak dechberoucí, budete připadat, že jste v té scéně. Těžko se to popisuje, musí se to vidět. Hry jsou na něm také naprosto skvělé, ale zahrát si DOOM bude asi lepší na notebooku Asus. Po detailním prozkoumání tohoto panelu a po srovnání s druhým strojem, musím ale zopakovat, že lepší obraz jsem na PC asi nikdy neviděl. Nejen na notebooku ale obecně. Pokud jednou někdo začne prodávat velké 32+ AMOLED 4K monitory pro PC, koupím ho jako první.

Osobní názor

2× herní nb: Eurocom Nightsky RX15 a ASUS Strix SCAR III
i Zdroj: PCTuning.cz

Každý z těchto dvou notebooků míří na jiné zákazníky, i když jsou to oba herní stroje. Výkon je skvělý u obou, záleží jen na preferenci panelu. Pro pravověrné hráče je to spíše Asus se suprovým herním displejem, který se pro hraní hodí nejlépe. Ergonomie, vzhled a zpracování je solidní. Za cenu 57 000 Kč je to velice dobrý herní stroj. Eurocom je díky ceně určen těm nejnáročnějším uživatelům, kteří chtějí něco extra. Tím je právě OLED displej. Hraje se na něm skvěle, pro konzumaci obsahu není na trhu nic lepšího. Cena za tento luxus je ale vysoká. Tady už záleží jen na vás, co vyhovuje vašim potřebám víc a co dovolí vaše peněženka. Já ale volím jednoznačně OLED displej.

Eurocom Nightsky X15 za inovativní a naprosto fantastický OLED 4K panel
i Zdroj: PCTuning.cz
Eurocom Nightsky X15 za inovativní a naprosto fantastický OLED 4K panel

i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti ASUS Czech republic

Druhý zapůjčila společnost GOLDMAX SERVICES s.r.o.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama