Acer Aspire 5740G — herní stroj za lidovou cenu
Článek Acer Aspire 5740G — herní stroj za lidovou cenu

Acer Aspire 5740G — herní stroj za lidovou cenu

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

26. 3. 2010 02:00 16

Seznam kapitol

1. Acer Aspire 5740G — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru 7. Testy operační paměti
8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy grafické karty — rozšířené I 10. Testy grafické karty — rozšířené II 11. Testy grafické karty — rozšířené III 12. Testy pevného disku 13. Test výdrže akumulátoru 14. Vyhodnocení a závěr

Pokud přemýšlíte o novém notebooku a rádi hrajete hry, jistě jste si všimli testu Asusu G73J, který za slušný peníz nabídnul Mobility Radeon HD 5870. Ale co když je na vás třicet tisíc moc a chcete také výrazně více přenosný stroj? Pak je tu nový Acer Aspire 5740G, který je menší, osazený Radeonem HD 5650 a hlavně stojí necelých dvacet tisíc.

Reklama
Reklama

Acer Aspire 5740G

Acer Aspire 5740G vypadá v ceníku internetového obchodu jako vysněný notebook. A zůstal mi tento názor také po skončení testu? Záleží jak v čem. Hlavním tahákem tohoto notebooku je samozřejmě hardwarová výbava. Procesor Intel Core i5 430M, 4 GB RAM, 640GB pevný disk a zejména ATI Mobility Radeon HD 5650, který bez problémů zvládá i nejnovější hry, za osmnáct tisíc? To zní vážně suprově, poměr cena/výkon je u tohoto stroje jednoduše skvělý. Dále se mi líbila povedená klávesnice, při kancelářské práci neslyšitelné chlazení a třeba také hmotnost celého stroje. Jen lehce nad tři kilogramy včetně zdroje, to je vážně velmi dobré.

Acer Aspire 5740G — herní stroj za lidovou cenu

Jenže jsou tu i nevýhody dané veskrze nutností šetřit. Cenový limit se projevil na levném akumulátoru s nízkou kapacitou a ten zase na velmi malé výdrži bez připojení do sítě. Dále je tu dílenské zpracování, které je vážně nic moc a subjektivně mi přijde o třídu horší než je u jiných notebooků Acer, třeba tlačítka u touchpadu jsou jedním slovem otřesná. Ale kromě toho je tu třeba nepříliš promyšlené chlazení v zátěži, které má dva režimy a přechod z tichého do hlučného vám bude pravděpodobně celkem dost vadit. Je to škoda, protože tyto věci sráží nadějnému notebooku docela výrazným způsobem kredit.

Shrnutí

Pokud vybíráte nový notebook, chcete si na něm zahrát i nějaké ty novější hry a vaše tři hlavní kritéria při výběru jsou poměr cena/výkon, poměr cena/výkon a zase poměr cena/výkon, kupte si Acer Aspire 5740G v testované konfiguraci. Takový hardware vám za osmnáct tisíc včetně daně nenabídne žádný jiný výrobce. Jenže v tom je i ten háček. Poměr cena/výkon je zkrátka tak dobrý, že to odnesly ostatní parametry ať už je to akumulátor s malou kapacitou, nebo třeba slabé dílenské zpracování. Abych však pouze nehanil, tak ne vše kromě poměru cena/výkon je špatné, třeba klávesnice se vážně povedla a pochvalu zaslouží třeba také velmi tiché chlazení v klidu. Jenže to jsou spíše detaily, které se vedle obecně špatného dílenského zpracování ztratí.

Osobně jsem dlouho přemýšlel, zda dát tomuto notebooku stříbrnou hvězdu za vynikající poměr cena/výkon. Nakonec jsem ji však nedal. I stříbrné ocenění, které se právě za poměr cena/výkon obvykle dává, totiž z pohledu čtenáře beru jako záruku kvality produktu. A tu dnes právě s ohledem na slabší dílenské zpracování nejsem schopen zaručit.

Acer Aspire 5740G

Klady Zápory
+ dostatečný výkon i pro nové hry - slabé dílenské zpracování
+ skvělý poměr cena/výkon - nízká výdrž na akumulátor
+ cenově dostupný stroj - ve 3D místy velmi hlučný
+ v klidu naprosto tiché chlazení - otřesná tlačítka u touchapdu
+ dobrá klávesnice

Orientační cena včetně DPH: 18 000 Kč

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval internetovému obchodu Alza.cz, který do testu notebook zapůjčil.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning