amd-690g-idealni-zakladni-deska-s-hdmi-pro-pc-k-televizi
PCTuning Článek

AMD 690G - ideální základní deska (s HDMI) pro PC k televizi?

z-obermaier
Z. Obermaier
22. 4. 2007 23:00 64 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Čipset AMD 690G a 690V 2. Testovací sestava 3. Základní deska Biostar TA690G AM2 4. BIOS desky a přetaktování
5. Testy 6. Přehrávání a akcelerace videa 7. Zkušenosti a závěr

V polovině minulého měsíce, u příležitosti výstavy CeBIT byl oficiálně představen nový chipset společnosti AMD pro platformu AMD Athlon 64 AM2. Tato novinka na poli čipsetů je prvním skutečným AMD čipsetem a má se stát přímým konkurentem pro sady Nforce 6100, a v určitém segmentu možná bude moci konkurovat i Intelu G965, obě tato integrovaná grafická řešení totiž tato novinka AMD „strčí do kapsy“ bez větší námahy.

Reklama
Reklama

Měl jsem základní desku Biostar TA6906 AM2 téměř dva týdny a celou tu dobu jsem ji aktivně používal, tudíž myslím že jsem jí prověřil dokonale. Na jednu stranu mě deska velice potěšila výkonem, možnostmi a BIOSem. Na druhou stranu má několik chyb, které zatím brání v jejím plnohodnotném využití.

První problém se kterým jsem se setkal je s velkou pravděpodobností chyba v ovladačích RAID pole. Ani po několika hodinách marných pokusů jsem totiž nedokázal toto pole zprovoznit abych na něj mohl nainstalovat systém, a ten by z disků poté bootoval. Instalace systému vždy skončila s chybou a systém pole nenašel. Zkoušel jsem Windows XP i v tomto směru, mnohem důmyslnější Windows Vista, ale výsledek byl stejný. Po instalaci systému na jiný disk a zprovoznění pole z Windows je RAID pole v pořádku a funkční ale pomocí diskety při instalaci Windows se to nepodařilo.

Druhý zásadnější problém je stabilita desky pokud pracujete s integrovanou grafikou. Pokud jsem měl v systému GeForce 7100GS, prošly všechny testy a počítač běžel několik dní bez potíží. Pokud jsem ji ale vyndal a pracoval jen s integrovaným řešením, systém se občas z ničeho nic, bez varování restartoval. Stalo se mi to během testování několikrát a příčinu jsem neodhalil. Možná je tento problém způsoben vadným čidlem snímajícím teplotu procesoru, protože ten vykazoval během jakékoliv činnosti neměnnou teplotu 25 stupňů.

Další a poslední problém je zmíněn v kapitole o přehrávání HDTV videa, a tím je horší kvalita přehrávaných filmů (Joro: může se jednat o záměrný "downscaling" při přehrávání na počítači bez plné podpory HDCP - "šifrovacího HW čipu"), kdy se v obraze objevují různé chyby. Tento problém jistě odstraní nové ovladače ale v tuto chvíli ještě trvá.

Pokud by výrobce upgradem BIOSu nebo ovladačů v brzké době napravil tyto tři problémy byla by toto řešení nejvyspělejší a nejlepší volbou do velmi výkonných HTPC počítačů. Tento čipset pro to má ty nejlepší předpoklady, nepotřebuje žádné aktivní chlazení protože téměř nehřeje, dosahuje nadstandardních výkonů a má velmi široké možnosti nastavení.

Výhody: Bezchybný layout, téměř hi-end výkon, kvalitní integrované grafické řešení, moderní čipset s pokročilými technologiemi, uspokojivé možnosti přetaktování, HDMI výstup s HDCP, cena.

Nevýhody: Zatím několik zásadních problémů - snad se vyřeší brzy, očekával jsem lepší možnosti přetaktování, nízké rozšíření HDMI přijímačů - zatím využije jen mizivé procento uživatelů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning