Acer Aspire 5740G — herní stroj za lidovou cenu | Kapitola 5
Seznam kapitol
Pokud přemýšlíte o novém notebooku a rádi hrajete hry, jistě jste si všimli testu Asusu G73J, který za slušný peníz nabídnul Mobility Radeon HD 5870. Ale co když je na vás třicet tisíc moc a chcete také výrazně více přenosný stroj? Pak je tu nový Acer Aspire 5740G, který je menší, osazený Radeonem HD 5650 a hlavně stojí necelých dvacet tisíc.
Kvalita zvuku a reproduktorů
Reprodukci zvuku mají na starost dva reproduktory, které jsou umístěné nad klávesnicí a nadšeni z nich rozhodně nebudete. Při nižších hlasitostech se zvuk ještě dá poslouchat, ale jeho kvalita není nijak valná, osobně na mne působil "nudným dojmem" (chybí výšky i basy, celkový dojem je takový nijaký). Pokud chcete třeba ozvučit nějaké vtipné video na YouTube, budou vám reproduktory stačit, na hraní her a zejména poslech hudby však osobně rozhodně doporučuji sluchátka.
Chlazení - provedení
Chlazení poměrně levného herního notebooku ničím zvláštním nepřekvapí a řešeno je stejně jako u všech ostatních strojů. Teplo od procesoru a grafické karty odvádí dvojice heatpipe na malý měděný pasiv, který profukuje ventilátor a odpadní teplo odchází pryč ze šasi skrz žebrování na zadní hraně.
V klidu |
V zátěži |
|
Procesor | 46 °C | 64 °C |
GPU | 50 °C | 75 °C |
Co se týče teplot, nejsou sice nejnižší, ovšem v klidu i zátěži jde o bez problémů snesitelné hodnoty, ze kterých si rozhodně nemusíte dělat těžkou hlavu. O něco horší je to kvalitou odvodu tepla, která rozhodně není ideální. Při méně náročné práci si ničeho nevšimnete, ovšem v dlouhodobé zátěži se část odpadního tepla (neúmyslně) odvádí i na šasi, konkrétně touchpad a část klávesnice nad ním. Tyto části se tak nepříjemně zahřívají a práce s nimi není úplně příjemná, ještě když je za dveřmi léto a vysoké teploty.
Chlazení - hlučnost
Kancelářská práce ve Windows
Chlazení notebooku v klidu je přímo ukázkové. Ventilátor se totiž téměř vůbec netočí a stěží jej slyšíte i s uchem přiloženým přímo na ventilátor. Jednoduše maximální spokojenost.
Hraní počítačových her
Při dlouhodobém zatížení se u notebooku střídají dva režimy chlazení. V tom prvním je stroj stále velmi tichý a teplota komponent mírně stoupá. Až se dostane na určitou úroveň, ventilátor výrazně zrychlí (je slyšitelný i při běžném denním provozu, večer je jeho hluk poměrně nepříjemný), komponenty ochladí a poté své otáčky opět stáhne. Oba režimy se střídají v poměru cca 50/50 a nabízí se otázka, zda by nebylo lepší chlazení vyřešit jedním "kompromisním" režimem, kdy by ventilátor sice byl slyšet pořád, ale nebyl by zase tak hlučný. Na konstantní hladinu zvuku se totiž dá zvyknout, ale chvíle, kdy se chlazení přepíná z klidného režimu do hlučného jsou vcelku nepříjemné.
Záruka
Standardní záruka je u Aceru dva roky v České Republice, z toho první je mezinárodní. Na vyřízení reklamace má společnost ze zákona 30 dní, garanci rychlejší opravy nečekejte.
Za příplatek je možné dokoupit buď rozšíření záruky na tři roky (okolo 2600 korun, po celé tři roky platí záruka v rámci celé EU) nebo tři roky s krytím náhodného poškození (cca 3500 korun a pokryt je například pád ze schodů atp.). Poslední možností rozšíření záruky je next business day na tři roky (oprava do druhého pracovního dne doma u zákazníka za cca 4300 korun).