AMD Llano – kompletní rozbor architektury 1/2
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Llano – kompletní rozbor architektury 1/2

AMD Llano – kompletní rozbor architektury 1/2 | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 6. 2011 03:00 36

Seznam kapitol

1. Výkonnější APU "Llano" konečně na trhu 2. CPU – vylepšený Athlon II X4 3. GPU – jádro a čipset 4. Deska ASRock A75 Pro4 – představení 5. Deska ASRock A75 Pro4 – detaily 6. Deska ASRock A75 Pro4 – BIOS
7. Llano A8-3850 v systému 8. Fusion – akcelerace médií přes CPU i GPU 9. Fusion – akcelerace převodu videa 10. Měření aplikačního výkonu 11. Závěr (tak napůl)

V těchto chvílích končí NDA a my vám konečně můžeme ukázat, jaký výkon má horká novinka od AMD. Téměř po půl roce od uvedení prvních APU platformy Brazos přichází výkonnější řešení pro desktopy. Se svými čtyřmi jádry a výkonnou grafickou částí se chce postavit konkurenčním procesorům Core i3-2000. Jaká je praxe?

Reklama
AMD Llano – kompletní rozbor architektury 1/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Platforma Lynx

Dnešní první část testu procesoru AMD A8-3850 rodiny Llano je u konce. Zaměřili jsme se na popis nové platformy, která jako první nabídne nativní podporu USB 3.0 (test propustnosti zítra) a zdokonaluje tím první FMx řešení, jež přinesla platforma Brazos. AMD se netají tím, že s tímto řešením (čipset = pouze jediný čip) počítá dokonce i u High-end platformy příští generace Bulldozer II. AMD a Intel tedy své strategie stále více přibližují. Sandy Bridge do patice LGA 2011 totiž už také nebude potřebovat severní můstek v podobě čipu, jak ho známe z dnešních desek s X58 Express.

Platforma Lynx jako celek působí zajímavě a jistě si najde segment trhu, kde se jí bude dařit. I když stávající počet PCI-E linek není extra vysoký, stačí tato platforma i jako základ pro herní počítač střední třídy. Já to ovšem spíše nedoporučuji, nízké frekvence procesoru a chybějící L3 cache budou pro mnoho her brzdou. Náročnějším FPS akcím výkon bude dostačovat, na strategie a náročné MMO tituly bohužel architektura Stars už dnes nestačí. Pokud zkrátka osadíte výkonnou grafickou kartu do PCI-E slotu, nepřetaktované CPU ji bude téměř ve všech hrách brzdit.

Zcela výstižně tuto situaci popsal autor testu na serveru Anandtech. Říká, že Llano je sice po stránce GPU mnohem výkonnější než konkurence, v procesorovém výkonu ale zaostává. Doslova řekl, Llano je „jako kůň bez dvou nohou, je jedno které mu useknete, vždycky bude kulhat.“ Ano je to tak, výkon zkrátka není vyrovnaný. K výkonnému GPU to chtělo přeci jen výkonnější CPU. Po prvním zklamání s APU rodiny Zacate se i Llano potýká s řadou kompromisů, jež vyřeší snad až třetí generace Trinity. Nezbývá než doufat, že do třetice se už povede vše vyladit.

S výše popsanou skutečností přichází i fakt, že Llano je v prvé řadě notebookový produkt. Pouze ta jádra, jež se nevejdou do přísných mantinelů TDP na noteboocích, se dostanou do desktopu. Výroba není masivní, jde spíše o zbytky. Osobně mi platforma Lynx v desktopu nedává příliš smysl. Jediné její využití vidím ve firemní sféře, ultra levných počítačích do kanceláře nebo HTPC strojích větších rozměrů. I tak je toto použití spíše sporné, vše co má správné HTPC zvládat, zvládne konkurence také a při významně nižší spotřebě. Zde se nabízí snad jen příležitostní hráči, jež využijí vysoký výkon GPU. Pro někoho, kdo má Core 2, Athlon II, Phenom II nebo novější procesory nemá upgrade smysl.

Výkon CPU A8-3850

Samotný procesorový výkon je někde na úrovni čipu Athlon II X4 640 s frekvencí 3 GHz. I když má tento procesor krapet vyšší frekvenci, díky menší L2 cache na jádro, je mnohde pomalejší. Cena tohoto procesoru se pohybuje kolem částky 2800 Kč s DPH. Pokud jej srovnáme s konkurencí, je Intel Core i3-2105 (2900 Kč) průměrně o kousek pomalejší. V multi-thread aplikacích výkonem zaostává, v single-thread někdy naopak významně uniká. Jiný procesor Intelu ale konkurencí být nemůže, jelikož jsou všechny další významně dražší. Pokud tedy srovnáme Intel Core i3-2105 a AMD A8-3850, vychází z tohoto duelu vítězně čip AMD. Zde ale záleží na skladbě testů a konkrétním využití procesoru. Na straně Intelu je nižší spotřeba, vyšší procesorový výkon pro hry. AMD lze ale lépe taktovat a v multi-thread operacích má navrch. GPU si porovnáme až zítra.

Fusion a akcelerace médií

Co se týče Fusion jako symbiózy CPU a GPU, ta je stále velmi slabá. GPU sice dokáže použít UVD k dekódování některých formátů videa (ne všech) a v některých aplikacích lze využít i Stream procesory k urychlení převodu videa, podpora je stále minimální. Někde nefunguje vůbec, někde ano. Aplikací je obecně málo a jsou spíše „neslané, nemastné“. Stále jde pouze o čip, kde vedle sebe leží GPU a CPU, byť jsou z jednoho kusu křemíku. Éra Fusion je ještě hodně daleko, tedy alespoň v podobě, jaké bychom ji chtěli vidět a jak byla prapůvodně prezentována.

Deska ASRock A75 Pro4

AMD Llano – kompletní rozbor architektury 1/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní deska od ASRock vůbec není špatná. Pravá kvalita se sice projeví až při dlouhodobém používání, na mne ale udělala dobrý dojem už po týdnu. Systém byl stabilní, BIOS přehledný, přetaktování parádní. Také výbava je solidní, zpracování mi přijde také celkem kvalitní, včetně součástek. Osobně hodnotím desku jako hodně vydařenou a pokud se bude prodávat za avizovanou cenu, jde o jednu z nejzajímavějších voleb této platformy.

Co vás čeká zítra

Hned v úvodu si představíme základní desku od Gigabyte. Pak vás čeká kapitola s měřením herního výkonu. Po ní se podíváme na přetaktování, procesor i GPU si nechalo říci a podařilo se mi obě komponenty přetaktovat opravdu vysoko. Dále prozkoumáme teploty a spotřebu testovaného systému a porovnáme jej s konkurencí. Následovat bude srovnání s osazenou PCI-E grafickou kartou, kdy si srovnáme výkon v několika hrách na platformě Intel a AMD. Pak nás už bude čekat ještě měření propustnosti všech rozhraní (USB a SATA) a úplný závěr obou částí testu.

AMD Llano – kompletní rozbor architektury 1/2
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení platformy Lynx děkujeme AMD

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama