#AITookMyJob: Když vaši práci převezmou roboti
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek #AITookMyJob: Když vaši práci převezmou roboti

#AITookMyJob: Když vaši práci převezmou roboti

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 10. 2016 03:00 40

Seznam kapitol

1. K lidštějším robotům 2. Chléb a hry pro chudinu 3. Jako jedni z prvních na ráně 4. Holič se ještě bát nemusí
5. Zboží zdarma od dělníků bez mzdy 6. Má smysl se něco učit, když... 7. Kreativní roboti

Na firmách, jako je Uber, mě fascinuje, že se se ani nesnaží tvářit jako disruptivní byznys, který přináší práci masám. Konečným cílem Uberu je nejprve nahradit drahé lidi levnými a nakonec je zcela eliminovat stroji. S nástupem umělé inteligence zmizí celé třídy zaměstnání pro lidi a řada nezaměstnaných bude jenom těžko hledat práci.

Reklama

Když jsem se nedávno setkal s bývalými spolužáky, došla řeč i na to, jak nástup umělé inteligence změní či ohrozí jejich práci. Z debaty vyplynulo, že se prakticky nikdo nebál toho, že o práci přijde a že se většina bojí naopak toho, jak bude v budoucnosti vypadat jejich důchod. Nástup umělé inteligence má ale potenciál změnit obojí – budoucnost může vypadat tak, že práce bude sice málo, ale společnost bude velice bohatá. Anebo nemusí, což záleží na tom, jak se s nastupující změnou popereme.

U dosavadních technologických revolucí platilo, že se mechanizovala manuálně namáhavá práce a místo ní se objevovala práce náročnější na znalosti. Celkový objem práce přitom neklesal, jenom charakter práce se měnil. Mechanizace práce na poli dovedla lidi do měst, racionalizace a mechanizace výroby potom přinesla vzestup služeb. Stále přitom platilo, že každá změna některé práce zničila a jiné přinesla. Nástup umělé inteligence ale může být jiný, protože nejde o pouhou mechanizaci anebo racionalizaci. Nová revoluce ale může být úplně jiná než ty dosavadní.

Na vývoji umělé inteligence a robotiky se přitom velmi intenzivně pracuje. Americká agentura DARPA podporuje vývoj univerzálních robotů schopných používat normální nástroje, kteří by byli schopni fungovat i v rizikových prostředích, jako je uvnitř jaderných reaktorů. Jakmile se tato technologie stane mainstreamem, v podstatě nic nebrání její expanzi do podoby univerzálních robotů, kteří se s každým rokem budou zlevňovat.

Amazon sponzoroval „picking challenge“, kde cílem je vývoj robotů, kteří dokáží vyhledat správné zboží a dát ho do transportního obalu. Cílem je pochopitelně minimalizovat počet pickerů, kterých nyní zaměstnává přes 50.000. Amazon už nyní částečně mechanizaci využívá a její podíl plánuje v následujících letech navyšovat.

V oblasti pohostinství se řeší náhrada číšníků a servírek roboty, kteří jsou schopni dopravovat jídlo, řešit platbu hosty. Kuchařům napomáhají automaty, které jim automaticky dávkují suroviny pro přípravu jídel. A tak dále a tak dále.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama