AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2
Hardware Článek AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2

AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2 | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 2. 2011 03:00 60

Seznam kapitol

1. Úvod – Souboj "mrňousků" 2. Představení desky Asus AT5IONT-I 3. Detaily desky Asus AT5IONT-I 4. BIOS desky Asus AT5IONT-I  5. Atom D525 a ION 2 v systému 6. AMD Fusion - akcelerace médií přes CPU i GPU 7. Atom a ION 2 - akcelerace médií přes CPU i GPU
8. Akcelerace převodu videa a efektů 9. Měření výkonu 10. Herní testy 11. Přetaktování 12. Teploty a spotřeba 13. Instalace PCI-e grafické karty 14. Závěr

Minulý týden jsme si představili dlouho očekávanou platformu AMD Brazos s procesorem Zacate E-350 a integrovanou grafikou Radeon HD 6310. Dnes proti ní postavíme konkurenční platformu Nvidia ION 2 s procesorem Intel Atom. Hodnotit budeme herní a aplikační výkon, přehrávání médií a podíváme se i na spotřebu.

Reklama
Reklama
AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2

Výkon Zacate vs. Atom

Pokud srovnáme procesor AMD E-350 s výkonem procesoru Intel Atom D525, je to v průměru hodně vyrovnané. V některých single-thread operacích samozřejmě vítězí procesor AMD, jež má pro tyto úkoly lepší výbavu. Naopak v operacích, kde se uplatní více jader, získal Atom téměř vždy navrch. Průměrně jde o hodně vyrovnaná řešení. Pokud ale uvážíme, že tento Atom je na trhu už téměř rok, AMD ho v podstatě jen dohnalo. Zde mohli uživatelé čekat zkrátka více a mohou být i zklamaní, přeci jen by to chtělo krapet jasnější vítězství pro novinku. Srovnání výkonu platforem jako celku je snadné, Intel Atom s čipem Nvidia ION 2 zvládá akcelerovat enkódování videa skrze GPU, zvládá bez potíží přehrávat i flash 1080p. Ani jednu věc konkurenční platforma Brazos nedokáže. Stejně jí dělá problém přehrát nejnáročnější HD video, což opět ION 2 zvládne solidně. Herní výkon je také vzácně vyrovnaný. I když jsou obě řešení použitelná jen pro opravdu hodně staré hry, výkon obou je průměrně hodně podobný. Ostatně podívejte se do výsledků sami, jednou zvítězí ION 2 a podruhé je to naopak.

Vlastnosti

Zde je těžké zcela adekvátně soudit, jelikož většina provozních vlastností záleží hlavně na výrobci desky. Pokud ale přistoupíme k hodnocení dle našich desek, bude závěr tento: Teploty jsou i přes pouze pasivní chlazení naprosto skvělé a chladič na obou deskách byl po celou dobu opravdu jen vlažný nebo akceptovatelně zahřátý. V zavřené skříni budou teploty určitě vyšší, aktivně chladit ale jistě nebudete muset ani tam. Pokud poměříme spotřebu obou řešení za stejných podmínek, řekne si platforma Atom o 3 W více v klidu a o 5 W v zátěži. To není nijak zásadní rozdíl, jde opět o hodně vyrovnané hodnoty. Problém obou řešení je v nedostatečné aplikaci úsporných funkcí – procesor Zacate sice snižuje svou frekvenci na polovinu (včetně napětí), na spotřebě se to ale kupodivu nijak neprojevuje. Intel Atom neaplikuje žádnou úspornou funkci, jeho frekvence a napětí jsou stále za všech okolností konstantní. Frekvenci snižuje pouze grafické jádro, je tomu tak u obou platforem.

Vhodnost jako HTPC

Zde je situace téměř jasná, ovšem zdá se tak jen na první pohled. Nvidia ION 2 je na trhu dlouho a její schopnosti jsou mnohem dále než u jádra Radeon HD 6310. Sice nedokáže přímo ve Windows přehrát i nejnáročnější videa nativně, pomocí vhodné aplikace už je to ale hračka a přehraje bez potíží naprosto vše, co IONu předhodíte. Stejně je to s podporou akcelerace HD flash, tu ION 2 zvládá na jedničku. Může se to hodit i pro různé flashové hry. Také možnost zapojit jádra CUDA do převodu videí (třeba z YouTube do iPodu) se může někomu hodit. V tomto směru je na tom Brazos znatelně hůře, nejnáročnější HD video zkrátka nepřehraje zatím vůbec a flash mu dělá také vážné problémy. Nemožnost akcelerovat enkódování videa skrze GPU je také škoda. Pro platformu AMD ale hovoří jedno velké pro – mnohem lepší plynulost práce a ovládání Windows. Na platformě Atom není uživatelská zkušenost úplně dobrá, celý systém se jakoby cuká, laguje a stále se na něco čeká. U AMD jde pod Windows vše naprosto plynule a skvěle. Tohle je například pro mne důležitější než horší akcelerace flash.

Srovnání desek

AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2

Základní desku Asus E35M1-M Pro hodnotím jako hodně slušnou, kvalitní provedení a konektorová výbava zaručuje všestranné využití. I v této cenové hladině se na desku vešly USB 3.0 porty a Firewire, také SATA portů je dostatek. Pro firemní použití hovoří paralelní a sériový port včetně dvojice PCI slotů. Jelikož jde o desku, která není primárně určena do HTPC, ale do kanceláře, postrádá nějaké lepší funkce usnadňující právě práci s médii. Za tuto cenu je ale tato testovaná deska skvělým základem "budgetového" kancelářského počítače.

Druhá dnes testovaná deska Asus AT5IONT-I je sice vhodnější do HTPC, má ale mnohem horší výbavu. SATA portů je málo, chybí Firewire a více USB konektorů. Vůči první desce jde o pomyslného "chudého příbuzného". Pokud ale oželíte výše zmíněná negativa a smíříte se s SO-DIMM paměťmi, poslouží vám deska jako základ HTPC dokonale.

Subjektivní názor

Pokud byste se mě zeptali, jakou platformu obecně zvolit do pracovního PC za pár korun, bude to jednoznačně AMD Brazos. Odezva systému a rychlost práce pod Windows mne nadchla a nikomu nedoporučím v tomto segmentu už nic jiného. Pokud máte vedle sebe tuto platformu a Intel Atom, je rozdíl hodně patrný. Na AMD jsem pracoval s fotografiemi, brouzdal na webu a dělal recenzi s lehkostí výkonného stolního desktopu. Na druhém systému jsem stále stále na něco čekal i načítání stránek na webu trvalo déle, otevření vícero oken už dávalo procesoru jasně zabrat. Zde mi vůbec nevadí, že není možná akcelerace enkódování videa, tento systém je pro tento druh počítače lepší.

Pokud se ale zaměříme na HTPC, zde se karta obrací. Spotřeba obou řešení je podobná, lepší výbavu pro přehrávání médií má ale Intel Atom a zejména čip Nvidia ION 2. Na jeho možnosti akcelerace flash a HD videí zkrátka konkurence zdaleka nedosáhne. Neříkám, že se to s dalšími ovladači a softwarem nemůže zlepšit. Spíše počítám, že ano. Ale v tuto chvíli je zkrátka ION 2 vhodnější volba. I když mne na této platformě hodně mrzí ta pomalejší odezva systému, pro HTPC určené jako centrum zábavy v obývacím pokoji to snad nebude až tak vadit.

AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2

AMD E-350 Zacate proti Intelu Atom D525 s ION 2

Za půjčení platformy Brazos děkujeme AMD, duhou platformu poskytl Asus CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning