2x-asus-s-x58-express-high-end-a-extrem
Článek 2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 11. 2008 01:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod ... 2. Testovací sestava 3. Asus P6T Deluxe OC Palm - balení 4. Asus P6T Deluxe OC Palm - specifikace 5. Asus P6T Deluxe OC Palm - bližší pohled
6. BIOS a zhodnocení 7. Rampage II Extreme - balení 8. Rampage II Extreme - specifikace 9. Rampage II Extreme - bližší pohled 10. BIOS a zhodnocení

Dnes si představíme další desky s čipovou sadou X58 Express pro platformu Core i7. Tento článek bude ale trochu jiný, představíme si totiž desky dvě. Jeden základní model P6T Deluxe, a potom skutečného ledoborce mezi Core i7 základními deskami. Absolutní high-end desku Rampage II Extreme, v hodnotě přes deset tisíc korun pro největší extrémisty

Reklama
Reklama

Pokud byste čekali, že bude mít tato deska stejný BIOS, jako předchozí model - mýlíte se. BIOS této desky šel dál, i když základní volby budou stejné, možnosti navíc zde jsou. Výrobce dlouho naslouchal přáním ladičů, a poslouchal dobře. Do BIOSu přibyly maličkosti, ale přetaktování ulehčující maličkosti.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Ani takováto deska bohužel nic nesvede se zamčeným procesorem. Porovnejte obrázky, horní je s osazeným čipem Core i7 920, dolní s Core i7 965. Na horním několik voleb opět chybí. Právě jsem se doslechl, že by se prý mohlo podařit odemknout násobiče Uncore a QPI i u zamčených čipů. A to prý pouze novým BIOSem desek (Asus už takovou alfa verzi má), pokud tomu bude tak, bude to bomba. Všimněte si žlutých hlášek v BIOSu. Zde se vám aktuálně ukazuje frekvence CPU a DDR3, podle vašich nastavení. Nemusíte hledat a počítat, vše uvidíte přímo a aktuálně.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Vyzkoušel jsem i další možnost této desky (umí to i model P6T Deluxe). Osadil jsem nejpomalejší procesor Core i7 920 a vyzkoušel ho automaticky přetaktovat pomocí CPU Level Up na Core i7 965. Systém pracoval zcela normálně a se stoprocentní stabilitou. Deska navýšila základní frekvenci (BCLK) na 160MHz. Šel jsem ještě dál a nastavil i paměti na 1600MHz. Systém sice najel v tomto nastavení: DDR3 = 200MHz x 8 =1600MHz, CPU = 200MHz x 16 = 3200MHz, stabilní ale nebyl. Problém byl zřejmě v příliš vysoké frekvenci QPI (3600MHz) a Uncore (3200MHz), řadič pamětí a L3 tedy pracovaly o 1070MHz nad svůj základní takt. Kdyby šly tyto násobiče měnit, nebyl by to problém. Takhle to ale příliš nefungovalo.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Nastavení procesoru je stejné, jako u první desky. Zde nic navíc nenajdeme. Na obrázku je funkce Turbo mode vypnutá.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Nastavení časování pamětí je stejné, jako u předešlého modelu. Celkově lze měnit 33 parametrů pamětí ve třech oddělených skupinách. První skupina je nejdůležitější, druhá a třetí již na výkon nemají zásadnější vliv.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Poslední obrázek ukazuje napětí desky. To není nijak extrémní svou maximální výší, ale jemnějším laděním po menších krocích a hlavně zcela odděleným napětím paměťového řadiče. To dělá z uživatele této desky, neomezeného taktovače, který se nemusí bát jakýchkoliv napětí a mít obavy o ztrátu CPU. Také zde nemusíte pro maximální hodnoty přepínat jumpery. Možnosti ladění napětí jsou následující:

  • CPU Voltage - od 0,85V do 2,5V
  • QPI a (ICM Voltage) - od 1,2V do 2,5V
  • CPU PLL - od 1,8V do 3,1V
  • DRAM Voltage - od 1,5V až do 3,1V
  • IOH Voltage - od 1,1V do 2,2V
  • ICH Voltage - od 1,5V do 2,8V

Tyto hodnoty napětí již musí stačit každému, výše neumožňuje jít zatím žádná jiná deska. Jestli jsou vůbec takové vysoké hodnoty potřeba pro Core i7, uvidíme časem. Dnes je ještě brzy na nějaké soudy, vždyť se ještě ani procesory oficiálně neprodávají ani nebyly uvedeny na trh.

Zhodnocení desky

U této desky rozhodne spíše až zítřejší porovnání přetaktování a výkonu. Po stránce výbavy totiž za předešlými nepatrně zaostává, mít ale deset SATA portů není úloha této desky. Tato deska je stvořena k extrémům a tam je její pozice, a podle těchto schopností ji musíme hodnotit.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Zpracování, výbava a BIOS: Příslušenství je královské, ale je podřízeno taktování. Teplotní čidla a napěťové sondy skutečně využije doma málokdo. Další příbal je spíše klasický, a ničím navíc nevyniká. Zmínit musím i hodnotný software a množství utilit. Zpracování desky je excelentní a odpovídá desce s cenou celého počítače. Množství detailů a vychytávek dělá z této desky opravdový skvost, na jehož finální verdikt si ale budete muset počkat do zítřka.

2x Asus s X58 Express - High-end a Extrém

Za půjčení desek do testu děkujeme: Asus Computer Czech republicPokud chcete seriózně podiskutovat o dnešní recenzi, na našich

fórech

najdete příslušný odkaz

ZDE

.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning